| Acvila149 a întrebat:

ce facultati sau postliceale sunt care sa te plateasca in timpul anului? (Medie bac 8.60).Am incercat la scoala de politie dar sunt discromat si nu mi se elibereaza fisa medicala. Intreb asta deoarece nu prea am bani sa urmez o facultate.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Orice facultate de stat ofera burse studentilor cu note mari. NOta ta de la bac e prea mica pentru a lua bursa la o facultate care trine cont de ea, asa ca alege-ti o facultate cu examen de admitere, ia acolo o nota buna (peste 9, 50) si vei avea bursa, care este destul de semnificativa.

| darrio2007 a răspuns:

Cum adica sa te plateasca? Functie de medie( nu 8.60), poti primi bursa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o facultate si lucrezi in acelasi timp, nu ai fi singurul sa stii

| sierra1 a răspuns:

Cred că ar trebui să aplici alt criteriu pentru școala ce o urmezi - de exemplu să faci ceva ce știi, iți place, ce poți datorită problemei cu ochiul, eventual să te poți angaja ușor la absolvire. Ce zici?

| MihailB a răspuns:

Postliecala de asistent medical poate fi o varianta, in timpul asta te poti angaja undeva part time si scoala este pana in 2200lei. Ideea este sa faci ceva ce se cauta, bineinteles...sa-ti si placa. Se cauta peste tot in europa, ba chiar si in state. Deci ai sanse mari, poti pleca in alta tara cu un salariu mare. In europa este criza de asistenti, deci este cea mai buna solutie, parerea mea happy.