| AndreeaPAG a întrebat:

Sunt clasa a 8a si nu stiu ce sa aleg mai departe. La matematica nu ma prea pricep ( la geometrie ), ca cu algebra ma descurc destul de bine. Ma gandeam la filologie, dar m-am speriat cand am vazut toate comentariile despre acest profil, gen : ca nu ai nici un viitor dupa urmarea acestui liceu, s. a. m. d. La stiinte-sociale ma sperie orele de istorie care sunt foarte multe. Nu zic ca nu imi place istoria, dar sunt foarte multe ore de istorie pe saptamana. Ma ajuta cineva?big grin. Funda happy

Răspuns Câştigător
| Foxilikkkă a răspuns:

Te sperii de filologie?:O Nu ai nici un viitor dupa acest profil? Pai daca faci mate info si nu faci decat o ora doua de romana, uiti si sa mai vorbesti romaneste, sa fim seriosi, doar nu vorbesti in ecuatii cu oamenii pe stradawinkingConsider ca e mult mai important sa si sa vorbesti in primul rand romaneste si sa stii si o limba straina macar!happySi inca ceva, nu conteaza profilul liceului cu ce faci dupa! Nu trebuie sa te axezi pe astahappy.
Eu sunt la filologie, e foarte frumos si usor! Dau teza la romana, engleza, istorie si latina. Din punctul meu de vedere este usor, atata timp cat imi si plac materiile astea!happy
Gandeste`te bine si nu te mai speria! Eu oricum, filologie iti recomand!happyChiar este un profil de viitorhappy
Multa bafta :*:*

11 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Sa nu te sperii:profilul filologie nu e cum crezi tu.Crede-ma ca stiu ce zic.Nu te lua dupa unii, care spun ca e un profil ''fara viitor''. Generatia anterioara a clasei mele de filologie a avut 5 copii care au mers la medicina(desi se spune ca trebuie sa ai mate-info sau stiinte ale naturii).

Succes si sper sa iei o decizie buna.

| AndutzaAndu a răspuns:

Hmmm...eu sunt la filo engleză şi mi se pare fain acolo love struck. Bine că trebuie să dăm teză la latină şi la aia suntem varză toată clasa. laughing Dar na, cele mai multe ore sunt cele la engleză, pe clasa a 9-a aveam 2 ore de mate, 2 ore de fizică şi una de chimie, 5 ore de română laughing, vreo 2 ore de istorie, la fel şi cu geografia şi în ret câte-o oră (pe săptămână).
La mate info am auzit că îi foarte greu că acolo trebuie multă informatică şi matematică...
La ştiinţe sociale îţi bagă pe gât logica în clasa a noua, apoi psihologia pe a zecea, apoi ce materii or mai fi laughing.
La ştiinţe ale naturii trebuie fizică şi chimie (din câte ştiu).
Acuma depinde şi de preferinţele talewinking.
A, şi după ce termini liceul, dacă o să iei bacu' poţi să faci şi facultatea de drept dacă vrei laughing că bacul contează să-l iei şi nu contează la ce profil ai învăţat tu la liceu ca să intri la o facultate.
În fine, baftă la alegere. tongue

| Sherllyn a răspuns:

@Alys raised eyebrows daca la filo e greu, atunci ce mai zici de mate-info?laughing
Cat despre programa incarcata de la mate info... Iti zic eu ca in clasa a9a si a10a atat la mate, cat si la stiinte ale naturii se fac aceleasi materii cu acelasi numar de ore tongue Eu sunt pe mate-info si deocamdata nu mi se pare foarte greu, atata timp cat inveti.

| Ionela_6254 a răspuns:

Eu de exemplu sunt pe profil comert si e foarte super, usor. 3 ore de romana, 3 de mate, 1 istorie. 1geografie, 2engleza, 2franceza, 1sport. 1religie. 2fizica. 2chimie. 1biologie. si 9 ore de comertbig grin unde e foarte usor dupa parerea mea.chiar iti recomandbig grin

| BabyPink a răspuns:

Pfff, sincer eu am fost la profil sportiv, şi în clasa a 12-a aveam 4-5 ore pe zi. Aveam un program foarte uşor. În orice caz, la ştiinte ale naturii faci 5 ore de mate pe săpt, 4 de rom, 2 de bio, 1 de chimie şi restul orelor.Eu aş fi vrut să mă duc la ştiinte sociale, dar n-a fost să fiehappy. Încearcă să te orientezi şi tu.Noi nu ştim ce îţi place ţie şi ce nu.
Succes! happy

| KatJolie a răspuns:

Du-te la filo. e super super tare.si e viata la filohee hee
eu sunt la filo si e foarte foarte tare.
celelalte nu stiu.nu le.am experimentat. dar despre filo pot sa spun ca e :X:X:::X big grin

| JustMe_8650 a răspuns:

Buna...
In primul rand te sfatuiesc sa nu mergi la stiinte sociale deoarece nu este un profil bun, plus ca vei da teza la logica(o materie aiurea)
In al doilea rand la filologie este greu daca nu te descurci la limbile straine, plus ca vei da teza la istorie sau geografie.
Consider ca ai putea sa mergi la mate-info sau stiinte ale naturii.
La mate-info vei face multa matematica si muulta informatica, iar la stiintele naturii materiile de baza sunt chimia, biologia, fizica si chimia.
Eu sunt de parere ca stiinte ale naturii este un profil echilibrat(si eu sunt tot pe acest profil), nu ai decat o ora de istorie si una de geografie. La matematica programa este foarte incarcata dar poti face fata daca inveti.
Plus ca in cazul in care vei opta pentru mate info sau stiinte ale naturii vei avea foarte multe alternative pentru facultate.
Totusi gandeste-te bine si la ceea ce iti place, si la ce facultate vrei!
Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| USERname_1596 a răspuns:

Propunerea mea este ca r trebui sa dai la un liceu unde iti place, daca te sperie istoria, ei bine fa altceva!winking
De ce nu incerci la un liceu de mate`info, se bazeaza mai mult pe algebra!winking

Depinde de preferintele tale, si la medicina este foarte frumos daca iti place biologia, sau daca esti talentata de ce nu alegi un liceu de muzica, pictura!winking

In ultimul timp si liceele sportive sunt foarte cautate, mai ales ca dupa iti e mult mai usor sa intri in armata, sau la politie,,

Totul depinde de dorintele tale!winking

Sper ca te-am ajutat!winking

Funda?

| Mia010 a răspuns:

Stiinte ale naturi.

| dianaaaaa_4532 a răspuns:

Pai eu am vrut sa dau la filologie. dar cand am auzit ca se da teza la latia. mai bine am lasat`o balta
sunt la stiinte sociale acum in clasa a 9-a, si fac 2 ore de istorie, 2 de geografie, 2 de logica, 1 de drepturile omului, 2 de mate, 4 de romana, 3 engleza [limba1] si 2 franceza [limba 2]. cel mai bine imi pare ca nu dau teza la latinalaughing dar na. acum poate tie iti place latina. si sa stii ca ne punem sa alegem la ce vrem sa dam teza. adica istorie sau geografie. "fundita?batting eyelashes"

| AndreeaPAG explică:

Foxilikkkă nu am zis ca ma sperie filologia, pentru ca acolo vreau sa merg. Dar am vazut o gramada de comentarii ca nu e bun liceul, ca nu ai niciun viitor si etc. In legatura cu materiile care imi plac... romana, mate ( algebra ), engleza foarte mult, franceza si restul.