| AnetteBurnier a întrebat:

Bună, TPU!
Enumerați-mi toate meseriile existente în România şi ce facultăți trebuie făcute pentru a le practica.
Fundă! happy

Răspuns Câştigător
| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Administraţie şi Afaceri

Absolvenţii vor deveni specialişti cu funcţii la diferite niveluri ale administraţiei publice, dar şi în alte structuri publice, sau pot deveni oameni de afaceri, contabili, întreprinzători privaţi, markeri. Locuri de muncă: Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici; Primării; Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă; Ministerele Administraţiei Publice şi Internelor, Transporturilor, Finanţelor.

Filosofie

Absolvenţii de filosofie vor avea de ales între cariera didactică în cadrul învăţământului preuniversitar şi universitar şi cea de cercetător în institutele de profil. Alte posibilităţi de încadrare sunt cele de specialist în cadrul unor instituţii europene, specialist în domeniul publicitar, specialişti în relaţii publice, manager sau jurnalist.

Geografie

Studenţii care urmează goegrafia se pot angaja ca cercetători în domeniul cercetare-dezvoltare în ceea ce priveşte protecţia mediului; în structurile private care realizează evaluări de impact, bilanţul şi auditul de mediu, în instituţii specializate sau firme private de cartografie, topografie şi cadastru, în turism; în urbanism; Alte variante ar fi cea de analist în probleme de mediu, topograf, specialist în probleme de geopolitică şi economie mondială, meteorolog, hidrolog, hidrogeolog, geotehnician, paleontolog, inspector de mediu sau specialist în monitorizarea mediului înconjurător.

Psihologie şi ştiinţele educaţiei

Consilieri în orientarea şcolară şi profesională; Expertiză în laboratoarele de criminalistică şi evaluare juridică; Testare psihologică în transporturi; Consiliere şi psihoterapie (personală, de familie, de grup etc.); Asistenţă psihologică în instituţiile din domeniul sănătăţii şi al asistenţei sociale; Managementul resurselor umane în organizaţii; Consultanţă psihologică în organizaţiile guvernamentale, nonguvernamentale sau private; Advertising şi publicitate; Cunoaşterea şi analiza fenomenelor sociale (politică, cultură, religie); Asistenţă psihologică în sport; Expertiză psihologică în laboratoarele instituţiilor militare; Managementul şi administrarea instituţiilor educaţionale; Marketing educaţional; Programe de educaţie permanentă; Expertiză în proiectarea şi implementarea curriculumului; Asistenţă psihopedagogică şi socială; Recuperarea diferitelor tipuri de handicap.

Biologie

Posibilităţi de încadrare: biolog în laboratoare – de cercetare, clinice, ecologice, de control al calităţii produselor, ale industriei de biosinteză, inspector în cadrul Inspectoratului de poliţie sanitară şi medicină preventivă; Biolog sau microbiolog în institute de cercetare; Biolog în laboratoare de carantină fitosanitară sau în laboratoare ale direcţiilor de sănătate publică; Biolog în industria farmaceutică; Inspector al unor agenţii de protecţia mediului; Angajat al unor muzee de ştiinţe ale naturii, grădini botanice, parcuri zoologice; Specialist la Garda de Mediu.

Teologie

Posibilităţi de încadrare: Ca preoţi, reprezentanţi ai bisericii ortodoxe, specialişti în domenii precum: Teologie Ortodoxă Pastorală, Teologie Ortodoxă Didactică, Teologie Ortodoxă Socială, Artă Sacră.

Jurnalism

Absolvenţii de jurnalism au patru variante de angajare în acord cu specializarea pe care au urmat-o. Anume: în domeniul mass-media (radio, televiziune, ziare, reviste, agenţii de presă); în agenţii de publicitate; în domeniul relaţiilor publice şi în departamente de comunicare.

Chimie

Cei care absolvă facultăţile de chimie pot deveni cercetători sau specialişti în laboratoare de analiză şi controlul calităţii (alimentaţie, sănătate publică, analiză clinică, control antidoping, agenţii de protecţia mediului etc.); Chimist şi biochimist în industrii de profil (medicamente, cosmetice, detergenţi, materiale de construcţii etc.); Chimist în laboratoare pentru reciclarea deşeurilor şi protejarea mediului înconjurător; Inspectori în laboratoare antidrog.

Sociologie şi ştiinţe sociale

Viitorii sociologi se pot îndrepta către institutele pentru sondarea opiniei publice, departamentele de resurse umane ori în consiliere politică. Alte opţiuni pot fi administraţia publică, organizaţiile nonguvernamentale, mass-media sau serviciile de informaţii; În direcţii de Asistenţă Socială şi Servicii Specializate; în instituţii de stat cu departamente de politici sociale; în activităţi de tip consiliere şi protecţie a victimelor.

Drept

Absolvenţii Facultăţii de Drept vor putea lucra în domeniul juridic ca judecători, procurori, avocaţi, magistraţi, criminalişti, grefieri, executori judecătoreşti etc., în domeniul economico-financiar, în relaţiile internaţionale, în domeniul administrativ, în domeniul diplomatic, în cadrul instituţiilor Uniunii Europene, în învăţământ etc. Posibilităţi de încadrare: Magistratură – judecători sau procurori; Avocatură; Notariat; Consilieri juridici; Consilieri pentru afaceri europene; Consilieri în cadrul serviciului de probaţiune; Notari; Profesori şi/sau cercetători în cadrul învăţământului universitar.

