| Florennce a întrebat:

Bună TPU
Am vrut mereu să dau la medicină, însă anul acesta am realizat că nu pot face asta, datorită faptului că mai am încă 3 fraţi, munceşte doar tata şi, implicit, părinţii nu mă pot susţine financiar în facultate. Ştiu, mulţi o să-mi ziceţi că dacă am bursă, dacă învăţ bine, o să mă descurc. Nu e vorba că nu învăţ, ştiu că pot să fac faţă, dar nu e de ajuns, pentru că medicina e o facultate scumpă şi sunt mulţi ani în care ori înveţi, ori munceşti, iar ai mei abia au avut bani să-mi dea să fac naveta până la liceu, dar să mă mai ţină şi-n facultate. Iar eu am nevoie de o facultate care să-mi ofere un loc de muncă rapid, un salariu, să mă pot întreţine şi să-mi şi placă. Din acest motiv şi deoarece nu-mi doresc să plec din domeniu pentru că îmi place foarte mult, am ales să intru în vară la Facultatea de Asistenţă Medicală, tot din cadrul UMF Carol Davila Bucureşti, în momentul prezent fiind cea mai bună alegere. Aş dori să ştiu, dacă există cineva pe aici care este în această facultate sau care a terminat.
Ştiu că pot să dau master, mi-aş dori apoi să fac cursurile pentru paramedici şi orice m-ar ajuta să ajung cât mai sus.

Însă, mai mult de atât, vreau să ştiu dacă am timp de un job sau dacă îmi pot găsi unul şi în domeniu?

Mulţumesc!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medicina militara. Este mai usor material si daca vrei dupa expirarea contractului poti sa mergi in viata civila. Ar trebui sa mergi urgent la CMJ. Din ce judet (sector) esti?

| Florennce explică (pentru Salontanul):

Bună
Din păcate nu m-am antrenat pentru probele fizice şi nici nu am avut detalii prea multe despre medicina militară.
Sunt din județul Călăraşi, dar stau mai aproape de Bucureşti. big grin

| Salontanul a răspuns (pentru Florennce):

Daca nu esti grasut poti merge si fara prea mult antrenament. Nu sunt probe deosebit de grele. Uite adresa de contact si telefonul: http://www.util21.ro/institutii/centre-militare-din-Romania.htm

| Florennce explică (pentru Salontanul):

Sunt fată, dar am probleme medicale -astmul - şi nu cred că ar fi tocmai potrivit. Mulţumesc oricum! big grin