| Robert99999999 a întrebat:

am si eu o "dilema".M-am inscris la ASE la sectia Finante si Banci,iar din ce am gasit,am aflat ca media minima de la bac de anul trecut a fost de 6, 31 la buget. Eu am dat bacul anul acesta si am o medie de 6, 70,credeti ca se vor mari substantial mediile anul acesta avand in vedere faptul ca a crescut promovabilitatea fata de anul trecut si sa nu pot intra? Ar mai fii si varianta cu taxa, dar as prefera la buget...

3 răspunsuri:
| Ella3133 a răspuns:

In legatura cu facultatile, nu este la fel ca la admiterea la liceu.Ei vor face un clasament de la cea mai mica la cea mai mare....si primii 100 (spre exemplu, daca sunt 100 de locuri) sunt declarati admisi.Si ultima medie este a persoanei 100.
Dar exista posibilitatea.

| MindBlowing a răspuns:

Sincer, nu stiu de unde ai luat tu nota de 6, 31 ca fiind ultima la buget. Nu am fost la ASE, la secretariatul lor sa intreb, insa pe net, la sectia Finante-Banci, afiseaza ca fiind ultima medie la buget de 9.13. (link: http://www.studentie.ro/....../index.php )

Probabil din astia s-au mai retras, insa anul trecut, sub 8.5 nu cred sa fi fost ultima medie.

Multa bafta!