| Jamelia1 a întrebat:

Salut.deci sa inceput scoala.si chiar anul acesta vreau sa ma apuk sa invat mai bine... ce metode de memorare de invatare mai eficiente stiti?
cel mai bun raspuns funda cu siguranta!

13 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

1) scoti netu
2) iei lecitina
3) incerci sa intelegi si sa memorezi din cls
4) fara vointa nu faci nimic

| AdelinaC a răspuns:

Pai sa fii atenta la ce citesti, apoi depinde de tine. Daca ai memorie vizuala, scrie datele esentiale in culori diferite si care sa te atraga, daca ai memorie auditiva inregistreaza-te in timp ce citesti lectia cu voce tare si apoi asculta ce ai citit si asa vei retine. Daca ai memorie logica, iti poti face scheme pe care sa le inveti, iar daca iti place sa inveti pe dinafara, atunci repeta de mai multe ori cu atentie ceea ce ai de invatat.
Ar fi bine dupa ce inveti sa te culci, iar apoi ai sa vezi ca dupa ce te vei trezi ai sa stii mai bine lectia decat inainte de culcare.

| foxi a răspuns:

Repetitia e mama invataturii!

| stefy_8347 a răspuns:

Sunt pastile pentru memorare MemoPlus(asa stiu eu)si am auzit ca sunt bune ca poti memora m-ai ales cand trebuiesa inveti pana tarziu dar sunt si pastile pentru memorare dar pentru copii si sunt delicioase si te ajuta sa memorez m-ai repede. Dar nu-i bun sa ei multe ca sunt ca un drog, adica devii independent asa am auzit.Iti pun cand inveti sa nu inveti mecanic ca nu intelegi nimic ci sa fie logic tie ca daca inveti mecanic nu vei intelege nici branza:)). http://www.scritube.com/......262019.php

| IuliaTeodora98 a răspuns:

Buna, sa-ti doresti e suficient, dupa ai daca inveti 2-3 ore pe zi e bine, depinde in ce classa esti

| Bella_2124 a răspuns:

Deci, eu ca să reţin lecţiile făceam aşa: când ne preda profu şi ne povestea eram foarte atentă. adică îl ascultam, nu mă gândeam cine ştie unde. astfel, din clasă reţineam aproape tot. ce e drept, până la următoarea oră mai uitam, dar esenţialul tot îl ţineam minte. aşa că, mai citeam acasă lecţia de vreo 3-4 [ atenţie! nu o toceam, adică o învăţam pe de rost, ca pe o poezie, doar o citeam atent! ]. şi în pauză, înainte de ora respectivă, o mai citeam o singură dată. deci nu are cum să nu funcţioneze soluţia! la început o să ai falsa impresie că nu reţii nimic, însă când te întreabă profu o să vezi că-ţi aminteşti tot ce ai citit. aa, şi încă un secret, asta pentru când te ascultă. dacă nu ştii o întrebare să nu te panichezi. fii calmă şi o să-ţi aminteşti mult mai uşor. şi în cazul în care chiar nu ştii răspunsul la întrebare, să nu te nelinişteşti. astfel o să te pierzi şi nu o să poţi răspunde nici la celelalte întrebări!straight face deci urmează metoda care ţi-am zis-o. nu are cum să nu meargă! la mine, cel puţin, niciodată nu a dat greş! încearcă şi o să vezi!happy multă baftă la şcoală şi spor la învăţat!:* ] şi sper că ţi-am fost de ajutor.happy

| kidddo14 a răspuns:

Pai consider ca fiecare om are modalitatea lui de invatare, iti pot spune macar 3 metode dar va trebui s-o descoperi pe a ta, dar uite doua metode:
-citesti lectia si incerci s-o simplifici, faci scheme ca sa scurtezi continutul, un fel de rezumat
-te joci de-a profesorul:citesti cu voce tare si te prefaci ca vorbesti cu "elevii" tai explicandu-le cat mai bine orice pasaj din lectie

Nu se stie daca metodele astea iti vor fi de ajutor, invata sa inveti cum sti tu.Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu o metoda foarte buna.Inregistreaza -ti vocea in timp ce citesti lectia, apoi te relaxezi, stand undeva intinsa. in pat. si asculti. Totul e sa te relaxezi.
Daca vrei sa inveti bine o limba straina cauta pe net " curs audio engelza /franceza". Crede-ma. metodele astea functioneaza!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa inveti mai cu spor.si intr-un timp cat mai scurt.eu sincera sa fiu asa fac.deci.iei caietu si citesti de vreo 3 ori lectia.insa cu logica si fara sa tii cont cat iti va lua.vei invata ff repede. dupa ce citesti de vreo 3 ori.incepi sa te plimbi prin camera si sa spui ce stii tu.si te mai uiti prin caiet daca nu iti aduci aminte ceva.si o repeti pana iti intra in capbig grin eu asa invat.ma prefac ca sunt o prezentatoare tvrolling on the flooreste jenant putin.insa sa stii ca merge.eu invatam cam 2 pagini in 15 minwinkingnoroc:*
ps:am media 10winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei.buna.este o metoda destul de amuzanta.insa e ff eficienta.si inveti in ff scurt timpbig grin.iei caietul si citesti lectia de vreo 3-4 ori.pana retii ceva.si sa nu tii cont de timpul pe care ti-l ia.stai acolo pana inveti toata lectiawinkingpentru c iti va lua ff putin//eu chiar ma miram cat imi ia. 2 pagini in vreo 15 minwinkingsa revenim. dupa ce citesti lectia de cateva ori incepi sa te plimbi prin camera inainte si inapoi si sa spui tot ce ai retinut tu.si tot te mai uiti ptin caiet sa vii cu completari...ca si cum ai fi o prezentatoare tvwinkingeu asa fac si invat ff bine
ps:am media 10winking
noroc si sa inveti bine anul asta:*

| GossipGirl_2226 a răspuns:

Pai ai putea sa iei lecitina sau MemoPlus...

| Ade28Ade a răspuns:

Salut!
Eu asa fac:
1.Citesc notitele pana cred ca stiu sa raspund la intrebari referitoare la lectie.
2.Raspund la intrebarile din manual sau daca nu am manual spun toate notitele cu voce tare fara caiet.
3. Daca vad ca nu le-am spus perea bine le scriu pe hartie fara sa am caietul langa mine si apoi ma autocorectez.
*daca sunt pra multe notite aranjeaza-le intr-o ordine pe care poti sa o memorezi mai usor[cel mai usor ar fi sa le aranjezi de la cele mai scurte la cele mai lungi fraze] funda? :*
Sper ca te-am ajutat!wave

2. Le

| Ghina a răspuns:

Pai ai putea sa acorzi mai mult timp scolii si sa citesti multe carti. Iar la mate ai pute invata mai multe definitii. Sper ca te-am ajutat!