| Costy_Regele_1991 a întrebat:

Sunt foarte indecis în legătură cu ceea ce voi face în viitor.În prezent sunt la un liceu teoretic de profile real(ştiințe ale naturii) din Braşov. Până acum eram decis să dau la Politehnica adica sa ma fac inginer, la matematica ma descurc binişor, dar am auzit ca trebuie să ştii şi un minim de fizica sau poate mai mult, iar eu cum am o profesoară care mai are puțin şi ne lasă corigenți deoarece nu înțelegem nimic la ora ei, mi-am luat gândul de la aceasta meserie.Acum mă gândesc să mă fac asistent medical sau profesor de română.Îmi poate spune cineva daca este normal să fiu asistent medical(băiat), care ar fi mai potrivită, mai bine plătită şi mai frumoasă meserie? Şi ce facultate trebuie sa urmez? Ambele mi-au placut dintodeauna mai ales cea de profesor dar mereu mi-a fost frică să nu mă pierd in fata elevilor

Răspuns Câştigător
| 1Me9 a răspuns:

Salut, si eu sunt pe profilul stiintele naturii.Eu sincer prima data cand am venit aici ( sunt a 9 a ) am zis ca oricum stiu biologie si chimie extrem de bine, doar la mate scartai..am zis sa devin medic, deoarece dau admitere la biologie si chimie acolo.Ei bine, si eu m-am razgandit, sa te duci pe Medicina nu e cea mai OK alegere, aceasta tocandu-ti viata.Multi spun ca la 30 si ceva de ani dupa ce prinzi meseria scoti bani grei, dar avand in vedere ca poti face o facultate lejera, si dupa, pana cand sa faci 30 si de ani, tu sa fii full de bani, am zis PAS medicinei.
Sa trecem la subiect.
Pentru tine, eu zic ca ar fi sa fii profesor de lb.romana, meseria fiind una frumoasa (n-ai ce zice, e greuta *extenuanta* dar este una colectiva, si daca ti-o faci cum trebuie, o sa fie foarte bine si usor), dar asta e doar opinia mea.Ca asistent medical nu castigi bine, ca profesor, depinde si de grad. Poti fii profesor ce preda la clasele 5-8, 9-12, sau universitar ( salariile profesorilor universitari fiind foarte bune), si cele de liceu fiind si ele bunute.O sa iti trebuiasca studii mai multe fata de profesorii din 5-12.Insa, decizia e doar a ta.
Eu sincer vreau sa preiau firma tatalui meu si sa o fac din ce in ce mai mare, facand o facultate care se bazeaza pe management.
have a nice day

| Costy_Regele_1991 explică (pentru 1Me9):

Mulțumesc mult de opinie şi eu sunt tot clasa a 9a, dar permite-mi sa te contrazic, naşa mea este asistentă medicală şi are salariul în jur de 1000 de euro, contează şi vechimea întradevăr. Facultatea este una de 3-4 ani şi trebuie să dai un examen la biologie/chimie (grilă).Cu toate că mereu mi-am dorit să corectez teancuri de teste, să dau note, să ascult şi să învăț copii să ajungă nişte oameni mari.Aş vrea să predau la clasele 1-4-5-8 adica la gimnaziu.Cam cât este salariul şi cu cât este platita ora? Bineînțeles că la un moment dat aş vrea să fiu şi diriginte, asta completeaza cu ceva salariul? Mulțumesc mult!

| 1Me9 a răspuns (pentru Costy_Regele_1991):

Mama mea lucreaza ca profesoara in 5-8, este si diriginta, dar nu ii mareste cu nimic salariul.Adica, acea ora de dirigentie/opional iti maresc catedra (adica nr de ore pe care trebuie sa le aiba un profesor, daca ai catedra completa, castigi mai mult).In gimnaziu, la inceput, castigi putin peste salariul MINIM pe economie al tarii, iar dupa vechime, primesti mai mult.Mama primeste 2200 ron in urma a 15 ani de activitate.Ce este de zis, e faptul ca e in invatamantul general (din 5-8), fiind mai putin banos ca cel liceal/universitar. Daca vrei sa fii intr-adevar profesor, poti sa incerci, daca esti capabil si daca prinzi loc, sa intri din prima intr-un liceu, salariile fiind mult mai bune ...La profesorii universitari nu mai zic...Se primesc aproximativ 1500 euro lunar, 1000 la inceput de,, drum" si iti dai seama ca dupa vechime, ajungi la destui bani.
Ca asistent medical este si greu, 1000 euro nu e o suma wow in urma eforturilor depuse.Sincer, poate zic unii ca nu e greu, dar stand toata ziua in spital, e ceva destul de dificil.

3 răspunsuri:
| Wolferio a răspuns:

Asta depinde numai de tine.