| Dunhilll a întrebat:

daca termin facultatea de "Turism si Geografie" pot sa predau ca profesor de geografie?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu poti preda decat daca, in cursul anilor de facultate, ai parcurcurs un program de studii psihopedagogice, pe nivel I sau nivel II-aprofundat( studiezi psihologia educaţiei, pedagogie, didactica specialităţii, practică pedagogică ş.a.). Doar asa, prin parcurgerea acestui program de studii, te poti certifica pentru profesia didactica( obtii dreptul sa obtii posturi didactice in inv. liceal, postliceal, universitar)
De ex. in cadrul Univ. Babes Bolyai din Cluj( de care apartine fac. de geografie) exista un "Departament pentru pregatirea personalului didactic( http://dppd.ubbcluj.ro/ ).
Studentii si masteranzii sunt incurajati sa urmeze aceste programe de studii.

| nomoretears1111 a răspuns (pentru alessia5158):

Asa este, Alessia. Am vrut sa raspund la intrebarea de mai sus, dar raspunsul tau este complet. As adauga doar ca multi fug de modulul acesta pentru ca este "in plus". Din pacate, se lipsesc de o perspectiva, aceea de a intra in invatamant, daca vreodata isi vor dori asta.

| alessia5158 a răspuns (pentru nomoretears1111):

Probabil, peste ceva timp, cand inv. gimnazial/liceal se va saraci de profesionisti intr'ale didacticii se va gasi cineva "de sus" sa introduca si acest modul ramas izolat --- din "in plus" va deveni"inclus"( in timpul studentiei mele, asa era! ).

4 răspunsuri:
| OanaVlad a răspuns:

Daca sti multa geografie da!

| taviyamato2 a răspuns:

Eu sunt student in anul 3 la aceasta specializare, eu asa stiu ca e regulamentul. Daca ai 3 ani de licenta, primesti diploma de licentiat in geografie, si poti preda ca necalificat la clasele 1-8, daca ai masterul( domeniul turism dar la baza e master in geografie) poti preda necalificat la liceu. Pentru a preda la clasele 1-8 ca profesor calificat, trebuie sa ai certificatul acela de pedagogie de nivel 1 si pentru a preda la liceu iti trebuie certificat de nivelul 2. Nu iti recomand Sibiul deoarece nu poti urma pedagogia pe geografie aici. Poti termina facultatea si poti urma dupa facultate cursurile de pedagogie in regim post-universitar adica 6 luni nivel 1 si 6 luni nivel 2. Iti recomand Clujul, Timisoara, Bucuresti, incearca sa aflii la facultate daca poti urma in paralel si cursurile de pedagogie, oricum ma bucur ca iti place Geografia dar daca vrei sa ajungi profesor trebuie sa fii putin mai serios, facultatea nu e grea, e una din cele mai frumoase si usoare, dar trebuie sa iti placa si sunt sigur ca o sa iti placa, mai ales daca vrei sa ajungi profesor.