| daana a întrebat:

Sunt noua pe aici. Sa va spun povestea vietii mele. Am intrat la profillul filologie din pasiune. Si acum plang cu lacrimi amare pentru ca am ales ce imi place. Vreau sa va spun asta pentru a nu face aceeasi greseala ca mine. Tot liceul am invatat foarte mult, la scoala mereu am fost constiincioasa. Si poate pare greu de crezut, dar m-am imbolnavit, sunt extrem de slaba, toti se mira ca arat asa, de parca as fi bolnava. Dar ei nu stiu cat m-am consumat, cat m-am stresat sa invat. Si acum, dupa ce am suportat umilinte din partea celorlati(chiar si din partea familiei), am descoperit ca degeaba mi-am pierdut atatia ani din viata invatand. Acum vreau sa mor. Cum mai pot recupera toti acesti ani? Cum pot sa ma reprofilez? Nu am fost buna decat la limbi straine, la romana, geografie. De asta am ales acest profil. Dar acum simt o dezamagire profunda. Tot ce imi ofera acest profil este facultatea de litere, dupa care o sa fiu profesoara. Si degeaba ziceti ca nu e asa, pentru ca in orasul unde locuiesc eu nu am alte posibilitati. Locuiesc in Botosani. E un oras mic. Nu am posibilitati sa fac 2 facultati. Una e suficienta. Nici nu as putea sa invat in acelasi timp la 2. Nu as avea acelasi randament. Am luat prin excludere toate facultatile(relatii internationale, comunicare si relatii publice, psihologie, drept, asistenta sociala). Si simt ca nu se potriveste nici una cu ce stiu eu pana acum. Oare ar trebui sa ma reprofilez? Sa invat ce nu am putut sa invat pana acum, adica chimie, biologie, economie, matematica, fizica etc? Acum ma doare foarte tare faptul ca toata viata o sa fac ce nu imi place, ca o sa lucrez in invatamant. Nu se potriveste cu ce vreau eu.
Si acum o sa va spun si ce as vrea. Si ce nu stiu daca limbile straine imi pot oferi. Mi-as dori un loc de munca care sa-mi ofere sansa sa progresez, sa ma autodepasesc. Nu ceva fix. Nu imi doresc ca toata viata sa lucrez in invatamant. E ultimul domeniu in care as vrea sa lucrez. E foarte greu. O viata intreaga lucrezi undeva unde nu iti place. Si cand ma gandesc ca avem doar o viata, si aceea in care faci ce nu iti place, ma apuca disperarea.
Mi-am sacrificat timpul liber pentru invatatura, m-am consumat, iar acum cand e cel mai important, mi-e frica sa nu iau o decizie gresita.
Imi plac limbile straine, dar in acelasi timp mi-as dori sa cunosc foarte multi oameni, sa lucrez cu ei, sa am experienta de viata, nu sa imbatranesc intre peretii unei scoli, predandu-le unor elevi dezinteresati. Mi-as dori sa am o meserie in care sa cunosc diferite tipuri de oameni, diferite culturi, mentalitati, o meserie care sa ma ajute sa vad altfel lucrurile. Dar nu stiu cum se numeste aceasta meserie. Din pacate.
Eu pana acum credeam ca limbile straine iti ofera mai multe posibilitati de angajare, dar m-am inselat. Ofera chiar mai putine decat credeam, mult mai putine. Nu e o facultate de viitor, dar nu prea am alte solutii.
Si din pacate nimeni, absolut nimeni nu ma poate ajuta. Familia nu ma intelege, imi spune ca pentru mine nu s-a inventat o facultate. Dar eu sunt dipusa sa lucrez oriunde, in afara de invatamant. Si destinul a facut ca exact acolo sa merg.
Ma simt ingrozitor si mi-e frica sa nu fac o prostie. Stiu ca pentru toti e greu, dar macar unii invata avand rezultatele pe care le vor. Fac o facultate serioasa, se chinuie cativa ani in facultate, apoi sunt raplatiti pe masura muncii lor. Dar eu cum o sa fiu rasplatita? Cu facultatea de Litere? Credeti ca ar trebui sa ma reprofilez? In naivitatea mea, am crezut ca limbile straine sunt de viitor. Am crezut ca o sa fiu traducator, dar nu m-am gandit ca acum gasesti traducatori pe toate drumurile. Daca as fi avut pe cineva sa ma sfatuiasca… Acum e prea tarziu. Nu mai am nici o sansa. Chiar daca ziceti ca am sanse, nu e adevarat. Am intrebat pe toata lumea si mi-au zis ca nu am nici un viitor. Am niste rude rautacioase si de-abia asteapta sa imi arunce in fata faptul ca nu m-am realizat pentru ca nu le-am ascultat.Si o sa aiba motive. Am vrut sa le demonstrez ca pot fi cineva, dar am dat gres.

