| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce as putea combina limbile straine? Vreau sa invat limbi straine, dar pe langa ele ce meserie de baza as putea avea? As vrea sa urmez o facultate in care sa se studieze si limbi straine, dar si altceva, ca sa am mai multe sanse pe viitor. Exista asa o facultate? Sunt la filologie si stiti la ce nu ma descurc(mate, chimie, biologie etc.). Nu stiu ce sa aleg.

5 răspunsuri:
| 16.laura.16 a răspuns:

Geografie franceza Iasi. Ar fi o solutie!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jobul cel mai cautat/si platit pe langa institutiile europene e cel de translator; beneinteles ca pe langa patalama e buna si elasticitatea de a te descurca in domenii specializate - adica o apetenta pentru cultura in sensul ei cel mai concret (contemporan, economic). Si cum spunea altcineva o limba de circulatie mai restransa face mult pe langa engleza, franceza.

Răspuns utilizator avertizat
| mitika_9299 a răspuns:

Poti sa alegi sa fii jurnalist (ziarist), limbile straine sunt la moda acum, cu cat stii mai multe cu atat mai bine, si ma refer aici in afara de romana-engleza. Daca vrei sa iti alegi o meserie pe baza limbii stiute, te sfatuiesc sa inveti o limba de mica circulatie (suedeza, finlandeza, greaca, etc.)