| Andree a întrebat:

As avea nevoie de niste sugestii. Eu vreau sa-mi strang bani si sa am banii mei si asa vrea sa fac ceva in care sa castig bani(nu multi bani). Eu am 12 ani. Funditaa pentru cea mai buna idee.

10 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Nu ai ce face... cere bani parintilor. Multumesc ca nu dai funda celui mai realist raspuns

| Wonderland a răspuns:

Du-te cu plugusorul si cu sorcova, ca de colind e cam tarziu. bafta la strans bani si sarbatori fericite!

| ELLSSA a răspuns:

Apreciez foarte tare ideea ta si dorinta aceea, ca vrei sa fii indepedent pe plan financiar. Dar la 12 ani nu stiu ce ai putea face.Nu stiu, incepi si tu undeva de jos.Asa am fost si eu candva, dar tot minora eram.Iti poti ajuta si parintii, ei sa te reconpenseze cu niste banuti, sau poti imparti si pliante(pe timp de vara, nu pe cancerul de afara), fiind si vremea colindelor poti face si asta. 10 RON poti face. O intreabre am si eu pentru tine:La numai 12 ani ce ai putea face cu banii(daca ei ar venii lunar, nu o suma mare)? Probabil ca parintii iti pot oferi tot ce ai nevoie...

| Andra_4836 a răspuns:

Buna! Ca sa strangi bani, trebuie in primul rand sa nu cheltui. Daca, de exemplu, parintii iti dau din cand in cand niste bani "de buzunar", nu trebuie sa ii cheltui cu prima ocazie, incearca sa fii pastratoarehappy Pastrezi banii, si ii cheltui pe ceva important, nu dulciuri in fiecare zi, poate o carte pe care ti-o doresti (scuze pentru exemplu, poate nu iti place sa citesti, dar eu asta vanez cand am banilaughing ). Acum, de sarbatori, e o ocazie buna sa strangi bani, intr-adevar, dar nu e ceva permanent. Ideea e ca desi ai 12 ani, nu e ca si cum nu esti capabila sa faci nimic. thinking Eu imi vindeam pachetul de mancarede la scoalalaughing, dar nu iti recomad. Depinde de ce posibilitati ai, in sensul ca ai putea sa ajuti la curatenie o vecina/cunostinta mai in varsta, de exemplu(asta faceam si eu^^), iar ea sa te rasplateasca... Dar asta nu inseamna ca pentru orice faci pentru cineva trebuie sa ceri banilaughing Sper ca te-am ajutat, succes!

| yoo23 a răspuns:

... ce ai putea sa faci tu la 12 ani? laughing in afara de erotic chat cam nimic. sa nu dea Domnu sa iti treaca prin cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la ****.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai putea sa mergi la colindat nu numai la rudele tale... dar sa nu faci din asta un obicei si sa nu uiti ca nu asta este cel mai important- sa mergi la colindat pentru bani!

| Elial a răspuns:

Tot ceea ce le ramaneparintilor tai maruntis le ceri big grin

| Al33 a răspuns:

Poti sa vinzi limonada dar asta vara atunci cand este foarte cald afara dar daca tu vrei acum neaparat vinzi ciocolata calda ca este calda si la ce frig e afara:pupkisslove struck

| MondoLoco a răspuns:

Eu mi-am facut o cutiuta pe care am scris "bani pentru vacanta de vara"! Succes!winking