| AndreeaDiana9999 a întrebat:

sunt in clasa a 8, nu stiu ce sa fac pana acum ma gandeam sa dau la mate-info (cand eram in clasa a 7), iar acum in clasa a 8 nu inteleg deloc geometria in spatiu asa ca am ales sa ma axez pe filologie sau stiinte sociale, dar acum iar ma bate gandu de mate info fiinda mie in clasa a 7 imi placea foarte mult matematica atat algebra cat si geometrie mai ales la geometrie cu teorema lui thales, lui pitagora, asemanare etc...
Ce profil ma-ti sfatui sa aleg?
Cam ce se face la mate-info in liceu?
Matematica pe ce se axeaza mai mult?
Dar la informatica?
La fizica ce faci?
Funda pentru cel care ma lamureste!

4 răspunsuri:
| AddaM a răspuns:

Daca nu poti sa alegi intre mate-info si filologie ai putea sa dai la stiinte ale naturii!
Din moment ce este un profil real, faci destul de multa matematica, dar nu e la fel de greu ca la mate-info!
Ti-o spun din proprie experienta, fiind ca sunt a-9a si nici eu nu am fost foarte hotarata!
Cel mai important e sa faci ce iti place. Sunt sigura ca o sa te descurci, indiferent de profilul pe care il alegi!
Succes!

| Rosie017 a răspuns:

Buna! Iti stiu sentimentul. Sunt de aceeasi clasa cu tine.
La inceput, geometria in spatiu mi s-a parut si mie o bataie de cap adevarata. Eu iubesc matematica, imi petreceam timpul lucrand la ea, si intr-a saptea, era superba, intr-adevar.
Daca incerci sa mai lucrezi cate o piramida, cate o prisma si sa o iei treptat, ai sa vezi ca vei mai intelege, insa trebuie sa ai la baza si teoria.
Acum, la liceu, la prima clasa de mate info, se stie ca incepi cu geometrie vectoriala. Stii tu, ca la fizica, cu vectori, dar putin mai diferit. Se spune ca primul semestru de liceu la A este chin, si greu, si obositor. Insa fiecare daca invata are posibilitatea de a lua note cat mai maari.
Restul, este liceu, la fizica, se continua materia din gimnaziu si se adauga notiuni noi, dar, daca stai si te gandesti bine, daca inveti mereu, nu ai avea de ce sa ai probleme.
Nu te sfatuiesc sa dai la filo sau sociale, nici atat. In viata, nu faci nimic cu ele. Cu mate info, ai 1000 de drumuri deschise. Lucreaza, va fi bine, examenele sunt importante. Un elev bun ar alege din start mate info.
Bafta si sper ca am ajutat!

| ddoddo a răspuns:

Buna! In primul rand as fi curioasa ce ai dori sa faci dupa liceu. Daca vrei sa faci un profil comun, cat mai simplu te sfatuiesc sa faci bio-chimie. Ai cam aceleasi materii ca la generala. La liceu, la mate-info si bio chimie faci cam aceeasi matematica numai ca la mate info e putin mai detaliata, dar o sa ai probleme cu informatica, care e putin cam dificila daca nu ai avut contanct pana acum cu ea(gen programare)... Ca sa iti prinda bine dupa facultate, si nu vrei sa te duci la o facultate gen drept, limbi, psihologie, fa un profil care are si matematica pentru ca o sa ajungi sa uiti ceea ce stii acum si o sa intampini probleme pe mai departe. Pana la urma faci ceea ce iti place pentru ca de asta ai de ales din atatea profile! Multa bafta in continuare!

| ddoddo a răspuns:

Eu am raspuns. de ce nu se afiseaza?