| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! Am depus dosarul de inscriere la facultatea de mecanica saptamana aceasta.Si am ales domeniile "Ingineria autovehiculelor"si "Mecatronica si robotica", dar nu imi permitea sa aleg si specializarile din aceste domenii pentru ca asa e admiterea.Intrebarea este:Cum o sa se procedeze pentru locurile la specializari? Eu am pus in ordinea preferintelor de la 1 la 4 in functie de domeniu si buget sau taxa.Sunt 5 specializari in total.O sa fiu trecut in ordinea alegerilor mele si la final o sa aleg dintre ele?

1 răspuns:
| GabehAle a răspuns:

La Poli (cel putin la Cluj) exista doua tipuri de specializari: cele pe care le alegi cand te inscrii la facultate (cum a fost la mine Ingineria Medicala de la fac. de Inginerie Electrica) si cele pe care le alegi inainte de anul 3 daca nu ai deja o specializare (exemplu Electromecanica tot de la Inginerie Electrica). Poate ca si tu trebuie sa alegi tot in anul 3.