| 7andrei11 a întrebat:

am si eu o intrebare intrebatoare, am cautat pe google dar nu am gsit nimic obiectiv. Ce cursuri/scoala/academie(sau ce o fi ea) trebui sa fac ca sa devin salvamontist? Sau mai corect zis ce pasi trebui sa urmez? Dar pentru jandarm montan? Imi place foarte mult muntelebig grin

Răspuns Câştigător
| Oceanborn a răspuns:

Draga 7andrei11, felicitari pentru faptul ca vrei sa imbini pasiunea cu munca. Trebuie sa stii insa ca munca de salvamontist nu e o joaca, si ca in Romania este foarte prost platit pentru riscurile pe care le implica. De cele mai multe ori munca asta va insemna sa pleci noaptea de acasa, sa cutreieri muntii prin ploaie, sa dai nas in nas cu ursul, si asta doar ca sa salvezi niste pantofari beti si fara lanterne. Daca totusi vrei sa devii salvamontist, iti recomand sa iei legatura cu Asociatia Salvatorilor Montani din Romania, http://www.0salvamont.org/. Ei organizeaza scoli salvamont, de obicei in zona Padina din Bucegi.

2 răspunsuri:
| portalcursuricalificare a răspuns:

Pentru cursuri poti vizita http://www.cursuri-calificare.com - e un site cu mai multe firme de cursuri - sigur gasesti acolo ce te intereseaza.

| alexandra_1524 a răspuns:

Trebuie sa faci scoala de alpinism ca sa poti! smile daca crezi o sa reusesti!