| Apanda1013 a întrebat:

Buna,TPU! Ce parere aveti despre meseria de psiholog? Care sunt avantajele si dezavantajele acestei meserii si de ce (nu) te-ai face psiholog? Ma pasioneaza aceasta meserie si vreau sa stiu parerile voastre despre ea! Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Rebecca123 a răspuns:

Mie mi se pare a fi o meserie onorabila prin care ajuti oamenii sa treaca de la anumite temeri,situatii grele, depresii, probleme.A fi psiholog nu este usor trebuie sa ai un psihic tare pentru ca asculti toate povestile oamenilor si uneori te incarca cu energie negativa iar tu trebuie sa ii ajuti indiferent ca unele povesti sunt mai urate.Dar are si avantaje multe cum ar fi ca dupa ce ajuti un om ai acea satisfactie caci stii ca ai ajutat un om uneori si de la un suicid ca sunt multe cazuri, si ca tu l-ai ajutat cu mintea, calmul, rabdarea ta si sufletul tau binevoitor care vrea sa faca bine. Daca chiar te pasioneaza si vrei sa ajuti oamenii si sa intelegi din alte perspective eu iti urez succes!