| asd1 a întrebat:

Buna TPU ..anu asta vreau sa ma duc la ase insa am o mica dilema, am auzit ca anul acesta sa intra cu media de la bac, si as vrea sa stiu daca este adevarat, am auzit ca la taxa se plateste 35mil, dar care ar fi ultima medie la buget /taxa sau cum se procedea ca nu prea inteleg? Mulrumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Pentru admisii "la buget", studiile universitare de licenta sunt suportate de catre stat( prin granturi de studii si in limita locurilor aprobate de Ministerul Educatiei) pentru fiecare universitate. Cei admisi la studii "cu taxa", platesc din buzunarul propriu taxa anuala de studiu aferenta fiecarui an universitar( valoarea taxei se poate modifica de la un an la altul in functie de hotararile senatului universitatii).

Cat despre cele auzite, nu le da crezare! --- urmareste pe site-ul facultatii alese toate anunturile in legatura cu admiterea 2014, studii de licenta. Toate conditiile admiterii pot fi gasite in "Metodologia de admitere, studii de licenta" postata pe site-ul facultatii in sectiunea "admitere"
Numai bine!

| asd1 explică (pentru alessia5158):

Print YM E-mail Mai mare|Mai mic Comentarii
Admitere facultate 2014 Admiterea se realizeaza la ASE pe baza mediei de la Bacalaureat. Calendarul inscrierilor si taxele de scolarizare
de Raluca Pantazi HotNews.ro
Miercuri, 15 ianuarie 2014, 16:19 Actualitate | Esenţial

Inscrieri la ASE
Foto: Agerpres
Admiterea la facultate la Academia de Studii Economice din Bucuresti (ASE) se face in 2014 prin concurs, pe baza mediei de la bacalaureat, pentru facultatile cu predare in limba romana, informeaza Academia. Pentru admitere la facultatile cu predare in limbi straine, candidatii vor sustine o proba de competenta lingvistica eliminatorie. Inscrierile incep pe 15 iulie, iar taxa de inscriere este de 100 lei si cuprinde primele doua optiuni. Amintim ca Ministerul Educatiei a decis la finalul anului trecut ca notele din liceu nu vor putea fi folosite la admiterea in universitate, dupa ce in aprilie 2013 a luat o hotarare contrara.

Academia de Studii Economice din Bucuresti (ASE) a publicat pe site-ul institutiei conditiile si calendarul admiterii 2014 la studii de licenta, masterat si doctorat. La studiile de licenta, admiterea se face in 2014 la facultatile ASE prin concurs, pe baza mediei de la bacalaureat, pentru facultatile cu predare in limba romana, informeaza Academia.

Pentru admitere la facultatile cu predare in limbi straine, candidatii sustin o proba de competenta lingvistica eliminatorie, notata cu calificativul admis/respins. Pentru calificativul Admis este necesara acumularea a minimum 50 de puncte din 100 posibile. Candidatii admisi la proba de competenta lingvistica sunt ierarhizati conform mediei de la bacalaureat.

Proba de competenta lingvistica nu se echivaleaza cu examene precum Cambridge, Toefl, DAAD, fiind introdusa prin Ordin de Ministru, asadar este obligatorie, se arata pe site-ul Academiei. Candidatii care nu promoveaza examenul de competenta lingvistica nu mai pot candida pentru facultatile cu predare in limbi straine, insa sunt in continuare in concurs pentru celelalte facultati cu predare in limba romana, daca au optat si pentru alte facultati la depunerea dosarului, notate in fisa de inscriere.

Uite ce am gasit eu ..si de aia spuneam ca nu cred ca se mai da admitere ci se intra pe baza mediei de la bacalaureat

| alessia5158 a răspuns (pentru asd1):

Asta la Bucuresti iar anuntul se afla deja postat pe pe site-ul oficial al academiei --- la Cluj, este un pic mai alfel adica, primul criteriu de selectie si proba de concurs este un eseu motivational. Se prea poate ca si la Iasi sau Timisoara concursul sa fie diferit de cel din Bucuresti--- de aceea, este necesara cercetarea in amanunt a site-ului universitatii respective. Vezi aici ASE Bucuresti:http://www.ase.ro/admitere2014/licenta.asp?metodologie=3