| Șevval a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de istorie? Este grea? Este cineva care a terminat istoria? De ce multă lume o evită? Eu iubesc istoria și aș vrea să urmez această facultate.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce, doar ca-ti place si atat? sau vrei sa te faci profesor?
daca e pentru placere si nu ai ce face cu 3 ani din viata si cu 10.000 ron, da-i bice,
daca vrei sa te faci profesor si sa te angajezi pe domeniu, da-i bice.

in 3 ani de zile poti sa inveti pe cont propriu de 10 ori mai mult ca la facultate.

stiu ca sa ai facultate e o moda, e o moda de vreo 15 ani, dar nu-ti irosi timpul si banii pe facultate daca nu ai NEVOIE de diploma ca sa ACCESEZI acel domeniu specific, de genul, medic, psiholog, profesor.
daca mergi sa te angajezi si nu o faci pe domeniul pe care ai diploma angajatorul nu se va uita cu ochi mai dulci la tine pentru ca ai facultate, si tu nu poti avea pretentii.

oricum angajatorii nu mai dau 2 lei pe facultati, in schimb dau o gramada de bani celor care stiu sa faca ceva, iar in facultate se stie ca nu inveti sa faci ceva, ci ramai la nivel de teorie.

| cosmin1324 a răspuns:

E grea? Nu
E utila? Nici atat