Fizică

Posibilităţi de încadrare: Fizicieni şi cercetători în cadrul unor institute de cercetare ştiinţifică; Specialişti în tehnologiile IT; Fizicieni în domeniul biotehnologiei şi tehnologiei nucleare; Specialişti în domeniul comunicaţiilor; Fizicieni în domeniul arheologiei; Specialişti din domeniul medical, biofizicieni; Specialişti din domeniul protecţiei mediului înconjurător; Fizicieni în domeniul surselor de energii neconvenţionale.

Geologie şi Geofizică

Posibilităţi de încadrare: cercetători în geologie petrolieră şi mineralogie; Specialişti în staţii geoservice; Specialişti în gestiunea deşeurilor şi a substanţelor chimice; Inspectori în evaluarea şi monitorizarea calităţii solurilor; Muzeografi; Evaluatori ai pietrelor preţioase; Cercetători în cadrul instituţiilor de cercetare; Analişti în probleme de resurse şi economie mondială; Specialişti în managementul hazardelor naturale, gestionarea şi managementul resurselor minerale; În marile companii petroliere; În cadrul societăţilor teritoriale de prospecţiuni şi explorări pentru hidrocarburi şi pentru minereuri; În schelele de foraj, în firmele de explorare şi exploatare a gazelor naturale şi a substanţelor radioactive; Pe platformele de foraj marin; În institutele şi firmele care se ocupă de protecţia mediului de lucrări geotehnice, hidrotehnice şi de construcţii.

Istorie

Absolvenţii facultăţilor de istorie au la dispoziţie, pe de o parte, cercetarea ştiinţifică şi cariera didactică şi, pe de altă parte, domenii mai aplicate cum ar fi arhivistica şi arheologia. Alte opţiuni ar fi meseria de muzeograf, cea de bibliotecar precum şi diverse funcţii în instituţiile administraţiei de stat, în administraţia publică sau în diplomaţie.

Facultatea de Limbi şi Literaturi Străine

Studenţii de la limbi străine se pot îndrepta spre munca de cercetare sau cea dedicată activităţii didactice din domeniul universitar sau preuniversitar. Alte opţiuni ar fi locurile de muncă precum redactor în edituri şi în presa scrisă; realizator în domeniul audio-vizual; traducător şi terminolog; interpret de conferinţă; referent de specialitate.

Litere

Posibilităţi de încadrare: Profesori în cadrul învăţământului preuniversitar şi universitar; Cercetători în domeniile filologice (lingvistică, istorie, teorie literară); Editori, re­dac­tori în presa scrisă, la radio şi în televiziune; Manageri sau funcţionari culturali în instituţiile publice sau pri­vate; Traducători; Agenţi de relaţii pu­blice şi publicitate; Euroconsilieri în departamentele guvernamentale de integrare; Documentarişti, bibliotecari şi bibliografi; Specialişti în mass-media.

Ştiinţe politice

Posibilităţi de încadrare: În do­me­niul privat (piaţa de capital, bi­ro­uri de audit financiar şi juridic, presa scrisă şi audio-vizuală etc.); În insti­tuţii publice centrale şi locale (Pre­şedinţia României, Par­la­men­tul României, Ministerul Afacerilor Externe, Ministerul Apărării Naţionale, Departamentul de Informaţii Publice al Guvernului, Banca Naţională a României, primării etc.); În învăţă­mântul superior şi cercetarea ştiinţifică, urmând cicluri de studii aprofundate; Consultanţi în cadrul unor formaţiuni politice.

13 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Iti dai seama ca e o lista de probabil cateva sute de mii de meserii si cateva mii de facultati? Ti-ar lua cateva zile doar sa o citesti...

| AnetteBurnier explică (pentru CuriousStuff):

Eh... în zilele de astăzi nu mai sunt,, sute de mii de meserii" în România.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AnetteBurnier):

Ce ziceai? Uite ca Nellie ti-a pus o lista. Numara-le, nici nu sunt toate, sunt doar cele "fara atestat profesional".
Am exagerat cu sutele de mii.

| AnetteBurnier explică (pentru CuriousStuff):

Oh, man. Dacă nu înțelegi esența, du-te şi culcăte, că la,, demonstrații" nu prea te pricepi.;-)
Ce încercam să spune că fabricile şi toate cele ne-au fost vândute şi nu mai au oamenii unde sa muncească, cum a fost o dată. Şi că... oricum nu înțelegi nimic şi îți ții teoria cu miile.

| CuriousStuff a răspuns (pentru AnetteBurnier):

Esti amuzant rau. Mai citeste ce ai scris de cateva ori, poate iti dai seama ca nu ai sens.

| AnetteBurnier explică (pentru CuriousStuff):

Get a life.

| NellieLovett a răspuns:

