| ailin a întrebat:

stiti cumva pentru a ajunge procuror este suficient sa ai doar dreptul facut sau ar mai trebui si alte studii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Absolvirea facultatii de drept cu diploma de licenta este doar o conditie pentru a putea da examen de admitere la Institutul National al Magistraturii. La terminarea acestuia se sustine un examen de absolvire si cei care reusesc sunt numiti stagiari la parchetele de pe langa judecatorii, unde efectueaza un an de stagiu. Dupa terminarea stagiului trebuie sa sustina examenul de capacitate si dupa reusita trebuie sa fie numiti in posturi, tot la parchetele de pe langa judecatorii, de catre presedintele Romaniei. Abia dupa aceasta numire se cheama ca ai devenit procuror. Pentru detalii poti citi L.303/2004, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, in principal prevederile privind cariera. Numai bine!

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu, nu este suficient. --- trebuie sa faci si magistratura la Inst. National al Magistraturii http://www.inm-lex.ro/

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Nu este suficient să absolvi doar facultatea de drept, trebuie să urmezi cursurile Institutului Național pentru Magistratura. Legea 303/2004 doar cu INM-ul.

| Dalma_6361 a răspuns:

Dreptul + Facultatea de procurori si institutul de magistratura