| anonim_4396 a întrebat:

Am terminat liceul, am luat bacul și acum urmează să mă duc la facultate. E cea mai urata perioada din viața mea! Am terminat liceul în mediul rural și chiar nu știu ce facultate sa aleg, pentru că nu mă încântă niciuna acum când le-am văzut! Poate e diferența foarte mare de la liceul meu la țară și facultățile la care am fost. Am fost la Craiova, mi s-a părut totul vechi înspăimântător nu m-aș putea descurca într-o universitate așa mare! M-am înscris la litere pedagogia învățământului primar și prescolar, pe mine asta m-ar atrage în principiu, și am mai pus limba romana si engleza. Apoi am fost la feea, pentru că fata cu care am fost e acolo și cei mai mulți cunoscuți sunt acolo, deși nu mă atrage așa mult. La Pitești am pus la facultatea de biologie, asta mi-ar place, dar nu mă încântă nici Piteștiul și în plus am auzit că cea de la Craiova este mai extinsă decat Pitesti, in general e mai bine vazuta. Problema e la mine, mă obișnuiesc foarte greu într-un loc și eu am fost la liceu la un oraș mai mic și m-am mutat pentru că îmi era dor de casa de părinți și plângeam într-una, dar atunci aveam 14 ani. Acum o sa fac 19 e timpul sa plec și eu de acasa nu pot sta langa părinți mereu ca nu o sa fac nimic cu viața mea. Nu știu ce facultate sa urmez, nu are cine să mă sfătuiască, mama spune că nu știe și nu mă ajută cu nimic, eu plâng tot timpul, pentru că de perioada asta urâtă depinde tot viitorul meu și eu habar nu am ce sa fac. Mă gândesc sa mă înscriu și la Slatina tot asa la pedagogie, eu stau pe lângă Slatina și am microbuz din oră in ora. In Slatina sunt deja acomodata, am fost mai mereu, știu tot orasul și Slatina m-ar atrage foarte mult, dar totusi stiu ca ni e bine sa alegi calea cea mai usoara si am auzit ca nu prea s-ar face cine stie ce cursuri! Aici pot veni mereu acasa. E o filiala a facultății din Pitești. Eu am medie cam de taxa, numai la Feea Craiova s-ar putea sa intru la fara! Nu știu ce decizie sa iau, nu are cine sa mă sfătuiască. In mama am cea mai mare încredere în ea îmi răspunde cu "nu stiu". Sunt într-o perioadă foarte grea fix dupa bac a mai venit și asta cu înscrierea, nu ai pot face nimic nu mai mănânc, am slăbit, tot plâng pentru că nu știu că sa fac! Părinți vor sa fac facultate ca sa am și eu în serviciu mai usor sau mai bine plătit, la fel și eu, plus ca mai am si probleme cu coloana! Va rog mult daca mă puteți sfătui cu decizia asta, primesc orice sfat! Am nevoie foarte mare de ajutor!

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Felicitari! Ai intrat la facultatea dorita.
Doar tu poti face alegerea intre cele 2 facultati. Parerea mea e ca ar fi bine sa faci ceea ce iti place. Vrei sa fii contabila sau invatatoare? Ce e bine pentru altii nu e totdeauna bine si pentru tine.
Fa-ti o lista cu avantaje si dezavantaje de la ambele facultati si vezi care e mai avantajoasa din punctul tau de vedere.

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"M-am înscris la litere pedagogia învățământului primar și prescolar, pe mine asta m-ar atrage în principiu"

nu ăsta e răspunsul?

| Conii25 a răspuns (pentru sierra1):

Ai dreptate! happy Asta mi se pare cea mai sigura și pe domeniu! restul îmi este frica că o sa le fac degeaba.

| sierra1 a răspuns (pentru Conii25):

Du-te la scoală, nu ezita, e vorba de viitorul tău.

| Lioana a răspuns:

Facultatea nu e obligatorie. Nu e necesara decat pentru cei care vor sa lucreze in acele domenii. Gandeste-te mai bine ce ai vrea sa faci in viata. Daca planurile tale necesita o anumita facultate, o faci, daca nu, nu.
Stiu multi care au terminat o facultate si lucreaza in alt domeniu. Sau altii care fac mai multe facultăți si nu activeaza in niciunul din acele domenii. Asa ca, nu fa facultate doar ca sa ai o diploma in plus. Fa numai daca iti foloseste, iar ca sa iti foloseasca trebuie sa stii ce vrei.

| Conii25 a răspuns (pentru Lioana):

As vrea sa devin învățătoare! Pedagogia o consider o facultate care te pregătește pe domeniu, in rest la toate facultățile domeniile sunt vagi. Sunt multi care au terminat facultăți și nu își găsesc loc de muncă. Asta mă sperie. Nu vreau să plătesc 3 ani taxa + cămin, să mă mai și chinui pe acolo, că sigur o să îmi fie greu la cum sunt eu de sensibila și mă integrez greu, și totul sa fie in zadar! Pedagogia mi se pare cea mai sigura dintre cele la care am optat eu. La Universitatea Craiova dreptul și pedagogia mi se par mai sigure.

