| 0zarzavat0 a întrebat:

Buna ziua!
Am trecut clasa a 9 a pe stiinte ale naturii. Vorbind de specializari pe viitor. Nu-mi prea doresc sa promovez in medicina din pricina faptului ca mi se par prea mult 12+ ani de studiu fara timp liber, ca mai apoi sa ies pe porțile facultatii direct la pensie si fara pic de experienta in domeniu. Nu prea ma vad eu lucrand toata viata intr-un spital. Singurul lucru dupa care ma uit la medicina e salariul.
M-am mai gandit asa la meserii si mi-ar plăcea sa dau la academia de politie sau cel putin un post in politie, nu neaparat ofiter. Si aici apar iarăși dezavantaje.
1. sunt fata si cica meseria e mai promovata de catre barbati.
2. port ochelari(-1.50 ambii) si am auzit ca pot da numai cei care au sub -/+3..si tinand cont ca mi se vor mari dioptriile..probabil voi trece peste 3 pana voi termina liceul...(doamne ajuta sa nu mai creasca)
4. e foarte greu sa intri daca nu ai pile sau cunoscuti care sa-ti faca loc pe acolo.
5. am 1.62
Si ar mai fi inca o meserie care imi are toata inima..managementul... Ador sa fiu si sa ma comport ca o sefa si imi doresc foarte mult sa am businessul meu personal, dar multi imi spun si am mai citit ca nu merita si ca voi face facultatea degeaba, ca e foarte mica rata de succes si ca poti da faliment usor.
Stiu ca mai am inca 4 ani inainte, dar vreau sa am o idee de pe acum in legatura cu directia in care vreau sa merg.
Imi doresc foarte mult sa aud si parerea voastra, cateva sfaturi..si cam ce ati face si alege voi in locul meu.
Multumesc anticipat! (scuzati eventualele erori gramaticale existente)

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce profesii au parintii tai?

| Ariana131 a răspuns:

In primul rand, buna, si eu am fost la științe ale naturii. Nu te obliga nimeni sa te duci la Medicina doar pentru ca ai acest profil. Însă te pot ajuta cu managementul, eu sunt la Facultatea de Litere la Asistenţă manageriala și administrativa, faci 3 ani, dacă îți schimbi percepția poți opta pentru modulul psihopedagogic și sa devii profesoara, nu prea cred ca vrei dar ți am dat o idee. Media de admitere se face prin adunarea mediei de la bacalaureat plus nota la romana și se împarte la 2. Bun, mulți spun asta, dar ei au trecut prin profilul acela ca sa si dea cu părerea? Au lucrat ei printr o companie sa spună acele lucruri? Cel mai mult probabil, nu. Nu trebuie neapărat sa îți deschizi tu o afacere, poți sa devii secretara, te poți duce într o companie, nu trebuie neapărat sa ți deschizi tu o afacere, pentru ca e greu din cauza prețurilor de acum, nu din cauza falimentului. Despre politie nu știu cum te pot ajuta, însă merita sa încerci, nu numai băieții pot intra, sincer sunt si unele fete care abia știu sa vorbească și sunt purtătoarea de cuvânt. Multă baftă, si bafta la bac, chiar dacă ești abia a 9 a happy