Absolventi învatamânt preuniversitar fara atestat profesional
aburitor pluta
aburitor textile
acar
acompaniator
acoperitor metale
acoperitor-învelitor tigla, azbociment, tabla
acordor acordeoane, armonici
acordor piane, pianine, orga, tambal
acrobat
actor
actor mânuitor de papusi
actuarist
acustician cinematografic
adjunct al procurorului general
administrator
administrator hotel
administrator editura
administrator piete si târguri
administrator publicatii
administrator de retea de calculatoare
afumator carne
agent agricol
agent de asigurare
agent comercial
agent consular
agent contractari si achizitii (brokeri marfuri)
agent dezinfectie, deratizare, dezinsectie
agent evidenta si plata a ajutorului de somaj
agent fiscal
agent garda corp
agent hidrotehnic
agent imobiliar (broker imobiliar)
agent literar
agent maritim
agent orientare profesionala a somerilor
agent paza si ordine
agent paza în incinte (hoteluri, magazine, etc)
agent postal
agent procedural
agent reclama publicitara
agent repartizare a fortei demunca
agent salvare aero portuara si instalatii de stins incendii
agent de schimb
agent transporturi
agent transporturi interne
agent transporturi externe
agent tranzit
agent turism
agent veterinar
agent de voiaj
aglomeratorist
agricultor
agricultor în culturi vegetale si crescator de animale
ajutor fochist
ajutor maistru croitor
ajutor maistru filator
ajutor maistru tesator, tricoteur
ajutor ofiter mecanic fluvial
ajutor ospatar
ajutor sef brigada în constructii
albitor pasta hârtie
alimentator-încalzitor de materiale
amanetar
ambalator manual
ambasador
ambutisor, presator la cald
AMC-ist
analist
analist ajutor
anchetator politie
animator socio-educativ
anticar
antrenor
antrenor cabaline
antrenor federatie sportiva
antrenor de fotbal profesionist
antreprenor servicii funerare
apicultor
aplicator de detalii la produse din ceramica
aprod
arboricultor
argintar
argintator produse din sticla
arhiepiscop
arhiereu vicar
arhitect cladiri
arhitect-restaurari
arhitect urbanism, peisagistica si amenajarea teritoriului
arhitect-sef
arhivar
arhivar notariat
arhivar registrator (Curtea de Apel, tribunal, judecatorie)
arhivist
arhondar
armurier
artificier de mina
artificier la lucrari de suprafata
artist circ
artist liric
artist plastic
arzator email
arzator produse ceramice
arzator produse din sticla
asamblator elemente si baterii galvanice
asamblator lazi
asamblator montator articole marochinarie
asamblor articole de sport
asamblor biciclete
asamblor jucarii
ascutitor-calitor garnituri de carde
ascutitor laminate la cald
ascutitor laminate la rece
ascutitor scule, instrumente medicale si obiecte de uz casnic
asfaltator
aspirant
asistent de cercetare de aeronave
asistent de cercetare în agricultura
asistent de cercetare în agromontanologie
asistent de cercetare în antropologie
asistent de cercetare în arheologie
asistent de cercetare în arhitectura
asistent de cercetare în arte plastice-design industrial
asistent de cercetare în arte plastice-sticla, ceramica, metal
asistent de cercetare în arte plastice textile (tapiserie, cotexturi, moda, imprimeuri)
asistent de cercetare în asistenta sociala
asistent de cercetare în astronomie
asistent de cercetare în automatica
asistent de cercetare în autovehicule rutiere
asistent de cercetare în bacteriologie, microbiologie, biochimie, farmacologie
asistent de cercetare în biochimie tehnologica
asistent de cercetare în biologie
asistent de cercetare în biologie-chimie
asistent de cercetare în bio-tehnologie pentru agricultura
asistent de cercetare în botanica
asistent de cercetare în cadastru
asistent de cercetare în calculatoare
asistent de cercetare în centrale hidroelectrice în ingineria mediului
asistent de cercetare în centrale nuclearo-electrice
asistent de cercetare în centrale termoelectrice
asistent de cercetare în chimie
asistent de cercetare în chimie fizica
asistent de cercetare în comunicatii
asistent de cercetare în confectii din piele si înlocuitori
asistent de cercetare în constructii aerospatiale
asistent de cercetare în constructii de cai ferate, drumuri si poduri
asistent de cercetare în constructii civile, industriale si agricole
asistent de cercetare în constructii hidrotehnice
asistent de cercetare în constructii de masini agricole
asistent de cercetare în constructii miniere
asistent de cercetare în controlul calitatii produselor alimentare
asistent de cercetare în creatia tehnica în constructia de masini
asistent de cercetare în demografie
asistent de cercetare în domeniul stiintelor juridice
asistent de cercetare în domeniul zoologic
asistent de cercetare în echipamente de proces
asistent de cercetare în echipamente si instalatii bord
asistent de cercetare în ecologie si protectia mediului
asistent de cercetare economist în economia mediului
asistent de cercetare economist în economia generala
asistent de cercetare economist în economie agro-alimentara
asistent de cercetare economist în gestiunea economica
asistent de cercetare economist în management
asistent de cercetare economist în marketing
asistent de cercetare economist în relatii economice internationale
asistent de cercetare în educatie fizica si sport
asistent de cercetare în electroenergetica
asistent de cercetare în electrofizica
asistent de cercetare în electro – mecanica
asistent de cercetare în electronica aplicata
asistent de cercetare în electrotehnica
asistent de cercetare în energetica industriala
asistent de cercetare în etnologie
asistent de cercetare în exploatari forestiere
asistent de cercetare în exploatari miniere
asistent de cercetare în filatura-tesatorie
asistent de cercetare în filologie
asistent de cercetare în filozofie
asistent de cercetare în finante-banci
asistent de cercetare în fizica tehnologica
asistent de cercetare în fizica
asistent de cercetare în fizica-chimie
asistent de cercetare în fiziokinetoterapie
asistent de cercetare în geochimie
asistent de cercetare în geodezie
asistent de cercetare în geofizica
asistent de cercetare în geografie
asistent de cercetare în geologie tehnica
asistent de cercetare în geologie
asistent de cercetare în geologie petroliera
asistent de cercetare în gestiune, contabilitate, control financiar
asistent de cercetare în horticultura
asistent de cercetare în informatica
asistent de cercetare în ingineria genetica
asistent de cercetare în ingineria materialelor oxidice
asistent de cercetare în ingineria proceselor siderurgice
asistent de cercetare în instalatii
asistent de cercetare în instalatii si utilaje pentru depozitarea produselor petroliere
asistent de cercetare în istorie
asistent de cercetare în lingvistica
asistent de cercetare în masini hidraulice si pneumatice
asistent de cercetare în masini si echipamente termice
asistent de cercetare în masini si instalatii mecanice
asistent de cercetare în matematica
asistent de cercetare în matematica aplicata
asistent de cercetare în matematicafizica
asistent de cercetare în matematica informatica
asistent de cercetare în matematica mecanica
asistent de cercetare în mecanica fina
asistent de cercetare în medicina generala
asistent de cercetare în medicina stomatologica
asistent de cercetare în medicina veterinara
asistent de cercetare în medicina traditionala
asistent de cercetare în metalurgia neferoasa
asistent de cercetare în meteorologie
asistent de cercetare în metrologie
asistent de cercetare în microbiologiebacteriologie
asistent de cercetare în microelectronica
asistent de cercetare în mineralogia tehnica si experimentala
asistent de cercetare în pedagogie
asistent de cercetare în pedologieagrochimie
asistent de cercetare în pescuit si acvacultura
asistent de cercetare în petrochimie si carbochimie
asistent de cercetare în petrol (extractieprospectie)
asistent de cercetare în prelucrarea lemnului
asistent de cercetare în prelucrari plastice si tratamente termice
asistent de cercetare în prepararea substantelor minerale utile
asistent de cercetare în psihologie
asistent de cercetare în psihopedagogie speciala
asistent de cercetare în silvicultura
asistent de cercetare în sisteme de propulsie
asistent de cercetare în sociologie
asistent de cercetare în statistica
asistent de cercetare în stiinta materialelor
asistent de cercetare în stiintele politice
asistent de cercetare în tehnologia celulozei, hârtiei, poligrafiei si fibrelor
asistent de cercetare în tehnologia chimica a produselor textile, pielii, blanurilor si înlocuitorilor
asistent de cercetare în tehnologia compusilor macromoleculari
asistent de cercetare în tehnologia constructiilor de masini
asistent de cercetare în tehnologia prelucrarii produselor agricole
asistent de cercetare în tehnologia substantelor anorganice
asistent de cercetare în tehnologia substantelor organice
asistent de cercetare în tehnologie si echipamente neconventionale
asistent de cercetare în tehnologii carbochimice
asistent de cercetare în telecomenzi si electronica în transporturi
asistent de cercetare în topografie miniera
asistent de cercetare în tricotajeconfectii textile
asistent de cercetare în turnarea metalelor
asistent de cercetare în utilaje si instalatii portuare
asistent de cercetare în utilaje si tehnologia ambalarii
asistent de cercetare în zootehnie
asistent de cercetare roboti industriali
asistent farmacist
asistent medical fizioterapie
asistent medical generalist
asistent medical sef
asistent de nutritie
asistent social nivel mediu
asistent social nivel superior
asistent universitar
asistent veterinar
asistenta puericultura
astrolog
atasat diplomatic
automatist
autopsier
autopsier la ecarisaj
avizier cai ferate
avocat

