| scumpikageo a întrebat:

sunt in clasa a XI a, profil pedagogic...as vrea sa ma pregatesc pentru bacalaureat,asta insemnand sa iau fiecare materie si s-o invat,consider ca e bine sa invat din timp,nu sa ingras porcul in ultimul an, care banuiesc ca va fi foarte grabit si incarcat.Pentru inceput stiu la ce materii dau(romana,istorie,matematica,spaniola), dar vreau sa stiu din ce lectii/capitole trebuie sa invat.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ştii prea bine ce & cum :(
Nu dai Matematică & Istorie; dai doar UNA dintre acestea...

La "Pedagogic" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi :
* Matematică - la specializarea "Învaţator - educatoare"
* Istorie - la celelalte specializări!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul :)

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| scumpikageo explică (pentru bursuc001):

Multumesc frumos :* :* Sarbatori fericite si tie happy

| bursuc001 a răspuns (pentru scumpikageo):

Cu plăcere happy

Mulţumesc şi euwinking

O zi frumoasă.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe sa faci subiecte de bac, ce nu sti cauta pe net sau intreaba profii sau fa cu un coleg/o colega.

| Ercjiaai a răspuns:

Trebuie sa inveti fiecare lectie. Totul se leaga. Asta e secretul succesului.