| Jeanny a întrebat:

Presupunem ca anul acesta am trecut examenul de admitere la Institutul National al Magistraturii. Pot incepe sa urmez cursurile un an sau doi mai tarziu fata de anul admiterii, tinand cont ca am luat examenul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca se poate, trebuie sa le urmezi imediat, avand in vedere ca ai candidat pentru a intra in anul acesta si nu pentru anii viitori. Un raspuns corect si precis poti primi doar de la institut.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu trebuie sa intelegi ceva: ai fost admis in anul de studii 2017-2018, este clar precizat in regulament, nu in general la Institut. Daca ai o problema serioasa, de exemplu o boala, poti face o cerere de inghetare a anului, atasand dovezi. E posibil sa iti fie aprobata. Important e sa o faci cat mai repede dupa admitere, daca nu iti este aprobata, poate fi admis primul candidat respins pe locul la care renunti tu