| DarkTemptation a întrebat:

TPU! Care sunt cele mai eficiente metode de invatare a biologiei? Nu mot-a-mot! Multumesc!kiss

Răspuns Câştigător
| iarin a răspuns:

Cred ca raspunsul meu te va ajuta cel mai mult big grin! Nu invata mecanic. Cumpara-ti carioci de subliniat de diverse culori, scoate ce e esential din ce inveti, fa schte care sa-ti ramana in minte eu asa invat.

5 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Iei poza, te uiți la ea, și începi să înveți, cu pixul pe poză. Dacă nu înțelegi, desenezi pe o altă foaie, mai clar. Am învățat în 3 zile biologia necesară pentru BAC, am luat 6.50. E destul de bine, puteam și mai mult, dar am greșit un exercițiu.
Trebuie să ai o logică, înveși de la un capăt și faci mereu deosebiri și asemănări, în capul tău, urmărind evoluția.

| Mikasa a răspuns:

Buna ^_^ Poi depinde, biologia poate inseamna si botanică si zoologie si anatomie. Dar in general, daca inveti prima oara din punct de vedere structural, iti va fi si mai usor sa intelegi funtiile happy Eu am fost anul acesta la olimpiada la biologie, si cam asa merge treabawinking Funda? big grin

| DaveMustaine a răspuns:

Eu ador biologia si nu mi se pare greu s-o studiez in profunzime. Cel mai simplu mod de a o intelege este in primul rand sa-ti placa cu adevarat si sa fii receptiv/a la tot ce te inconjoara. Sa-ti pui intrebari la care vei raspunde tu, folosindu-te de cunostintele dobandite. Biologia este cea mai frumoasa stiinta.