22 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu chiar cred ca ai sanse. Traducatorii si translatorii castiga bine. Poti fi stewardesa, de exemplu si sa castigi bine, sa duci o viata interesanta si sa fii invidiata de rude.
Cred mai degraba ca problema ta este in propria ta minte. Faptul ca tii atat de mult la parerea lor, ca ai o ambitie prost inteleasa (sa le demonstrezi lor nu stiu ce in loc sa ai ambitia sa fii tu cea mai buna, pentru tine).

mira
| mira a răspuns:

Nu prea inteleg.Ai terminat facultatea? Sa stii ca daca esti foarte buna la limbi straine ai sanse sa lucrezi si la UE. S-au creat acum multe posturi.Marile firme angajeaza de asemenea specialisti in limbi straine. Daca n-ai inceput facultatea poti da si la jurnalism, drept, stiintele comunicarii.Sa stii ca nu conteaza facultatea, ci norocul. Poti urma o facultate deloc prestigioasa si viata sa te cocoate in varful societatii.Nici cei care termina economie, politehnica nu-si gasesc usor locuri de munca. Tu vrei ceva rasunator de la inceput.Numai cativa reusesc.

| anad a răspuns:

Esti o persoana care vrea siguranta si caruia ii este frica de necunoscut. E foarte posibil sa nu iti gasesti un post pe masura dorintelor tale acum la inceput, dar nu esti singura. Toti cei care isi cauta un loc de munca sunt in situatia ta. Asta nu inseamna ca, daca ai rabdare si esti perseverenta, nu vei reusi! Nu mai asculta toate parerile altora ci gandeste tu, singura:traducatorii, multi din cei care lucreaza in media, pe la diferite firme, ce facultati au terminat? Au toti ziaristica sau jurnalismul? De ce spui ca trebuie sa ramai in orasul tau? Acum poti merge si in strainatate, oriunde, chiar si la completare de studii! Trebuie doar sa fii optimista, sa inveti, sa te interesezi si sa ai curaj!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Am ales sa-ti raspund in mesaj privat la asta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea nu e timpul pierdut.Fiul meu la V-VIII a facut mate -info, in clasa a VIII-a a decis ca vrea sa urmeze profilul Ecologie si Protectia Mediului dar cand a terminat liceul, sef de promotie, a hotarat ca nu mai vrea sa urmeze o facultate de acelasi profil si a dat la Stiinte ale Comunicarii si Relatii Publice.In prezent este student la acest profil la Universitatea Danubius din Galati. Locuim la Barlad si orasul nostru este mic, nu sunt multe posibilitati, dar are satisfactia ca invata ce ii place.

| deeeeeebora a răspuns:

Si unde ai lasat turismul? Tu nu stii ca daca faci facultatea de turism castigi in strainate cat visezi? in norvegia stiu sigur ca se cauta, iar ca profesoara singuru' lucru bun e ca ai timp liber(asa se compenseaza cu timpul pierdut cand ai invatat)poti opta la medicina, chimia o inveti pe parcurs...nu te plange ca altii sunt in situatii si mai rele. Daca vrei poti!

| BRG a răspuns:

Sărut mîna Dana multă sănătate şi ai grijă de tine, nu este bine că te consumi aşa de mult, trebuie să ai timp şi pentru a te odihni, o seară frumoasă şi rogă-te lui Dumnezeu ca să te ajute.

| catthshshshs a răspuns:

Uite, eu sunt studenta la Facultatea de Litere din Iasi, la romana-engleza.
Daca vei gandi mereu asa de negativist, nu vei realiza nimic in viata!
Ia-o mai usor si nu te mai consuma atat. La urma urmei, facultatea de Litere poate fi frumoasa daca iti place ce studiezi acolo!
Nu trebuie sa te sperie.

