| Pisicuta28xd a întrebat:

Buna TPU.Am vrut sa va întreb daca ar trebui sa alegeți între chirurgie si politie ce ati alege? Eu le ador pe amandoua.(stiu ca la chirurgie e salariul foarte mare,dar sunt si mulți ani de studiu),La chirurgie ar trebui sa stiu tot ce se inventeaza si toate tratamentele, dar asta e. Daca ati fi in locul meu ce ați alege, vreau si avantaje ai dezavantaje la fiecare.Multumesc!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu de ce crezi ca chirurgii au salariul foarte mare, dar asta este valabil in strainatate (mai ales in SUA). In Romania, chirurgii au salarii destul mici, incep de la sub 2000 de lei si ajung pana la maxim 7-8000 de lei (dupa 25 de ani de munca, daca ajungi sef de sectie).
Cu siguranta nu poti fi potrivit ambelor meserii, fiindca ele sunt extrem de diferite. Fie esti foarte mic inca si te atrage inca gloria aparenta a acestor meserii, fie chiar nu intelegi depre ce e vorba in ele. daca nu esti inca la liceu, mai asteapta sa cresti inainte sa decizi ce vei face. Intre timp invata de 10 la toate materiile. Daca esti deja la liceu, incearca sa discuti cu psihologul scolii, te va ajuta sa intelegi ce cerinte are fiecare meserie si sa ti-o alegi pe cea pe care o poti face si care ti se potriveste.

| darrio2007 a răspuns:

Medicina legala. Ai de a face si cu Politia.

| Adry05 a răspuns:

Daca le ai cu sportul sa te porti descurca la probele sportive, as alege politia.

| Rocsid a răspuns:

Chirurgia e mega frumoasa din toate punctele de vedere.dar trebuie sa iti faca placere sa devorezi cartile de anatomie care sunt ingrozitor de mari si groase si fara pozelaughing
Salariul e mic pentru cata munca se depune..asta in cazul in care o sa te afli printre chirurgii care nu iau SPAGA de la oameni BOLNAVI si disperati sa traiascahappy
Politia e mai accesibil de invatat dar admiterea din cate am inteles e destul de stufoasa.Si dupa 3-4 ani se fac bani frumosi din politie.
Pentru medicina stai 10 ani in facultate( licenta plus specializare) si castigi un salar de 15 mil asa ca rezident incepator. dupa o sa creasca treptat ..in functie de cat de bun chirurg esti.
Eu sincer as alege politia in locul tau.

| Ionut621 a răspuns:

Eu as alege Politia. Un salariu destul de ok, poti fi si promovat, un loc de munca stabil, in Romania nu prea gasesti acest lucru.
Chirurgia trebuie sa iti mearga mana, si da trebuie sa stii tot ce iese pe piata, nopti nedormite, nu o sa mai ai parte de familie. Dar castigi bani multi daca ai un cabinet particular.
Si politia poate sa aiba cateva dezavantaje, nopti la servici, nedormite, poti sa ai si accidente(nu vreau sa te speri). In politie poti fi un exemplu pentru copii, sa salvezi vieti, este o meserie foarte frumoasa si eu zic sa alegi ce vrei tu, nu ce zicem noi.