| handsome99 a întrebat:

Ma gandesc foarte serios sa urmez facultatea de istorie. Imi place la nebunie istoria de cand ma stiu. Insa marea problema e ca nu-i prea faci nimic cu ea dupa ce termini. Nu stau foarte bine cu banii si ma gandesc sa nu irosesc si ultimele resurse financiare pe facultatea asta. Personal, am terminat o facultate, insa, la fel, nu imi foloseste la nimic. Si ma gandesc sa fac ceva ce imi place cu adevarat, Istoria. Vreau sa va intreb pe voi, daca este cineva student la istorie, ce parere aveti despre facultatea asta si despre perspectivele ei! Multumesc!

5 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Dude, ai terminat o facultate si vrei istorie?! well. cred ca merge fraza cu istoria se repeta.

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Din profilul istorie poti sa iesi Profesor.
Director... si multe chesti in invatamant

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă ai absolvit o facultate, și îți place atât de mult istoria, e de ajuns să faci doar masterul în acel domeniu!
E foarte adevărat, nu-ți prea folosește la nimic, iar posturi în învățământ sunt atât de puține (la acest profil), și se obțin foarte greu, mai ales ca... titular. Poate îți găsești să lucrezi ca ghid, ca muzeograf... Șanse, într-adevăr, sunt puține.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai oameni buni(umanisti), de ce n-aveti si voi pasiuni pentru ceva mai banos? Cultura nu prea tine de foame in tara asta.
Deja ai mai terminat o facultate doar ca sa ai o facultate. Nu repeta istoriawinking asa cum ti-a mai sugerat cineva inaintea mea!

| GabrielaIoana a răspuns:

Daca faci facultatea de istorie poti sa lucrezi pentru inceput ca profesor la genrala/liceu apoi poti opta si pentru profesor univerar unde se castiga foarte bine.