| Sergiu001 a întrebat:

Am de luat o decizie foarte grea(alegerea liceului).
Initial m-am gandit la un liceu de metematica-informatica dar astazi a venit un general din armata nationala si n-ea spus care vor sa intre la un liceu militar.Acesta ne-a spus ca trebuie sa avem peste 8 media claselor 5-8, conditie fizica buna si pshica.Eu indeplinesc tote conditiile: am media peste 9, 50 si conditia fizica si pshicul forte bune.De ceva vreme(app.2 ani) arte martiale si am ajuns printre primii3 din tota sala am intrecut si pe cei care sunt acolo si de 5-8 ani.
M-as duce la liceul militar din mai multe motive:Imi place sportul si antrenamentele de genul acesta, stau cu disciplana si invatatul bine, daca ajung sergen, caporal sau ce-o mai fi acolo pota sa iau mii de euro din cate am auzit.Parintii mei ma sprijina si spun ca ar fi foarte bine daca m-as duce la liceul acesta dar am avantaje si dezavantaje( as putea muri pe front)acesta e cel mai mare risc pe care mi l-as asuma.
Acum spuneti si voi la ce liceu sa dau metematica informatica sau la militar?

P.S. Mie nu imi prea place metematica si informatica dar de nevoie le invat si cred ca as putea lua bacul cu nota mare si dau la acest profil pentru ca este printre cel mai cautat pe piata fortei de munca.

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Ti-am raspuns la mesajul pe care mi l-ai dat pe privat. Sincer, daca nu esti pasionat de armata si nu te visezi sa faci o cariera militara nu stiu cat de mult se merita, este greu si daca nu ai pasiunea sa te ajute sa treci peste greutati pot aparea probleme. Gandeste-te daca poti face asta vreo 40-50 de ani de acum inainte happy

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Pe care front crezi tu ca o sa mori? Nu mai sunt fronturi, stai linistit, iar cei care merg prin misiuni in strainatate unde sunt lupte merg pe baza de voluntariat, deci nu vrei, nu te duci. Iar pe chestia cu frontul - in caz de ceva poate muri si tatal tau acolo, c-a facut armata cel mai probabil, si-l cheama si pe el, sau poti muri si ca civil intr-un bombardament. Si poti muri si mergand pe strada, fara razboi, iti cade o caramida-n cap laughing Problema este insa ca aia care merg in misiunile NATO din strainatate iau mii de euro pe luna, de-aia se si duc, cei care lucreaza in Romania nu au deloc salariile astea happy
Psihicul bun iti trebuie in special in perioada liceului, dar in special in clasa a 9-a. Este regim de cazarma, la internat, cu lectii si instructie militara, cu iesiri-permisii doar atunci cand obtii rezultate bune si daca le obtii, iar in clasa a 9-a evident ca sunteti "ciuca bataii" celor mari, chin si umilinte la greu. Ca profil de liceu este tot de real, deci tot un fel de mate-info, la care se adauga instructia militara. Singura chestie este ca la terminarea studiilor ai locul de munca asigurat iar asta este mare lucru in ziua de azi. Oricum succes, orice ai alege! happy

| Sergiu001 explică (pentru mixxjim):

Dar imi poti spune cam cat ar fi un salariu, un liceu militar este un profil vocational si nu are treaba cu cel real.Tu ce zici se merita sa fac un astfel de liceu?

| mixxjim a răspuns (pentru Sergiu001):

Ti-am raspuns la mesajul pe care mi l-ai dat pe privat. Sincer, daca nu esti pasionat de armata si nu te visezi sa faci o cariera militara nu stiu cat de mult se merita, este greu si daca nu ai pasiunea sa te ajute sa treci peste greutati pot aparea probleme. Gandeste-te daca poti face asta vreo 40-50 de ani de acum inainte happy