| scorpioana a întrebat:

Bună ^-^
Sunt extrem de curioasa si as vrea foarte mult sa va aud parerea.
Credeti ca se poate face ceva in viata fara facultate?
Daca inlocuiesti facultatea cu mai multe cursuri in domeniul in care doresti sa lucrezi crezi ca se poate face ceva?
As vrea sa lucrez ca environment designer. Dar facultate pentru asa ceva nu avem in Romania. Avand in vedere ca este considerat un domeniu al artelor... consider ca mapa si dosarul pe care il prezinti sunt foarte importante. Mapa cu lucrari aratand ceva mai importanta.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti face multe fara facultati in destule domenii, trebuie doar sa fii bun in ceea ce faci.

mai mult ca sigur exista o sectie pe la o facultate de arte care se ocupa de design. Ca aplici tu in ce domeniu vrei dupa, e alta poveste

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Studiile superioare sunt fara sens, in multe cazuri.
Intereseaza-te dpdv legal, ce autorizatii iti trebuie pentru a avea o firma in domeniul tau. Asta e tot ce conteaza.
Cand te cheama un client, nu sta de vorba cu tine, sa afle ce note ai avut, unde ai facut liceul, cu cine umbli, si ce facultate ai. Cum ai spus si tu, se uita cum te descurci in domeniu, ce iese din mana ta, si ce poti face pentru el.
Cum si la mecanic sau medic, te duci si discuti direct problema, nu te intereseaza ce scoli a facut. Renumele se creeaza dupa lucrari, nu dupa studii.