Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de fizica si matematica trebuie pentru arhitectura?
Imi place mult desenul si desenez oricand am timp. Dar nu le prea am cu fizica, ma chinui sa trec cu 5 in fiecare an (sunt in clasa a 10-a).
Si as mai vrea un site cu niste lectii de desen, dar sa nu fie video, ci cu imagini. Sau vreun manual ceva... vreau sa ma pregatesc inca de pe-acum.
Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

La admiterea la arhitectura nu ai nevoie de fizica.
Matematica este cea din clasele IX-XII, accentul punandu-se pe geometrie plana si in spatiu (logic, nu?), trigomometrie si algebra, mai putin pe Analiza matematica.
La proba de aptitudini iti trebuie desen artistic, pentru care trebuie sa ai talent, dar si desen tehnic, respectiv Geometrie descriptiva.
Uite aici un manual :
http://www.imst.ro/cursuri/geometrie_des/geometrie%20descriptiva%20.pdf
Pentru admitere ar trebui sa te pregatesti cu un profesor de la facultate care face meditatii sau cu un arhitect specializat in meditatii pentru admitere.
Iata si niste subiecte de la admiterea din 2012, ca sa-ti faci o idee :
http://arhimania.ro/......bucuresti/