balerin
barman
baby sitter
baies
batator în filatura
betonist
bibliograf
bibliotecar studii medii
bibliotecar cu studii superioare
bijutier metale comune
bijutier metale pretioase
biochimist sef sectie, laborator
bioenergetician
biolog sef sectie, laborator
blanar- confectioner îmbracaminte din blana, dupa comanda
blocator, chituitor, deblocator
bobinator aparataj electric
bobinator condensatori pentru instalatii electrice
bobinator masini electrice rotative
bobinator transformatoare
brancardier
brichetator carbune
brigadier la fabricarea sticlei
brigadier silvic
broder la gherghef
broder manual
broder manualmecanic
broker
broker imobiliar
broker marfuri
broker valori (cambist)
brosator
brutar
bucatar
bucatar sef
bufetier
butafor

cabanier
cablator frânghii
calandror la finisarea cauciucului
calculator devize
calculator pret cost
cambist (broker valori)
camerista hotel
camionagiu
cantaragiu
cantonier
cantor
cap de masa (cazinou)
capelan
carbonitor
carbonizator textile
cardator
cardinal
caricaturist (studii superioare)
caricaturist
carmangier
cartator postal
cartator presa
cartator telegrame
cartograf
cartonagist
cascador
caserator si slefuitor de celuloid pentru carcase acordeoane
casier
casier încasator
casier tezaur
casier trezorier
casier valuta
cazangiu formator
cazangiu recipiente
cazangiu tevar
calcatoreasa lenjerie
calitor prin inductie sau cu flacara
calitor scule
calugar
calugarita
camatar
capitan nava maritima si fluviala
capitan port (studii superioare)
capitan port
capitan secund
capitan sef port
caraus
ceaprazar sepcar
ceasornicar
centrator, debordator piese optice
centrator, finisor aparate optice
cenzor
cercetator de aeronave
cercetator în agricultura
cercetator în agromontanologie
cercetator în antropologie
cercetator în arheologie
cercetator în arhitectura
cercetator în arte plastice design industrial
cercetator în arte plastice sticla, ceramica, metal
cercetator în arte plastice textile (tapiserie, cotexturi, moda, imprimeuri)
cercetator în asistenta sociala
cercetator în astronomie
cercetator în automatica
cercetator în autovehicule rutiere
cercetator în biochimie tehnologica
cercetator în biologie
cercetator în biologie chimie
cercetator în bio tehnologie pentru agricultura
cercetator în botanica
cercetator în cadastru
cercetator în calculatoare
cercetator în centrale hidroelectrice în ingineria mediului
cercetator în centrale nuclearo electrice
cercetator în centrale termoelectrice
cercetator în chimie
cercetator în chimie fizica
cercetator în comunicatii
cercetator în confectii din piele si înlocuitori
cercetator în constructii aerospatiale
cercetator în constructii de cai ferate, drumuri si poduri
cercetator în constructii civile, industriale si agricole
cercetator în constructii hidrotehnice
cercetator în constructii de masini agricole
cercetator în constructii miniere
cercetator în controlul calitatii produselor alimentare
cercetator în creatia tehnica în constructia de masini
cercetator în demografie
cercetator în domeniul stiintelor juridice
cercetator în domeniul zoologic
cercetator în echipamente de proces
cercetator în echipamente si instalatii bord
cercetator în ecologie si protectia mediului
cercetator în educatie fizica si sport
cercetator în electroenergetica
cercetator în electrofizica
cercetator în electromecanica
cercetator în electronica aplicata
cercetator în electro tehnica
cercetator în energetica industriala
cercetator în etnologie
cercetator în exploatari forestiere
cercetator în exploatari miniere
cercetator în filatura tesatorie
cercetator în filologie
cercetator în filozofie
cercetator în finante banci
cercetator în fizica
cercetator în fizica chimie
cercetator în fizica tehnologica
cercetator în fiziokinetoterapie
cercetator în geochimie
cercetator în geodezie
cercetator în geofizica
cercetator în geografie
cercetator în geologie tehnica
cercetator în geologie
cercetator în geologie petroliera
cercetator în gestiune, contabilitate, control financiar
cercetator în horticultura
cercetator în informatica
cercetator în ingineria genetica
cercetator în ingineria proceselor siderurgice
cercetator în instalatii
cercetator în instalatii si utilaje pentru transportul si depozitarea produselor petroliere
cercetator în istorie
cercetator în lingvistica
cercetator în masini si echipamente termice
cercetator în masini hidraulice si pneumatice
cercetator în masini si instalatii mecanice
cercetator în matematica
cercetator în matematica aplicata
cercetator în matematica fizica
cercetator în matematica informatica
cercetator în matematica mecanica
cercetator în mecanica fina
cercetator în medicina generala
cercetator în medicina stomatologica
cercetator în medicina veterinara
cercetator în medicina traditionala
cercetator în metalurgia neferoasa
cercetator în meteorologie
cercetator în metrologie
cercetator în microbiologie bacteriologie
cercetator în microelectronica
cercetator în mineralogia tehnica si experimentala
cercetator în pedagogie
cercetator în pedologie agrochimie
cercetator în pescuit si acvacultura
cercetator în petrochimie si carbochimie
cercetator în petrol (extractie prospectie)
cercetator în prelucrarea lemnului
cercetator în prelucrari plastice si tratamente termice
cercetator în prepararea substantelor minerale utile
cercetator în psihologie
cercetator în psihopedagogie speciala
cercetator în silvicultura
cercetator în sisteme de propulsie
cercetator în sociologie
cercetator în statistica
cercetator în stiinta materialelor
cercetator în stiinta si ingineria materialelor oxidice
cercetator în stiintele politice
cercetator în tehnologia celulozei, hârtiei, poligrafiei si fibrelor
cercetator în tehnologia chimica a produselor textile, pielii, blanurilor si înlocuitorilor
