| anonim_4396 a întrebat:

Ce studii trebuie sa ai pentru a deveni profesor universitar de medicina?
Cu cat este platita aceasta meserie?
Cum este sa fii profesor universitar?
As dori raspunsuri detaliate.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie in primul rand sa ai facultatea de medicina sau biologie (pentru discipline preclinice, cum ar fi biologia celulara, genetica). Apoi trebuie sa iei rezidentiatul, sa iti alegi o specialitate, sa te inscrii la studii doctorale si sa iti iei diploma de doctor in stiinte doctorale. Abia apoi, daca este vreun post liber in facultate pe disciplina ta, te poti inscrie la concurs sa devii asistent universitar. Dupa minim 3 ani (daca indeplinesti anumite criterii, adica ai activitate stiintifica publicata), poti da examen si deveni deveni sef de lucrari (echivalent de lector). Dupa alti minim 3 ani, daca ai alte lucrari publicate, inclusiv carti si ai participat la proiecte de cercetare castigate prin competitie, poti deveni conferentiar (tot examen). Dupa alti minim 3 ani (de fapt dupa vreo 5, fiindca cerintele sunt greu de indeplinit in 3 ani), daca indeplinesti cerintele si este postul de profesor liber (este de obicei un singur post de profesor in fiecare catedra) poti deveni profesor universitar.
salariul unuol profesor universitar la medicina este in jur de 4000 de lei.
Este foarte greu sa ajungi profesor universitar, numai cativa reusesc, dar cred ca este foarte satisfacator sa stii ca esti printre primii cei mai buni 10-12 din tara in meseria ta, sa stii ca poti forma studenti si rezidenti care sa iti continue munca.