| Mariiuta a întrebat:

Bună ziua, am terminat liceul acum 5 ani, nu am dat la facultate din lipsa banilor, sunt în străinătate și mi-aș dori sa fac facultatea pedagogia învățământului școlar și preșcolar la distanta, iubesc copiii, îmi plac activitățile cu copiii, când eram mica mereu ma jucam, eu eram învățătoarea și jucăriile erau elevii, problema este ca la bac am dat-o în bara... De ce? Matematica m-a tras enorm în jos, iar la limba romana știu ca am făcut mult mai bine dar n-am făcut contestație (și îmi pare rău) la geografie am luat nota bună și media de bac e 6 70. As avea vreo sansa sa intru la facultate cu media asta? Știu ca pot mai mult, am încredre în mine, nota de la bac e slaba...

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Ai toate sansele sa intri... dar media fiind mica, probabil nu vei intra la buget (desi depinde de competitia din anul in care candidezi). Avand in vedere ca vrei la distanta poti sa te uiti pe siteurile universitatilor mari din Romania sa vezi cat de mare a fost cererea in anii precedenti si sa incerci la aia unde e competitia a fost mai mica. oricum valoarea diplomei e aceiasi.

| Mariiuta explică (pentru RoCkKiD):

Pentru mine este important sa intru, ce ma mai sperie sunt și probele de selecție, nu am voce asa wow, acum cu covid sper sa pot veni în tara sa ma înscriu în iulie.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mariiuta):

Selectia nu e o problema, universitatile abia asteapta din astia ca tine care vor ID, pentru ele e cea mai buna afacere ca dati bani pe taxa si nu ii costa aproape nimic sa va scolarizeze. daca sunteti 5 pe 5 locuri intrato toti chiar daca nu sunteti in stare sa va scrieti numele.

| RobertMoon a răspuns:

Poti intra la o facultate privata cu media asta, este pe baza de dosar admiterea, deci doar in eventualitatea in care se inscriu studenti peste numarul de locuri admise si are cineva medie mai mare decat a ta s-ar putea sa nu intri, dar stai linistita, este o facultate cu putini candidati pe loc, deci ai sanse de 90% sa intri si cu media asta. Iti recomand sa depui doua dosare, un dosar la o Universitate de stat si un dosar la o universitate privata, vezi cine te accepta.

| Aasdfghj a răspuns:

Poti sa mergi la Facultatea de Geografie si poti opta pentru modul psihopedagogic. Personal mi se pare super usoara facultatea asta si intri sigur si la buget. Daca esti din Bucuresti, mergi la Univesitatea Bucuresti.

| BilaRomânească a răspuns (pentru Aasdfghj):

Nu prea sunt posturi pe geografie in invatamant. Adica mai deloc.