| Xland a întrebat:

Buna, termin facultatea de medicina si as vrea mai departe sa-mi dau si doctoraul in medicina legala si criminalistica, intrebarea este daca as putea lucra ca si criminalist?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti lucra ca criminalist, poti lucra ca medic legist. Numai ca pana la doctorat in medicina legala, mai e o cale destul de lunga dupa sfarsitul facultatii.

| Xland explică (pentru Brigaela):

Imi puteti spune si de ce?

| Brigaela a răspuns (pentru Xland):

Pentru ca trebuie intai sa iei loc de medicina legala la rezidentiat. Sunt ani in care nu sunt deloc locuri, ani in care sunt 1-3 locuri, care se epuizeaza in primii candidati, deci trebuie sa te gandesti sa iei examenul de rezidentiat in primii 1%. Apoi, ajuns la medicina legala ca rezident, trebuie sa ai o idee interesanta de studiat pentru doctorat suficient de interesanta incat sa captezi atentia unui profesor care sa accepte sa iti conduca lucrarea (si pot trece cativa ani buni pana sa gasesti ideea, nu e chiar atat de simplu). Apoi trebuie sa iti faci lucrarea de doctorat, ceea ce implica o munca titanica intinsa pe cativa ani buni. Adica o sa te duci la serviciu, o sa lucrezi acolo 7-8 ore la intensitate maxima si apoi vei mai lucra acasa macar 3-4 ore pe zi (daca lucrezi 3 ore pe zi, estimez ca o termini in aproximativ doi ani, adica in aproximativ 650 de zile).

| Xland explică (pentru Brigaela):

Stiu foarte bine cu ce "se mananca" si rezidentiatul si doctoratul (am cunostinte care au terminat) pe mine ma interesa strict partea de criminalistica, de ce nu pot profesa, avand in vedere ca dupa terminarea tuturor studiilor voi acumula destule cunostinte

| Brigaela a răspuns (pentru Xland):

Fiindca vei fi medic legist, nu criminalist. Studiile necesare sunt altele. Cu siguranta efectuarea unei lucrari de doctorat nu iti va aduce cunostintele necesare. Pentru lucrareade doctorat vei studia in detaliu un singur subiect, un fragment minuscul. Sigur, vei fi cel mai bun pe bucatica aceea mica, dar un criminalist trebuie sa aiba cunostinte mult mai vaste. Ca sa fii criminalist, trebuie sa ai studii de specialitate

| Xland explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos! O zi frumoasa!