| Bia112036 a întrebat:

Am decis sa devin actrita! Doresc sa merg la liceul Dinu Lipati din București,si după sa ma duc la facultatea de actorie de film UNATC! Și acum vin întrebările!
Ar fi bine ce fac?
La liceu ce probe se dau?
Iar la facultate cum intru și cat durează facultatea aceasta?
Și dacă as termina liceul și facultatea,ce ar trebui sa fac sa joc în filme?
Va rog, dau funda!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La ultima intrebare, sunt mai multe posibilitati >
fie esti foarte buna, si esti remarcata automat de un rezigor inca din bancile facultatii.
fie cauti tu la final legaturi (actori care au nevoie de o colega chiar si pentru un rol mai mic. odata intrata in paine, nu e atat de greu sa inaintezi, primul pas e greu, uneori imposibil.)
fie pui presiune unde trebuie (santaj, amenintari, sau te culci cu respectivul) (nu-i de recomandat!)
fie incerci impreuna cu niste colegi sa creati voi ceva de la zero (o sceneta, o punere in scena in varianta moderna a unei piese clasice...), si urcati pe net.

| NujCsz a răspuns:

1 (iti spun parerea mea proprie) sunt o gramada de actori care au dat gres, care nu ai reusit...dar poti sa incerci, chiar daca sansele tale de a reusi sunt de 0, 0001%
2 nu prea conteaza ce faci la liceu, poti sa dai la filo si sa te faci actrita sau la mate-info sau la stiinte..nu prea coneaza
3 Nu stiu, nu sunt foarte informata in domeniu
4 Ai putea sa incerci sa iti faci niste legaturi, sa te imprietenesti cu rezizori/actori (chiar daca e mai imposibil) dar mai simpu e sa incepi cu un show tv...sau sa faci tu un scurt metraj bun care sa te ajute
Sper ca te-am ajutat! Funda?