| Necunoscuta67 a întrebat:

Sunt Andreea si am cateva intrebari legate de scoloa!
Cu ce ne afecteaza evaluare nationala daca luam nota Mica?
Dupa terminarea profilului turism si alimentație?
Ce profil ar trebui sa alegi sa iesi dupa terminarea lui bucătar ospatospătar sau barman?

Răspuns Câştigător
| xionutz12 a răspuns:

Evaluarea Națională nu trebuie să vă afecteze cu nimic, nu e importantă. Tot timpul simulările sunt mai grele decât examenul.
După terminarea profilului turism și alimentație poți să te faci bucătar, sau turist.
Dar mai recomandat ar fi să te faci ospătar, nu e atât de greu. Turism e mai greu, poate nu ești obișnuit să dormi în alte locuri decât la tine acasă, poate ești mămos, ai foarte mult dor de familie, etc.

| horansgang a răspuns (pentru xionutz12):

Te contrazic, evaluarea e importanta! Fiecare oras are licee bune si licee... mai putin bune, sa nu zic altcumva. Conteaza intentia ei, daca vrea sa ajunga la un liceu bun, sa invete, sa ia nota mare si sa ajunga la un liceu bun! Alt om iasa dintr-un liceu bun! Si cand zic liceu bun ma refer la cadrele didactice, nu o sa vezi in toate liceele profesori care isi fac calumea treaba, degeaba zic unii ca iesi cu aceeasi diploma de la orice liceu, deoarece esti influentat de acel profesori si colegi si ce conteaza este ca trebuie sa fie un mediu cat mai bun pentru a face dintr-un copil un om responsabil.
M-am cam lungit la explicatia cu liceele, acum ma rezum la aceeasi lucru importanta: evaluarea nationala conteaza, draga! Nu trebuie sa te sperie, dar nici sa o neglizezi. Eu iti urez bafta si sper sa reusesti. Byehappy

| Necunoscuta67 explică (pentru horansgang):

Iti multumesc frumos dar tot sunt nelamurita

| Necunoscuta67 explică (pentru xionutz12):

Iti multumesc frumos, deci daca ma duc la turism si alimentație asta o sa ies?

| xionutz12 a răspuns (pentru Necunoscuta67):

Da, asta o să ieși.
Eu doar ți-am recomandat, tu poți să te faci ce vrei.