| ioanadragalasa a întrebat:

Am 11 ani si as vrea sa strang bani pentru un telefon destul de scump(1000lei).Aveti vreo idee cum as putea sa strang banii?

11 răspunsuri:
| heise a răspuns:

Sunt de acord cu @Богдан. Chiar credeam ca o sa fiu singura care va zice ceva in genu'. Oricum, stii ca cu pe un smartphone de poti c*** pe el, nu? Il scapi o data si prafu' se alege de el.

| jhonsmyth a răspuns (pentru heise):

Ai dreptate, dar acum majoritatea firmelor au optiuni de asigurare de furt de pierdut de distrugere adica plateste o suma de bani nu foarte mare pana in60de euro pe un an si daca ti.l fura il scapi si nu mai merge te duci la ei si primesti altu.l, eu am asa la iphone, succeshappy

| qLoveSmileღ a răspuns:

Nu.

| AxelBv a răspuns:

La 11 ani nu ai nevoie de telefon de 1000lei. Aceleasi lucruri faci si cu unul de 250 lei.

| gfghn a răspuns:

Vinde ceva vechi sau care nu iti mai foloseste la nimic haine, lucruri de ale tale. Vinde limonada. Funda?

| BULANGIU96 a răspuns:

Ce sa faci tu la 11 cu tel de 1000 de lei?

| Dalalala05 a răspuns (pentru BULANGIU96):

Hei....Am 12 ani și am iphone 8 si e adevărat ca nu e o necesitate, insa ioanadragalasa vrea să-si ia un telefon din banii ei, la fel ca mine(e adevărat că mi-a luat un an să ajung la 3750 de lei, dar a meritat...are 11 ani nu 5(fara suparare)

| Be3bitza a răspuns:

Invata la scoala, ajutati parintii sau ascultai fi o fata cuminte si doresteti telefonul de ziua ta poate til vor oferi ei.Da la varsta ta as spune sa nu te grabesti cu telefoanele vor aparea altele si altele alegeti si tu ceva mai simplu sunt cazuri sa il pierzi sau sa til fure cineva sa il uiti pe undeva sau ba chiar sa se strice mai tarziu vei duce lipsa banilor aroia ca iti vei dori altul telefonul ala nu o sa te tina vreo20 de ani laughingcam asta ar fi sfatul meu nu stiu ce sa spun:-s... succes

| Sânzăăă a răspuns:

Aveţi 11 ani şi deja vă trebuie : Iphone şi android şi ce dracu mai e pe acolo. Draga mea, am 17 ani şi nici nu am aşa ceva, nici nu-mi doresc, e destul cel pe care mă pun părinţii să-l bat la cap in fiecare zi, 'bicăz is tu hard for dei' oh go on

| NYLAMN a răspuns:

Ti-as sugera sa strangi mai multi bani pentru ca aproape toate telefoanele care se invart in jurul acestui pret sunt telefoane slabute. Incearca sa strangi vreo 2000 si ia-ti un smartphone calumea...superamoled, touch capacitiv sau daca vrei cu taste orienteaza-te spre bb. In fine nu e problema mea. Daca vrei sa strangi aceasta suma vide ceva ce nu-ti mai e de folos... roaga-i pe ai tai sa te ajute si ei putin. vinde actualul telefon pe care il ai acum dar nu le da la preturi exagerate. Alte idee nu am. Vezi ce zic si ceilalti.

| loveiris a răspuns:

Cand eram mica familia mea organiza in fiecare vara pe 14 iulie un targ de vechituri.Pe atunci stateam in Franta.Imi aduc aminte ca matusa Lucica facea clatite, Parfe si cruasante. Targul dura 7 zile si la sfarsit ieseam cu vreo 100000lei cred(primeam euro).Dar sa stii ca eu am Samsung Star2 si nu e asa scump si sunt foarte multumita.Dar poate tu vrei ceva mai nou.