| CMGeorge98 a întrebat:

Pot sa urmez o cariera ca web designer chiar daca nu am terminat o facultate in domeniul IT ci doar niste cursuri acreditate? Oare ma intreb, nu poti sa iti gasesti un job in IT daca nu ai o diploma cum ca ai absolvit o facultate in domeniu?

12 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Pentru orice job ai nevoie de o dipoma sau un certificat de calificare in domeniul respectiv, asta daca vrei sa muncesti legal cu contract de munca.
Daca esti bine pregatit poti sa muncesti la negru fara acte.

| suntserios a răspuns (pentru danbnz):

Ete na. Cred ca sunt mii de oameni care lucrează în IT fără nicio diploma și lucrează legal

| danbnz a răspuns (pentru suntserios):

Crezi sau stii? Posibil nu zic nu dar daca nu au o hartie in sensul asta, pe cartea de munca nu o sa scrie in nici un caz o calificare pe care nu o au.

| suntserios a răspuns (pentru danbnz):

Cred și știu. Lucrez în domeniu și chiar iau parte la procesul de angajare. Cartea de munca în primul rand nu mai exista de mulți ani. Acum se fac contracte de munca... Și nu, nu ai nevoie de o certificare anume sa lucrezi legal în domeniul asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are web designul cu IT. Pentru web design ai maxim nevoie de niște cursuri de Photoshop sau o facultate de design arte ceva. Nicio treaba cu IT ul. Iar dacă ai un portofoliu bogat nici diploma aia nu mai are sens.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru suntserios):

Jesus... nici nu stii despre ce vorbesti...

| suntserios a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Asa, dezvolta și contrazi cu argumente. Afirmația ta pana acum nu înseamnă nimic. Absolut nimic.

| suntserios a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Aaa, acum m-am prins, tu probabil confunzi grav de tot web designul cu web development ul și vroiai sa pari interesant. Ok.

| sierra1 a răspuns:

Categoric că POȚI dar să fii realmente bun in domeniu!

| christine99 a răspuns:

E concurenta mult prea mare pentru job-ul de web designer si pe langa cunostinte tehnice, trebuie sa fii o persoana creativa. Cat despre job depinde de companie poti sa te duci la interviuri pentru post si fara facultate dar am vazut ca sunt care cer explicit studii superioare in domeniu.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Poti sa lucrezi in domeniul IT si fara sa fii terminat facultatea sau sa ai o diploma, trebuie doar sa fii bun in ceea ce faci. Stiu pentru ca am un var care s-a lasat de facultate, dar lucra in IT la o firma din Brasov. Ulterior, s-a mutat la una din Bucuresti, si s-a reapucat de facultate la fara frecventa pentru ca a aparut legea ca studentii sunt scutiti de impozit.

| Alexandra3003 a răspuns:

Din câte știu, angajatorii nu se uită dacă ai sau nu diploma ca ai absolvit facultatea atâta timp cât te pricepi în domeniu. Totuși, facultatea este oarecum un plus.