| Caameliaaa1234567891011 a întrebat:

Am terminat un liceu cu profil real, dar m-am decis sa urmez facultatea de istorie. Aveti idee daca trebuie sa am deja o baza solida pentru aceasta facultate? Sau se ia totul de la 0? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Eminescu22 a răspuns:

Bună! Mă bucur că ești hotărâtă să îți urmezi visul. Ca absolvent al acestei facultății îți pot spune, că nu numai că totul se reia de la 0, dar faptul că ai terminat un profil real te poate ajuta în studierea preistoriei și a arheologiei, deoarece în acestea se folosesc destul de multe științe auxiliare, cum ar fi anatomia, biologia, genetica etc, dar și elemente de chimie( în arheologie se numea metoda carbonului4, dacă îmi amintesc bine). Am să îți las niște titluri de cărți de specialitate, pentru a te ajuta să înțelegi mai bine istoria. Nu trebuie să te descurajezi din cauza faptului că oamenii consideră această facultate inutilă. Dacă vei munci cu seriozitate vei reuși să devii ceea ce îți dorești. Din toată inima îți urez succes!

Roma și destinul ei- Raymond Bloch
Civilizația Greacă, Civilizația elenistică- Francois Chamoux
Civilizația islamului clasic- Dominique Sourdel
Istoria Europei Serge Bernstein si Pierre Milza vol 1-5
Istoria Angliei- Andre Maurois
Scurtă istorie a românilor- Neagu Djuvara
O istorie sinceră a poporului român- Florin Constantiniu
De la Tudor Vladimirescu la Marea Unire- Iulian Oncescu, Sorin Liviu Damian
Napoleon Bonaparte- Gheorghe Eminescu
Talleyrand- Jean Orieux
Istoria politică a Europei de la Napoleon la Stalin- Nicolae Ciachir
Istoria relațiilor internaționale- Nicolae Ciachir
Istoria popoarelor din sud-estul Europei-nicolae Ciachir
România în Primul Război Mondial- Petre Otu
Al doilea razboi mondial- Winston Churchill
Traversând infernul- Cezar Stanciu
Steagul Roșu- David Priestland
Istoria secolului XX- Serge Bernstein si Pierre Milza vol 1- 3
Vlad Țepeș intre legenda și adevăr istoric- Ștefan Andreescu
România sub regimul comunist- Dennis Deletant
Tradiția istorică a despre întemeierea statelor romanesti
Cartea neagra a comunismului- Courtois S T
Diplomația-Henry Kissinger

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru domeniul istorie, nu ai nevoie de nicio "baza solida" ----trebuie doar sa-ti placa!

| Ineys a răspuns:

Cred ca e cea mai mare greseala pe care o poti face. Ti-o spun pentru ca stiu despre ce vorbesc.

Nu te descuri la matematica/informatica? Care este problema? Nu vad de ce ai alege sa faci o facultate de istorie in locul uneia de informatica/inginerie. Facultatile astea tind spre a fi absolut degeaba. Doar asa sa ai si tu o diploma c-ai facut o facultate.

Vrei sa te faci profesoara de istorie la generala/liceu?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Ineys):

Subscriu. E alegerea lui dar totusi nu vrem sa dea vina pe tara asta ca e de rahat dupa ce termina facultatea doar pentru ca nu a stiut sa faca o alegere buna.
In afara de profesor de istorie nu are sanse sa se angajeze in alta parte, in domeniu.
Facultatea de istorie e in top 3 facultati inutile.

Si da, se ia totul de la 0. De fapt se dau si niste teste sa vada la ce nivel sunteti.

| christine99 a răspuns:

Daca te pricepi la matematica de un 7, du-te la inginerie ca se poate, sunt multe ramuri si sunt foarte putini candidati deci ai buget+bursa aproape asigurat. De la istorie, poti fi doar profesor de istorie.

| iuliana0001 a răspuns:

Buna! Si eu m-am orientat tot spre istorie?
Nu iti trebuie o baza, ne vor lua de la 0?