| raulinus2323 a întrebat:

Bună, sunt elev în clasa a 12-a și sunt într-o oarecare dilemă. Doresc de prin clasa a 11-a să merg la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj, pe secția informatică, având în vedere că mă pasionează subiectul. De curând am fost informat în privința faptului că, de ce să mergi la o facultate departe de casă, când se poate face o facultate aproape, unde să îți dai licența, și apoi masterul să îl dai oriunde dorești. Spuneam mai devreme că sunt în dilemă fiindcă nu știu exact care e situația privitor la ideea anterioară. Vreau să aflu cu adevărat că "nu facultatea îți dă meseria, ci tu trebuie să muncești în plus, indiferent de facultate", așa că apelez la niște opinii, de preferat a unor studenți/foști studenți din cadrul facultății de informatică a universității Babeș-Bolyai. Vreau să știu în principiu dacă sunteți mulțumiți de ce oferă facultatea și dacă credeți și voi că "nu contează facultatea, ci munca", căci sunt în dubiu. Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, in domeniul programarii munca pe cont propriu e cea care conteaza cel mai mult, dar asta nu inseamna ca directiile date de facultate, profesori si oportunitatile acesteia nu sunt importante.
Avand in vedere domeniul nu vad de ce nu ai alege o facultate intr-un centru universitar asa dezvoltat precum Cluj care iti ofera si o piata a muncii extrem de ofertanta. Eu nu vad niciun beneficiu sa alegi o facultate mai slaba doar ca e aproape de casa... Poate doar daca nu iti permiți financiar Clujul.