cercetator în tehnologia compusilor macromoleculari
cercetator în tehnologia constructiilor de masini
cercetator în tehnologia prelucrarii produselor agricole
cercetator în tehnologia substantelor anorganice
cercetator în tehnologia substantelor organice
cercetator în tehnologie si echipamente neconventionale
cercetator în tehnologii carbochimice
cercetator în telecomenzi si electronica în transporturi
cercetator în topografie miniera
cercetator în tricotaje confectii textile
cercetator în turnarea metalelor
cercetator în utilaje si instalatii portuare
cercetator în utilaje si tehnologia ambalarii
cercetator în zootehnie
cercetator economist în economia mediului
cercetator economist în economia generala
cercetator economist în economie agroalimentara
cercetator economist în gestiunea economica
cercetator economist în management
cercetator economist în marketing
cercetator economist în relatii economice internationale
cercetator roboti industriali
cercetator stiintific în bacteriologie, microbiochimie, farmacologie
ceruitor de piastrine pentru acordeoane
chesonier
chestor parlament
chevrasames
chimist
chimist în materiale oxidice (sticla, ceramica)
chimist sef sectie, laborator
cilindror în filaturi
cioban
ciontolitor transator carne
cioplitor în lemn
cioplitor în piatra si marmura
cioplitor montator piatra, marmura
circularist la taiat lemne de foc
ciupercar
cizelator
cizelator clisee galvanice
cizmar-confectioner încaltaminte, dupa comanda
cântaret
cântaret bisericesc
clovn
coafor
cocsar
codificator
cofetar
cojocar
colector si preparator faina, sânge, carne, oase
colector si sortator par
comandant aeroclub
comandant unic aviatie
comandant si comandant adjunct aviatie
comandant coordonator grup mare pescuit oceanic
comandant detasament zbor
comandant însotitor de bord
comandant instructor
comandant nava
comandant port flota
combainier agricol
comentator publicist
comentator politic
comisar
comisar garda financiara
comisar general adjunct
comisar general
comisar principal
comisar sef divizie garda financiara
comisioner
compresorist
concasorist
concentrator purificator în chimie
concert maestru
conditioner-finisor
conditioner-finisor produse din cauciuc
conditioner-finisor produse explozive
conditioner miere
conditioner tutun pentru fabricarea tigaretelor
conducator ambarcatiuni agrement pe ape interioare
conducator antrepriza constructii montaj
conducator arhiepiscopal
conducator de asociatii, filiale si organizatii obstesti
conducator autodrezina
conducator (director si director adjunct) Administratia Filiala Dunarea de Jos (AFDJ)
conducator firma mica patron (girant) în afaceri, intermedieri si alte servicii comerciale
conducator grup turistic
conducator întreprindere mica, patron (girant) agricultura, silvicultura, vânatoare, piscicultura si pescuit
conducator întreprindere mica patron (girant) în comert
conducator întreprindere mica patron (girant) în constructii
conducator întreprindere mica patron (girant) industria extractiva si prelucratoare
conducator întreprindere mica patron (girant) în activitatea hoteliera si restaurante
conducator de întreprindere mica patron (girant) învatamânt, sanatate, sport, turism, informatica etc.
conducator întreprindere mica patron (girant) în prestari servicii
conducator întreprindere mica patron (girant) în transporturi si comunicatii
conducator de motocicleta
conducator de motoscuter
conducator de organizatii umanitare si asimilati
conducator salupa
conducator tabara scolara
conducator tramvai
conducator troleibuz
conductor arhitect
conductor tren
confectioner articole hârtie
confectioner articole din piele si înlocuitori
confectioner articole speciale din lemn
confectioner bastoane din pluta
confectioner becuri
confectioner de bete, lansete, mânere si dopuri pentru unelte de pescuit
confectioner bibelouri din Jenille
confectioner bidinele, pensule, perii
confectioner capace de carde
confectioner cartuse vânatoare
confectioner celule de electroliza
confectioner circuite imprimate
confectioner circuite integrate
confectioner cocleti
confectioner colace si centuri de salvare
confectioner corsete
confectioner corzi din intestine
confectioner creta scolara
confectioner cutite, brice, bratari, andrele, agrafe, inele
confectioner cutii chibrituri din carton
confectioner cutii chibrituri din furnir
confectioner de elemente galvanice
confectioner ferodouri
confectioner fitile
confectioner flori artificiale
confectioner gamalii chibrituri
confectioner garnituri pentru etansare
confectioner garnituri de etansare din cauciuc
confectioner garnituri din azbest
confectioner geam dublu termoizolator
confectioner izolatii la conductori electrici
confectioner gratare si accesorii pentru acumulatori
confectioner îmbracaminte din piele si înlocuitori dupa comanda
confectioner încaltaminte ortopedica
confectioner jucarii
confectioner lampi cu vapori de mercur
confectioner lampi cu vapori de sodiu
confectioner lampi fluorescente
confectioner mantale de plumb prin presare la cabluri
confectioner manual în metaloplastie
confectioner manual de produse din sfori sau frânghii
confectioner materiale didactice pentru stiintele naturii
confectioner maturi
confectioner mine pentru creioane
confectioner montator cercuri la butoaie
confectioner montator produse lemn
confectioner nasturi, piepteni
confectioner obiecte artizanale din lemn
confectioner obiecte casnice din deseuri aluminiu si alte metale
confectioner obiecte din ipsos
confectioner obiecte din os, scoica, mica etc.
confectioner parchete
confectioner palarii
confectioner piese, linguri, spite, albii, donite, cozi de unelte, sindrila, ciubere
confectioner piese radio si semiconductori
