| papausa3312 a întrebat:

Buna sunt Maria si am 17 ani si doresc sa devin chirurg si am nevoie de cat mai multe informatii despre operatiile pe cord(pe inima) asa ca daca imi puteti da link-ul unui astfel de site sau sa-mi spuneti cum as putea sa caut ca sa gasesc as fi foarte recunoscatoare

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia o sa inveti dupa ce dai bacalaureatul in liceu vei iesi un medic instruit.

| NemNUZ a răspuns:

Mda, frumos din partea ta ca vrei sa devii chirurg, practic cea mai frumoasa meserie (dupa presedinte laughing ), dar intrebare este formulata gresit, vezi tu un chirurg este ca un fel de general la armata ( daca ma intelegi) in primul rand tu trebuie sa intri la facultate ceea ce nu e usor sa stii deoarece se da examen de admitere pe langa bac deci o sa ai de invatat destul, dar asta nu e o problema ca la facultate poti sa dai cand vrei nu neaparat cand termini liceul, ok sa trecem mai departe, ei bine la facultate o sa inveti iarasi foarte multe, o sa inveti de cand o sa mananci o sa stii traseul alimentelor asa fara sa vrei + digestia si alte lucruri, dupa ce termini facultatea o sa fii rezident in cazut tau rezident la chirurgie cardioasculara, deci 4 ani faculatae + 7 chirurgia cardiovasculara, ee aicea e cel mai greu excluzand intrarea la facultate si celelalte, aici o sa te trezesti cu noaptea in cap si o sa vii de la spital ( deoarece rezidentiatul se face la spital) tot noaptea practic o sa stai la spital mai mult ca acasa dupa aceea o sa dai un examen de final si daca il treci o sa te numeasca lumea Domnule Doctor. Nu pot numai sa iti urez succes si nu ascultat tot ce spune lumea ca daca asculti ce spune ea tu ai fii bun doar de gunoier ( nu vorbesc de tine, ci in general de oamenii cu vise mari). Scuze accentul ardelenesc laughing Salut si sper ca daca ajungi chirurg sa nu te vad niciodata laughing, sper ca te-ai prins happy Funda?

| TheBlueWolf a răspuns:

Doamne tu mai ai un an si ai drept de vot straight face. Inca un motiv extrem de justificat sa imi acopar trecutul si sa ma mut in alta tara.Tu vrei sa devii medic citind pe net? Din constructia frazei nu prea reiese ca o carte este ocupatia ta principala, daca tu vezi la televizor un doctor te loveste un spark influentandu-te sa iti doresti o incursiune in domeniu pana la stadiul de maestru? Eu cred ca ai 10 ani deoarece o astfel de mentalitate se regaseste doar la copiii cu varste cuprinse intre 5 si 10 ani daca nu cumva ai in contact vreo boala psihica...Macar stiu numele tau daca tipic romanesc ajungi (fereasca-ne natura) un medic absolvind sa stiu sa ma feresc de tine.Nu-i de mirare ca toti doctorii instruiti s-au carat, vine noua generatie pazea! Vom ajunge sa ne facem operatiile de natura medicala in particular restrans si anume acasa cu familia.Asa din experienta personala in vreo 30 de domenii distincte, pentru cunostintele tale generale mai ales, trebuie sa inveti sa te rupi sa ai contacte fizice care sa iti vanda cunostintele lor si prieteni in domeniile alese.Romania tata!

| Adya22 a răspuns:

Maria,informatiile le gasesti foarte bine in carti insa.esti pregatita sa fi chirurg? Eu sunt viitoare asistenta medicala si ceea ce am vazut in practica este groaznic! Daca ai cunostinte in domeniul medical roaga-i sa-ti explice sau sa-ti demonstreze,a fi medic in orice domeniu este o responsabilitate extrem de mare,lucrezi cu oamenii, ai in mainile tale vietile lor, plus peste 7 ani petrecuti in facultate si prin spitale facand practica si invatand! Nu este asa de simplu, esti pregatita psihic sa vezi atatea cazuri? Daca esti pregatita si sigura de meseria asta orienteaza-te catre medicina! Daca ai nevoie sa-ti recomand pe cineva care sa te indrume lasa-mi un mesaj privat! Succes!