| Kidu a întrebat:

Sunt in clasa a XII-a si din pacate nu sunt foarte hotarata in privinta facultatii pe care va trebui sa o aleg cat de curand. Prima mea optiune este Dreptul (la Cluj),insa,cum circula atatea zvonuri/clisee in legatura gasirea unui loc de munca stabil dupa terminarea acestei facultati,devin cam sceptica. Stiu ca daca inveti constiincios si esti bun,ai sanse de reusita,dar mita si pilele trec uneori peste 'bagajul de cunostinte' ale unor absolventi ai Dreptului fara mama-judecator sau tata-procuror. Asadar,ma gandeam chiar la facultatea de Stiinte Agricole,dar oare este asta o facultate potrivita pentru o fata? si nici prea multe informatii nu gasesc despre facultate,admitere,ce se studiaza, ce optiuni ai dupa. Pareri? Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti place dreptul si consideri ca ai calitatile necesare, atunci urmeaza dreptul.
Este adevarat ca, in prezent, exista o inflatie de absolventi de drept, dar nu foarte multi sunt si buni iar examenele de intrare in baroul de avocati, ca si cele pentru a deveni judecator, procuror sau notar sunt din ce in ce mai corecte si grele, asa ca nu trebuie pile, trebuie doar sa fii foarte buna. De asemenea profesiile juridice sunt destul de grele, trebuie sa inveti toata viata, legislatia se schimba mereu.
Daca acesta este visul tau atunci urmeaza-ti visul si succes!

| Kidu explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc din suflet pentru parere, sfaturi si incurajare! Va doresc toate cele bune!

| Kidu explică:

Al unor absolventi*