| anonim_4396 a întrebat:

Sunt la profilul filologie, adica ma descurc la limbi straine, la stiintele umane. Problema e ca nu m-am hotarat ce sa urmez mai departe. Deocamdata sunt o persoana timida, imi place sa stau in banca mea, sunt mai tacuta, dar cu siguranta ca peste ani ma voi schimba. Intrebarea e ce facultate mi s-ar potrivi. Nu prea sunt creativa, nu am un vocabular sofisticat, nu as sti sa fac eseuri eu singura (le invat din carti). In viitor ma imaginez lucrand undeva la un birou, multumita de slujba mea, sau mi-ar placea sa calatoresc, sa comunic ca alti oameni (ca sa-mi treaca timiditatea). Imi place sa cunosc alti oameni, dar de asemenea imi place singuratatea. Ce meserie mi s-ar potrivi, avand in vedere ca o sa merg la o facultate cu profil uman? Sau la ce facultate sa merg?

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Daca iti plac copii poti deveni profesoara, dar cu asta nu o sa ai o viata prea usoara asa ca incerca un drept sau ceva in media

| anna01 a răspuns:

Contabilitate, turism, administratie publica. Stiintele umaniste presupun un vocabular foarte extins si creativitate, nu confunda notele bune cu inclinatia catre acest domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca esti timida -nici in vis sa nu gandesti sa te faci profesoara ori jurista, turism nici atat ...nu mai vorbesc de contabilitate unde trebuie foarte multa matematica.
Incearca la o asistenta sociala, administratie publica sau ceva legat de mediu. poti ajunge functionara intr-o institutie oarecare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea merge la facultatea e drept

| Dianna a răspuns:

In mare parte parca as vorbi eu laughing. asa sunt si eu happy. mai bine te`ai apuca de facultatea de limbi straine. pup :*

| je_7821 a răspuns:

Te-ai gandit sa devii translator? termini facultatea de litere si apoi iti poti deschide propriul birou de traduceri. Bineinteles, facultatea nu-i suficienta. Tb sa dai si examene la Bucuresti pentru. translator. La unele facultati de litere este master pentru asta si nu mai ai nevoie de examen. Ar mai fi fost varianta sa faci administratie publica si apoi sa lucrezi ca si functionar public...insa se fac foarte multe disponibilizari in domeniu si nu stiu cand va reveni la normal toata treaba.