| Irineee92 a întrebat:

Bună. Sunt in clasa a 11a mate info si as vrea sa merg mai departe pe cybersecurity. Voi merge la facultate in Cluj (nu se discuta să nu fac). Chestia e ca nu prea am variante pe info:

La UBB mate-info se intra extrem de greu, e mare concurenta
La UTCN automatica si calculatoare nu vreau pentru ca nu vreau sa ies inginer, si nu imi place deloc fizica. Plus ca sunt 4 ani
La FSEGA... nu am eu nicio treaba cu economia pentru ca ma duc pe partea de hacking si securitate

Imi puteti recomanda ceva? Unde nu trebuie sa invat ca proasta pentru admitere si facultatea (doar din Cluj) sa fie si ok in directia in care vreau sa merg?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mate info sau Ac. Altceva nu există și nu are sens

| Irineee92 explică (pentru suntserios):

Deocamdata vreau sa iau nota mare in bac si in paralel ma mai documentez, fac research pe ce presupune domeniul ăsta pe care vreau sa continui.

Facultate vreau sa fac, dar vreau sa aleg ceva potrivit. Și din păcate nu prea am din ce alege.

Cei mai mulți imi propun UBB mate info, si sunt de acord, e o facultate ft bună, dar intri si ft greu. Am o cunoștința care rupea matematica si totusi la admitere a luat 8 si ceva si nu a intrat

La AC... nu imi place fizica si partea de hardware, si chiar daca as merge pe CTI... nu am chef sa bag materie care cel mai probabil nu ma ajuta. Cum ziceam, nu vreau sa fiu inginer, nici sa fac 4 ani laughing

La FSEGA iar nu stiu ce sa zic, am auzit ca e lejer, chiar habar n am sincer.

| NLS a răspuns (pentru Irineee92):

FSEGA stiam ca ofera programe de master in acest sens,
dar eu as trage tare sa intru la UBB.

E altfel vazuta peste hotare, si de catre marii angajatori.

| suntserios a răspuns (pentru Irineee92):

Atunci îți rămâne o singură varianta. Mate info

| Cherciumihai a răspuns:

Înțeleg dilema ta și dorința de a urma o facultate în domeniul cybersecurity în Cluj. În afara de opțiunile pe care le-ai menționat, poți explora și alte posibilități. Poți verifica Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN) pentru programul de Cibernetică, Statistică și Informatică Economică, care se concentrează pe securitatea informatică în contextul afacerilor. De asemenea, poți căuta și programe de licență sau masterat în cybersecurity oferite de alte universități sau instituții de învățământ din Cluj. Este important să investighezi și să te informezi în detaliu despre conținutul programelor și oportunitățile de carieră pe care le oferă.
peace sign

| ConstantinescuAndrei82 a răspuns:

Salut,
Iti recomand orice certificare/training in domeniul Information Security, Cybersecurity -> https://www.pm-boutique.com/......n-courses/
Avem preturi corecte, certificarile sunt INTERNATIONALE.