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

"Fa numai daca iti foloseste" - nu știi de unde sare iepurele. Niciodată!

| Lioana a răspuns (pentru Conii25):

Pai se pare ca ti-ai ales facultatea. Esti sigura ca vrei la Pedagogie.
Eu as zice sa te duci la cea care e cea mai aproape de casa si la care poti intra fara taxa.

| Conii25 a răspuns (pentru Lioana):

La pedagogie problema ar fi asta. Că la Craiova știu sigur că intru la taxa, (la buget intru doar la Feea in Craiova, și în Pitești la bio) dar la Slatina as avea șanse să intru la buget la pedagogie pe ce îmi place și chiar de nu intru mă pot muta la buget anul viitor că aici este usor și sunt sigură că pot ajunge la buget. Slatina este si aproape de mine, cunosc și orașul, dar aici problema e ca am auzit că nu prea se fac cursuri. Craiova e mai bine vazuta ca universitate. Nu știu ce sa aleg. Macar daca nu intru' deloc la Craiova nu mi-ar părea rău, dar dacă știu că întru o să trebuiască să aleg intre cele 2. La Slatina rămân locuri și pentru toamna, nu este problemă.

| Lioana a răspuns (pentru Conii25):

Am 2 intrebari pentru tine.
Intre Pedagogie Craiova cu taxa si Pedagogie Slatina fara taxa ce ai alege? Ai fi de acord sa platesti doar ca sa fii la o facultate mai de prestigiu?
Pe de alta parte ai renunta la Pedagogie si ai face alta facultate doar ca sa fii la o facultate fara taxa?

| Conii25 a răspuns (pentru Lioana):

Ai pus niste imtrebari foarte bune! As alege Craiova, pentru ca pe asta am vrut-o initaial, desi o aleg cu frica pentru ca simt ca mi-e teama ca o sa raman toti anii la taxa si ca la sfarsit sa am si marea surpriza sa nu gasesc nici loc de munca, aia chiar ar fi o tragedie. M-ar tenta sa renunt pentru biologie, desi imi e greu pentru ca si pe langa Pitesti, Craiova e mai buna, dar pentru feea nu cred ca as renunta la pedagogie. Nu imi vine sa cred ca sunt asa nehotarata, imi e foarte greu sa ma decid pentru ca in facultate se investesc bani, pe care parintii mei se chinuie foarte mult sa mi-i ofere, mai ales ca stau la tara!

| Lioana a răspuns (pentru Conii25):

Bun. Deci ai eliminat FEEA. Ramane sa alegi intre a fi profesoara de biologie sau invatatoare. Pentru a fi invatatoare te poti duce linistita la facultatea din Slatina. Nu stiu cati raman cu ceva din ce se preda la cursuri. Se invata acasa din manuale.
Nu merita sa faci versiunea pe bani daca e un efort mare penteu părinții tai. Tot o diploma de licenta obtii si la Slatina si la Craiova.

| Conii25 a răspuns (pentru Lioana):

Am intrat la Feea la contabilitate si informatica de gestiune si la Craiova la pedagogie tot la buget! Eram foarte hotarata pe pedagogie, dar multi imi spun ca e mult mai buna contabilitate si informatica de gestiune decat pedagogia.

| Lioana a răspuns (pentru Conii25):

Felicitari! Ai intrat la facultatea dorita.
Doar tu poti face alegerea intre cele 2 facultati. Parerea mea e ca ar fi bine sa faci ceea ce iti place. Vrei sa fii contabila sau invatatoare? Ce e bine pentru altii nu e totdeauna bine si pentru tine.
Fa-ti o lista cu avantaje si dezavantaje de la ambele facultati si vezi care e mai avantajoasa din punctul tau de vedere.

| zăGhost a răspuns:

Ar fi cazul sa te opresti din a gandi ca un copil si din a dramatiza orice. Daca iti place invatatoare, mergi in directia asta. Nimeni nu iti garanteaza ca prinzi post, indiferent de ce facultate termini (exista putine exceptii). Tot spui ca orasele mari nu te atrag, ca ti-e frica etc. Eu te sfatuiesc sa mergi spre facultatea care e mai buna si sa ignori faptul ca nu iti place orasul, o perioada. Crede-ma, poti trai intr-un oras chiar daca nu iti place, iti spun din experienta proprie, eu petrecand 5 ani intr-un oras care mi-a displacut, fiindca doar asa puteam avea acces la un nivel superior de calitate a studiilor. S-ar putea sa iti fie greu la inceput, dar incerci sa te acomodezi, sa legi prietenii si te gandesti ca beneficiile pe termen lung conteaza mai mult.

| Anon31241212 a răspuns:

Du te la pedagogie daca vrei invatatoare. E o varianta f buna si e lipsa de cadre. Capul sus! Ce e al tau, al tau va fi! Mult succes.

| dfsugiopdfiudygh a răspuns:

În primul rând, liniștește-te că nu arde țara laughing
Îți înțeleg îngrijorarea, dar gândește-te că nu vei putea sta mereu alături de părinții tăi. E mai greu la început, dar cu timpul o să te obișnuiești și mai n-o să vrei să te întorci la țară. Mergi la Litere, am înțeles că asta ți-ar plăcea. Apoi viitorul tău, nu depinde neapărat de facultate, foarte mulți termină una și lucrează în alt domeniu.

| Cozma_Aurora-irina_1962 a răspuns:

Ar fi bine la Medicină veterinară. Chiar dacă faci primul an cu taxă, poți trece la buget în anul II, pe baza mediei. E un domeniu frumos și cred că ar putea să-ți placă. Baftă!