| ContNmc7 a întrebat:

Am o curiozitate fragila sa spun asa pentru mine. Anul acesta sunt in clasa a 8-a,iar eu stiu foarte sigur la ce liceu vreau sa merg mai departe. Faza e ca vreau sa fiu psiholog si educatoare. Problema este ca nu stiu daca ma incadrez la ambele daca termin liceul de filologie si daca ma incadrez nu stiu,nu am habar ce materii se predau,adica stiu, doar ca nu stiu ce limbi straine o sa invat. Si in plus, stiti cumva daca daca se pune mult accent pe limbile acelea straine? Asta vreau sa stiu, ce limbi straine invat si daca se predă acele limbi ca limba romana. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"vreau sa fiu psiholog si educatoare" - doi intr-una (ca șamponul) nu merge, decide-te mai intâi asupra uneia

| PainTech a răspuns:

Majoritatea liceelor au engleza si franceza asa cum majoritatea scolilor gimnaziale au engleza si franceza.

Eu as zice sa te interesezi si de pedagogic, mi se pare mai potrivit pentru educator si poti merge pe mai departe la psihologie fara probleme.

| ContNmc7 explică (pentru PainTech):

Da,dar e mai greu, m-am gandit si in plus nu ma pricep la matematică

| christall a răspuns:

As zice sa faci psihologia si apoi un modul pedagogic ca sa poti preda in scoli.

| Anonim0506 a răspuns:

Bună! Dacă vrei sa fii și psiholog și educatoare îți recomand să mergi pe profilul pedagogic și de acolo ieși direct educatoare când termini liceul și după poți sa faci facultatea de psihologie ca să devi psiholog. Dacă totuși vrei sa mergi pe filo asta înseamnă că după ce termini liceul va trebui sa faci 2 facultăți, una după alta una ca să devi educatoare și una pentru psihologie.