| chivas21 a răspuns:

Buna Dana! Bun venit printre noi! Eu ce sa iti zic? uneori liceul nu are treaba cu facultatea! Eu am facut liceul la profil Stiinte sociale si acum sunt la Universitatea Maritima Civila anul 3, vrei sa-ti spun cateva materii? ok! Matematici Speciale, Matematica algebra si analiza, Electronica Analogica, Electronica Digitala, Teoria campului electromagnetic si electric, Organe Masini, Fizica, Chimie, Studiu Materialelor, Metode Numerice in ingineria electrica, mai are rost sa iti mai spun? Si vad ca m`a descurc.mai am inca un an si scap de facultate, repet am facut Stiinte sociale, si nici macar nu m`am omorat cu invatatul! Poti reusi si tu acolo unde iti doresti, eu zic sa te duci acolo unde iti place!

| lifeistough a răspuns:

Buna, si eu am terminat liceul cu profil tehnician veterinar pentru ca este pasiunea mea de cand eram mic dar mi-am dat seama la timp din fericire ca in Romania nu se merita sa fii medic veterinar unde nu exista asociatii de protectie a animalelor ca in SUA, asa ca am trecut la cea dea doua pasiune a mea adica IT-ul si nu regret si poate ca peste ceva timp voi termina si medicina veterinara cand se vor schimba lucrurile in tara asta. Oricum profesor nu se merita sa fii in Romania unde dupa 30 de ani de activitate ai 2000 de Ron asa ca eu iti recomand sa te reprofilezi. Mai usoara este o slujba pe care o faci din placere si esti si platit bine decat una in care mergi in scarba la ea in fiecare dimineata!

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Deci...

Nu cred ca de la invatat slabesti.Asta nu-i chiar asa grav.

Asta in primul rand.In al doilea...

Nu te comporta asa. Tu nu esti o tipa emo depravata.Esti o fata respectabila care a terminat o facultate.Cum poti sa spui ca vrei sa mori?

In al treilea rand:

Nu e vorba ca nu ai avut posibilitati. E vorba de faptul ca nu ti-ai dat seama ce vrei de mai devreme.Fiind tanara probabil nu ai realizat ce e bine.Trebuie sa treci peste asta.In plus.Cat de groaznic poate sa fie sa fii profesor?

In al patrulea rand:

Nici macar nu stii ce vrei... Vrei sa avansezi. Dar cum? Revin...Cat de groaznic e sa lucrezi ca profesoara?

In al cincilea rand:

Daca vei traii toate viata gandindu-te ca vei face o prostie nu vei ajunge nicaieri.Cu siguranta familia va fi alaturi de tine. Oune-ti baza in ea si in prieteni, nu intr-un motor de cautare.

In al saselea rand:

Cei care ti-au spus ca nu mai ai sanse au fost inpotriva ta.Mergi mai departe si lasa-i pe cei care te urasc in urma.

Sper ca te-a ajutat...

Ideea e ca mereu vei gasi drumul de scapare.Nu renunta daca vrei sa ajungi departe.

| Locre a răspuns:

Ar fi trebuit sa te gandesti de mult la asta.Iti zic sincer ca mie mi-a zis cineva ca ai mai multe sanse la profilul real, insa eu vroiam la filologie, ceva la uman.Asa ca am stat si m-am gandit si pana la urma am ales Biologie-chimie la real, fiindca nu vreau sa ma trezesc mai incolo ca am foarte putine posibilitati si vreau si eu sa-mi gasesc o meserie platita pe masura, ca sa traiesc in siguranta.Problema este ca tie nu ti s-a spus de la inceput ce dezavantaje ai alegand acest profil si acum regreti. Te inteleg.Ironia si mai mare e ca si eu locuiesc in Botosani si te inteleg perfect.Intr-adevar,daca aveai pe cineva care sa-ti spuna toate lucrurile astea la timp, nu te mai trezeai acum cu situatia asta.Eu sunt foarte talentata spre latura asta umanistica si nu credeam niciodata ca voi da inapoi, insa nu am de ales asa ca ma bucur ca am ales la timp ceea ce trebuia.Sa inteleg ca acum nu faci nicio facultate? Sa stii ca poti face pregatire, te duci la niste cursuri la anumite materii care se studiaza la facultatea pe care vrei sa o faci si poate cu multa munca, ambitie si perseverenta, vei ajunge la o facultate buna si sa ai o meserie banoasa pentru siguranta ta.Depinde ce alegi tu acum.Bafta!

