| anonim_4396 a întrebat:

Sunt interesat intr-o cariera in jocuri video(game designer, game programmer...) si as vrea sa stiu ce liceu ar fi mai bine sa fac:de arte, de mate-info? Licee Cluj-Napoca.

5 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa alegi mate info...pentru game progammer iti trebuie cunostinte in fizica...in plus daca te razgandesti ai mult mai multe optiuni decat la arte

| cIpRi179 a răspuns:

Eu ma gandeam arte deoarece ca si game designer trebuie sa stii sa desenezi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca trebuie sa optezi pentru profilul matematica- informatica.Chiar intensiv informatica! Mai este nevoie sa iti spun sa te axezi pe informatica,matematica si fizica? Aspiri la un job de game programmer(bine,tu esti acum entuziasmat, dar nu prea stii ce implica; plus ca intr-o intrebarea anterioara te gandeai la profesia de cantaret :)) ) si mai pui in ecuatie un liceu de arta?! Grafica digitala poti sa studezi si exersezi acasa, ca hobby.Intr-o facultate tehnica(cum ar fi Automatica si Calculatoare ), unde termini cu o diploma de inginer, exista cursuri pentru grafica digitala.Arunca o privire : http://cs.curs.pub.ro/2011/

| ske a răspuns:

De ce arte? artele sunt picruta/arhitectura etc.nu au legatura cu gamingul pe calculator.du-te la mate-info, insa sa ai grija ca e foarte greu si matematica e enervanta si dai teze din chimie/bio/fizica si inca una
bafta

| rocker21 a răspuns:

Eu sunt de parere ca mate-info, dar nici acolo nu ai treba cu jocurile.