confectioner placi izolatoare
confectioner placi pentru acumulatori
confectioner plase din sârma
confectioner plase pescaresti
confectioner plase si pânze rabit din stuf
confectioner placi din diverse materiale
confectioner plute
confectioner polizoare din pâsla
confectioner prelucrator tevi pentru industria textila
confectioner presuri
confectioner de produse industriale din cauciuc
confectioner produse pirotehnice
confectioner protectie dielectrica pentru acumulatori
confectioner protectii si obiecte anticorosive
confectioner proteze dentare
confectioner proteze ortopedice
confectioner reparator cravate
confectioner rondele din pluta
confectioner scala radio
confectioner seringi
confectioner sabloane la imprimerie
confectioner sabloane si cilindri de imprimat
confectioner stampile de cauciuc, metal, facsimile
confectioner tambur filigranare
confectioner termose
confectioner tricotaje, dupa comanda
confectioner toroane si cablaje la conductori electrici
confectioner tuburi cinescop
confectioner unelte pescuit din plase
confectioner asamblor articole din carton
confectioner asamblor articole din lemn
confectioner asamblor articole din textile
confectioner si legator depolarizator
conferentiar universitar
conservator arhiva (studii superioare)
conservator arhiva
conservator opere de arta si monumente istorice (studii superioare)
conservator opere de arta si monumente istorice
consilier actuar
consilier administratie publica
consilier al ministrului
consilier arhitect
consilier bacteriolog
consilier biochimist
consilier biolog
consilier botanist
consilier chimist
consilier si consultant juridic
consilier culte
consilier diplomatic
consilier ecolog
consilier economic
consilier economist în comert si marketing
consilier economist în economia mediului
consilier economist în economie generala
consilier economist în gestiunea economica
consilier economist în management
consilier economist în relatii economice internationale
consilier farmacolog
consilier financiar bancar
consilier forta de munca si somaj
consilier geofizician
consilier geolog
consilier guvernamental
consilier hidrogeolog
consilier hidrolog
consilier îndrumare si orientare profesionala
consilier inginer agronom
consilier inginer chimist
consilier inginer constructii
consilier inginer horticol
consilier inginer industria alimentara
consilier inginer industrializarea lemnului
consilier inginer mecanic
consilier inginer metalurg
consilier inginer minier
consilier inginer petrochimist
consilier inginer petrolist
consilier inginer prelucrarea sticlei si ceramicii
consilier inginer tehnologia celulozei si hârtiei
consilier inginer textile pielarie
consilier inginer zootehnist
consilier institutii publice
consilier învatamânt
consilier juridic
consilier de justitie
consilier matematican
consilier medic
consilier microbiolog
consilier organizatie politica
consilier parlamentar
consilier prezidential
consilier pedolog
consilier silvic
consilier statistician
consilier teritorial sef inspectoratul pentru cultura
consilier zoolog
conservator opere de arta si monumente istorice
constructor acoperisuri
constructor cai ferate
constructor claviatura
constructor linii tramvai
constructor montator de structuri metalice
constructor reparator de acordeoane si armonici
constructor reparator de alte instrumente muzicale (suflat, percutie)
consul
consul general
consultant artistic
consultant în informatica
consultant în management
consultant prezidential si guvernamental
contabil
contabil sef
controlor bilete
controlor calitate
controlor dirijare nonradar
controlor emisii RTV
controlor financiar
controlor poarta
controlor de productie la minele de aur nativ
controlor si reconditioner filme
controlor revizor financiar
controlor sol
controlor tezaur
controlor trafic
controlor trafic aviatie civila
controlor vamal
controlor vamal (studii superioare)
coordonator presa
copiator note muzicale
copilot
copist formare tipar plan
corector (studii superioare)
corector
corector editura presa
corector revizor poligrafie
corector transmisie
coregraf
corepetitor
corespondent comercial
corespondent special (în tara si strainatate)
corespondent presa
corespondent radio
corhanitor
corist
corodor prin procedee chimice (tiefdruc si zinco)
cosar
cosmetician
costumier
crainic radio
crainic televiziune
creator modelier mase plastice
crescator de animale mici
crescator de pasari
crescator îngrijitor de animale domestice pentru productia de lapte si carne
crescator îngrijitor de cabaline
critic de arta
critic literar
critic muzical
croitor
croitor confectii industriale din blana
croitor-confectioner îmbracaminte, dupa comanda
croitor manusi piele
croitor pentru încaltaminte si articole tehnice din cauciuc
croitor stantator articole marochinarie
croitor stantator piese încaltaminte
crosetor
crupier
culegator manual (zetar)
culegator la masina de cules si turnat rânduri (linotipist)
culegator la masina de turnat rânduri pentru titluri (LUDLOV)
culegator la masina de perforat programe pentru masinile de turnat text (monotastor)
cuptorar ceramica fina si decor
cuptorar lianti
cuptorar produse abrazive
cuptorar produse din carbune
cuptorar produse refractare
cuptorar recoacere sticla
cuptorar termist pentru ferite
curatatoreasa lenjerie
curatitor de fatade
curatitor lingouri
curatitor piei
curatitor, degresator piese si aparate optice
curatitor reparator palarii
curatitor sablator
curatitor slefuitor garnituri carde
curbator lemn
curbator montator butoaie lemn
curelar, confectioner harnasamente
curier
curier diplomatic
cusator articole marochinarie
cusator confectii industriale din blana
cusator manusi piele
cusator piese din piele si înlocuitori
cusator piese la încaltaminte din cauciuc

