| xPinkey a întrebat:

As vrea sa dau undeva la facultate pe domeniul medicina ( asistent medical). Eu sunt pe profil filologie deci nu mai fac biologie/ chimie. Asadar, invat singura din manuale. ( am manualul rosu de clasa a 11. Mda..este cam greu) si nu prea stiu pe ce sa pun accent.
Ideea e ca am auzit ca se da un fel de examen
Ce este de fapt acest examen? Un test ca sa vada cam ce stii sau in urma caruia se hotaraste daca intri sau nu?
Cineva care a intalnit problema asta, ma poate ajuta cu cateva sfaturi?
funda

1 răspuns:
| illusorythoughts a răspuns:

Trebuie sa stii chimie/fizica, anatomie si genetica. Astea sunt foarte importante daca vrei sa dai la medicina. Bacul este important in intrarea la facultate, iar examenul cel mai probabil o sa fie de anatomie/genetica si ce ti-ai ales din chimie sau fizica. Examenul este pentru a intra la facultate, sunt locuri limitate. Iti urez succes cu invatatul, dar in locul tau mi-as pune meditatii, pentru ca sunt anumite chestii care nu se dau in manuale + problemele pe care trebuie sa stii sa le faci neaparat.