| Someone6 a întrebat:

Buna,sunt eleva in clasa a XI.a, profil Filologie.Pe viitor doresc sa devin profesor ori de lb romana ori de lb engleza.As vrea sa urmez o facultate in strainatate,oriunde, insa parintii mei nu au prea multe posibilitati, asa ca trebuie sa obtin o bursa.Cum pot studia in strainatate cu bursa in acest domeniu si ce trebuie mai exact sa fac?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pntru profesor de romana nu prea ai cum sa studiezi in strainatate, e stupid sa te duci sa studiezi limba romana la Universitatea din Roma, mai ales sa vii pe urma sa predai limba romana in Romania happy Si ca sa fii profa de engleza poti la fel de bine sa faci facultatea aici. Varianta optima zic eu, si mai putin costisitoare si ceva mai usor de realizat este sa faci aici facultatea de engleza si apoi sa faci un masterat in strainatate. Ca sa obtii bursa evident ca-ti trebuie medii foarte bune in facultate, realizari deosebite. In facultate se anunta tot felul de lucruri pe care le poti face (burse, schimburi de studenti etc.), profii stiu o gramada de lucruri, odata ajunsa acolo teinteresezi ce facultati accepta studenti la masterat de la noi, care dau burse etc. Succes!

| vangaelis a răspuns:

Sa ai medii mari, sa participi la olimpiade si sa le iei si portile ti se vor deschide. olimpicii au sanse mai mari la burse.