| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ca cineva sa lucreze in turism are nevoie neaparat de Facultatea de Geografie Turism sau de Geografie?

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu.In turism exista multe profesii care necesita studii variate.Este nevoie chiar si de persoane fara studii universitare sau liceale. Turismul este privatizat si patronul are dreptul suprem la angajare.

| alecs871 a răspuns:

Depinde pe ce post, daca vrei sa fi femeie de servici nu cred ca trebuie facultatehee hee.
Acum daca lucrezi intr-o agentie de turism, sa stai pe la un birou undeva, nu ai neaparat nevoie de Facultatea de Geografie, nici nu prea cred ca ai nevoie de facultate, o diploma de bac sau maxim o post-liceala de birotica e de ajuns, si fiind vorba, vei avea un salariu nu foarte stralucit, fata de ceilalti care vor face cam aceeasti treaba si care au o diploma de liceenta/master si pot aveam dublu decat ai tu.