| ana234 a întrebat:

sunt in clasa a 8-a si trebuie sa-mi aleg liceul la care o sa dau...dar am o problema, imi place desenul foarte mult, profesoarele ma indruma sa ma duc la un liceu de arte dar imi mai plac mult si limbile straine si romana si vreau sa le aprofundez. As vrea sa dau la un liceu mai bun pe filologie(engleza).
In viitor vreau sa fac 2 facultati una legata de limbi straine la care sa pot calatorii (de ex. translator) si cealalta de desen.
Intrebarea e, daca nu ma duc la liceu de arte...o sa pot sa dau la o facultate de desen/arhitectura?

8 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Deci - nimic in lume nu te asigura ca o sa calatoresti daca esti translator, dimpotriva: stai nemiscata in fata calculatorului si traduci documente la infinit, nu calatoresti decat eventual pana la servici si inapoi, asta daca nu faci traduceri pe cont propriu, de acasa de la tine happy Traducator poti fi si daca nu ai facut filologie, dai niste examene speciale de atestare si s-a rezolvat. In plus, azi toata lumea stie limbi straine, in special engleza, si o vor sti tot mai multi. E mult mai bine sa fii specialist pe ceva - arhitectura, de exemplu - si sa stii foarte bine o limba straina si sa poti face traduceri pe doemniul respectiv, dupa ce ai dat acel examen de atestare. Pentru arhitectura poate ti-ar folosi mai mult un liceu de mate-info, dar pregatire suplimentara tot iti trebuie, indiferent daca faci liceu de arta sau de mate-info. Daca nu stai bine cu matematica nici nu te mai gandi la arhitectura, acolo trebuie sa fii foarte bun la mate (in special geometrie), desen tehnic etc. Nu e suficient sa stii sa desenezi, gandeste-te bine ce anume ti-ar placea sa faci cu acel desen - de arhitectura am vorbit, apoi ar mai fi design vestimentar, de interior (mobila si aranjarea casei) etc.
Concluzia e ca nu-ti trebuie si o facultate de litere, iti pierzi vremea cu ea si ca, teoretic, poti da la orice facultate de la orice profil cu conditia sa fii suficient de bine pregatit sa treci examenul de admitere pe materii care se da la respectiva facultate, indiferent ce liceu ai facut. Succes!

| Elena9328 a răspuns:

Daca nu te duci la un liceu de arta nu poti fi pregatita pentru facultate asa si invers, gandeste-te bine, vezi pe ce te bazezi mai mult si dupa parerea mea e foarte frumos liceul de arta, si in facultate vei aveam mult succes, sfatul meu este sa faci liceul de arte dar gandeste tu ce vrei sa faci cu viata ta si nu lasa pe alte persoane sa te influenteze, succes.

| ana234 explică (pentru Elena9328):

Desenul pentru mine e un hobby, dar vreau sa dezvolt hobby-ul asta si sa ma folosesc in viitor de el, pe langa meseria pe care vreau s-o fac. Stiu foarte multe persoane usor influentabile, eu iau toate opiniile date de alte persoane si le compar cu opinia mea, apoi aleg ce mi se pare corect. Multumesc foarte mult de opinie si urare!~

| Elena9328 a răspuns (pentru ana234):

Nu ai pentru ce, te pup!

| diaac a răspuns:

Da, profilul liceului conteaza pentru pregatirea ta si nu oficial pentru admiterea la facultate. Daca preferi un liceu pe filologie si limbi straine, iti recomand niste cursuri extra scolare ca sa tii legatura si cu partea e desen si sa te pregatesti. Daca ai bani poti face ce cursuri alegi, daca nu iti recomand sa te interesezi de Palatul Copiilor din zona unde locuiesti, ar trebui sa aiba grup / club / cursuri de desen gratis. Sau vreo Casa de Cultura daca aveti acolo (nu stiu de unde esti).

Pentru facultatea de arhitectura, oricum din cate stiu ai nevoie de pregatire speciala pentru admitere. O fosta colega e liceu a dat la arhitectura si a facut foarte multa pregatire, cred ca un an.

Succes!

| ana234 explică (pentru diaac):

Exact asta vreau sa fac! happy Sunt din Craiova,, am incercat sa ma duc mai de mult la palatul copiilor dar am renuntat. Cursuri nu stiu daca o sa fac dar stiu ca tot o sa ma tin de desenat.
Multumesc!

| sunttoteu a răspuns:

Da, poti sa mergi. Diferenta e doar ca daca o sa faci un liceu de arte o sa ai o anumita pregatire pentru facultate, dar poti sa nu faci liceul de arte si sa poti totusi merge la facultate, nu are nicio legatura. big grin Succes la ales si bafta la examene!

| ana234 explică (pentru sunttoteu):

Daca e asa imi aleg sa fac filologia la liceu si sa urmez mai tarziu si o facultate de desen, am cateva cunostinte pe langa placerea de a desena. La liceul de arte nu imi convine ca am impresia ca n-o sa invat mai nimic. Multumesc pentru. raspuns si pentru urare!