| Locre a răspuns:

Oricum, normal ca vei face facultatea in alt oras ca in Botosani nu este nicio facultate.hee hee

| Blosssom a răspuns:

Fa ce iti place, nu conteaza parerea altora! Ai un talent, foloseste-l!

| 16.laura.16 a răspuns:

Draga Daana ma dezamagesti si ma uimesti in mod incredibil in acelasi timp.Nu stiu daca sa te felicit sau sa te cert.
Trebuie sa stii ca nu te obliga nimeni, nimeni sa alegi facultatea de Litere. Si ce daca ai facut filologie? Asta nu inseamna ca esti,, condamnata,, la acea facultate.Hai sa-ti dau un exemplu. Proful meu de istorie a mers la olimpiade nationale de mate pana in a 8a, apoi la fizica pana in a 12 si acum e prof de istorie. Hai sa-ti mai dau un exemplu. O matusa de-a mea a fost olimpica la chimie apoi la mate apoi a decis ca-i place psihologia. Si acum e profesoara de romana.Viata se schimba, visurile la fel. Ne maturizam si visurile noastre odata cu noi. Asa ca alege ce-ti place indiferent ce profil ai ales pentru liceu.Cum faci asta? Simplu. Mergi la un psiholog sa te ajute sa te orientezi in alegerea carierei si implicit a facultatii.
Esti inteligenta, poti, iar daca esti incapatinata si nu ma crezi atunci plange-ti de mila.Hai plange-ti de mila : in loc sa vezi rezolvarile tu preferi sa,, admiri,, zidul problemei.Nu e bine asa.
Nu exista destin. Existi doar tu si visurile tale. Si cum spun eu mereu Daca Vrei, Poti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti place atat de mult ai incredere ca dumnezeu nu iti da un talent fara sa iti dea posibilitatea sa faci ce vrei cu el. ai incredere.ca va aparea cand va fi cazul. postul pentru tine.si ai sa te uimesti. daca vrei sa iti schimbi soarta cu mana ta n-ai decat.(Altii saracii au parinti carora le impun sa dea la ofacultate si pe tine te paste gandul sa dai la noroc cu piciorul doar ca tie frica de viitor.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey chiar imi pare foarte rau de ce ti s-a intamplat si mie imi plac mult limbile straine am vorbit cu sora mea si ea m-a sfatuit bine doar ca nu-mi amintesc cum se numea facultatea care mi s-ar potrivi

| agnessme a răspuns:

Mai ai o sansa! http://adv.justbeenpaid.com/? r=rh2h7V6zGi&p=jssbooster14 poti simplu sa lucrezi de acasa. nu trebuie sa stii calculator, decat sa tastezi!

| agnessme a răspuns:

Daca nu ai gasit inca un job perfect.......mai ai o sansa! http://adv.justbeenpaid.com/? r=rh2h7V6zGi&p=jssbooster14 poti simplu sa lucrezi de acasa. nu trebuie sa stii calculator, decat sa tastezi! BAFTA! ASTA E SANSA TA!

| anastasia_5587 a răspuns:

Dar, dc nu te muti? stai in botosani, degeaba! e un oras fara posibilitati

| misteriousgirl a răspuns:

Sincer, daca ai ales limbile straine si tie iti plac inseamna ca ai ales ce trebuia! doar nu era sa te duci la ceva care nu iti convine si nu iti place pentru ca ai fi regretat mai mult. sincer, nici in orasul meu nu se prea pot face multe dar eu m-am gandit sa ma duc la facultatea de litere din bucuresti.iti sugerez sa te duci intr-un alt oras in care sa faci facultatea.si daca esti buna la limbile pe care le faci nu inseamna ca poti fi doar profesor.ci si tranzlator sau orice altceva pentru ca cu limbile straine poti face destule

| SweetGirl_2969 a răspuns:

Stiu ce ai putea face daca-i face facultatea de litere ai putea avea o slujba minunata crede-ma! Iti urez succes.