dactilografa
dactilorotaprint
dansator
debavurator retusor la produse din ceramica fina
debitatorebosator
debitator slefuitor perii de masini electrice
decan
decapator
decapsulator
declarant vamal
decontaminator
decorator interioare
decorator servicii funerare
decorator în piele
decorator vitrine
decorticator crupe
decupator furnire
decupator lamele din lemn pentru lazi
decuscutor
defectolog
degresator, curatitor piese si aparate optice
degresator imersioner
degustator
depanator de aparataj electric
depanator aparate electronice, telecomunicatii, radio
depanator pentru aparate de masura electrice si relee
depanator de aparate radio si TV, redresoare si amplificatoare
depanator pentru ascensoare
depanator de instalatii de electronica si curenti purtatori
deputat
derulatorist
desenator
desenator artistic (studii superioare)
desenator artistic
desenator cromolitograf
desenator film animatie
desenator însemnator cherestea
desenator tehnic
designer industrial
designer vestimentar
destramator
detectiv
detectiv particular
detector pierderi apa si gaze
devulcanizator regenerare cauciuc
dezbatator lingouri
diacon
dietetician
director adjunct societate comerciala
director adjunct institutie publica si asimilati
director cabinet
director centru de calcul
director departament informatica
director divizie informatica
director filiala cercetare proiectare
director general adjunct regie autonoma
director general adjunct societate comerciala
director general institutie publica
director general regie autonoma
director general societate comerciala
director institutie publica si asimilati
director în învatamântul prescolar, primar, gimnazial, liceal si de maistri
director operatii tranzactii
director de program
director societate comerciala
director stiintific cercetare dezvoltare si asimilati
director zbor
diriginte oficiu transporturi si telecomunicatii
diriginte posta
dirijor
discjokey
discotecar
discuitor de produse ceramice la masini
dispecer
dispecer centrala, hidrocentru, cascada, dispecerate teritoriale
dispecer energetic feroviar
dispecer gestiune uraniu
dispecer retea distributie
dispecer retele de înalta tensiune
dispecer pentru servire în camera (hotel)
dispecer sol
disponent în filaturi
distilator în industria chimica
distilator la prelucrarea titeiului
distilator la prepararea carbunelui
distilator rachiuri naturale
distribuitor presa
docher (muncitor portuar)
documentarist (studii superioare)
documentarist
dogar manual
dozator la fabricarea electrozilor de sudura
dozator la producerea aglomeratului
dozator prelucrare cauciuc
dragor
drenor canalist
dresor
drujbist
dulgher pentru constructii
dusisator polizator

