| anonim_4396 a întrebat:

Stiti daca pentru care este procedura de admitere la Institutul National al Magistraturii, daca se poate sa imi detaliati. Pentru inscriere sunt acceptati si licentiatii in administratie publica? Multumesc!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

In vederea inscrierii la concursul INM o conditie specifica este licenta in drept ( care inseamna licenta in stiinte juridice!)---ori, administratia publica este o structura de licenta din domeniul de studii Stiinte Administrative care face parte, la randul sau, din domeniul fundamental de Stiinte Sociale si Politice.

Pentru curiozitatea ta, la inscriere se face verificarea dosarului dupa care urmeaza grilele juridice (dupa noile coduri)ca prima proba de concurs. A doua proba este verificarea rationamentului logic si a treia, interviul.La sfarsit, daca le treci, se face verificarea psihologica, verificarea bunei reputatii si examinarea medicala.

| corolav a răspuns:

Așa cum scrii tu românește precis ajungi în comisia parlamentară pentru întocmirea legilor acestei țări.
Cînd ai să le scrii CV-ul nu mai nevoie de nimic. Unul ca tine așteaptă și ei.

| mariamara23 a răspuns (pentru corolav):

Bine ca nu asteapta unul ca tine. Plus ca a fost o greseala pe care mi-am dat seama ca am facut-o dupa ce am publicat intrebare. Totusi sa nu ne pierdem in detalii, nu am stat la taifas ca sa ma judeci dupa o greseala neintentionata.
P.S.: Verifica-ti si tu raspunsul pentru ca tocmai am sesizat o greseala. Se poate alcatui o propozitie fara verb? Nu stiam asta, poate vrei sa introduci o noua regula in gramatica.
Pentru cultura ta generala, nu Comisia Parlamentara intocmeste legile ci ea doar le aproba sau respinge. Decizia finala apartine Camerei competente.

| corolav a răspuns:

Domnișoară, ai vorbit exact cînd trebuia să taci!
Există și propoziții în care verbul ( predicatul) nu există dar el este subînțeles din context.
Iată două exemple :
1) - Ai mîncat astăzi?
- Da! (adică „am mîncat").
2) - Ești un elev bun, nu te vor sancționa!
- Oare? ( adică„știu eu? ).
Precis ai lipsit la aceste lecții.
Altceva...
Și în acest text de răspuns mai ai cîteva greșeli.
Dacă matale ești absolventă în administrație publică, atunci e clar de
ce e atîta strîmbătate și neștiință în această țară românească.
Nu mai spune nimănui că te faci tare de rîs!
Hai, pa!

| mariamara23 a răspuns (pentru corolav):

"Cînd ai să le scrii CV-ul nu mai nevoie de nimic."- 1) Unde se subintelege predicatul in cea de-a doua propozitie din fraza?
2)Doar la inceputul si la sfarsitul cuvantului se foloseste "î", domnule "inteligent"
O seara faina incontinuare!

| dannyel86 a răspuns:

Aici gasesti detalii despre organizarea si conditiile participarii. E din examinarea iulie 2014, dar se aplica pentru fiecare an, cu modificari legate doar de data organizarii, numarul de locuri, tematica.
http://www.inm-lex.ro/......014%29.pdf
http://www.inm-lex.ro/displaypage.php?p=66&d=589