| newperson4him a întrebat:

Sunt clasa 9, la bio chimie. Nu vreau sa fac nimic legat de medicina, pe mai departe, la facultate. Ma gandeam sa merg la contabilitate la facult, imi place algebra, calculele, si am si o verisoara care a terminat la conta si i merge ft bine, si m-ar putea ajuta si pe mine. Mi-ar mai place sa ma implic putin si in jurnalism, pentru ca imi place gramatica. Am venit la acest profil pentru ca vruiam sa merg la un liceu teoretic, si pe cv real. Dar nu stiu daca are rost sa invat atat de multe la biologie, chimie fizica, daca nu imi plac ca materii? ce imi recomandati sa fac? sa schimb acest profil? multumesc pentru sfaturi, funditahappy

Răspuns Câştigător
| RoxiiSiAtat a răspuns:

Eu zic sa te gandesti la ce vrei tu sa faci, nu ca o ai pe verisoara care lucreaza nu stiu unde. Poate atunci cand o sa termini tu facultatea ea n`o sa mai lucreze acolo. Ceea ce vreau sa spun e sa nu te bazezi pe ea.
Si eu sunt la bio chimie ( clasa a 10-a) si n`aveam de gand sa merg mai departe pe medicina. La fel ca tine am vrut sa fie profil real si cum nu`mi place informatica am ales bio-chimie. Ciudat e ca incep sa ma gandesc destul de serios sa merg mai departe pe medicina, desi la inceput sustineam sus si tare ca n`o sa fiu doctor.
Eu cred ca profilul e destul de bun pentru ca inveti cate putin din fiecare. 3 sferturi din colegii mei nu vor sa urmeze medicina. Am colegi care vor la jurnalism sau sa se faca psihologi, adica lucruri total opuse. E bine ca poti sa faci orice facultate vrei dupa ce termini liceul.
Eu zic sa nu te arunci asa si sa te mai gandesti. Pana la urma tu iti doresti 2 lucruri total diferite : contabilitate, jurnalism; ai putea sa te muti undeva la stiinte sociale ca sa fii mai la mijloc daca intelegi ce vreau sa spun.
Dar gandeste`te bine.

5 răspunsuri:
| elasexygagica a răspuns:

Daca tot o ai pe verisoara ta in domeniul contabilitatii urmeaz-o e bine sa ai pila, mai ales daca au salariu babanlove struck

| yunnyaaa a răspuns:

De ce nu mergi la un liceu economic?

| newperson4him explică:

@yunnyaaa : Pt ca in liceul in care sunt am multi prieteni, si n-as vrea s`o iau de la inceput intr-un alt liceu, si la mine in oras exista licee economice.

| eu1893 a răspuns:

Poi cauta licee cu profile specializate pe contabilitate happy la mine in oras exista asa ceva

| daady22 a răspuns:

Daca nu iti place biologia, chimia...schimba profilul sau ramai si va trebui ca pana in clasa a 12-a poate te indragostesti de ele...