ecariseur
ecolog
economist în agricultura
economist în industrie
editorialist
educatoare
educator în unitati de handicapati
educator în penitenciare
educator puericultor
electrician aparate masura, control si automatizare în centrale termoelectrice si nuclearoelectrice
electrician auto
electrician în constructii
electrician depanator utilaje calcul
electrician echipamente electrice si energetice
electrician exploatare centrale si statii electrice
electrician exploatare retele electrice
electrician iluminare filmare
electrician de întretinere si reparatii
electrician de mina
electrician montare si reparatii aparataje electrice de protectie, relee, automatizare
electrician montare si reparatii linii electrice aeriene
electrician montare si reparatii cabluri electrice subterane
electrician montare si reparatii echipament electric din centrale, instatii si posturi de transformare electrice
electrician montator de instalatii electrice la mijloace de transport
electrician montator de instalatii automatizate
electrician nave
electrician pentru protectia catodica
electrician protectie relee, automatizari si masuratori electrice
electrician rural
electrician pentru utilizarea energiei electrice
electrician verificari si masuratori electrice în centrale si retele electrice
electromecanic auto
electromecanic electro alimentare
electromecanic radio radioficare
electromecanic retele cabluri
electromecanic retele linii
electromecanic reparator obiecte de uz casnic
electromecanic SCB (semnalizare, entralizare, blocare)
electromecanic telegrafie, telefonie
electrometalurgist
electronist
electronist depanator utilaje calcul
electronist telecomunicatii
emailator
emailator firme si decoruri
emailator insigne si decoratii
emailator prin imersiune
emailator prin pudrare
emailator prin pulverizare
episcop
epizotolog
epurator gaze
estimator licitatii
etaloner
evaluator asigurari
exarh
executor judecatoresc
executor judecatoresc (tribunal, judecatorie)
expert actuar
expert arhitect
expert administratia publica
expert bacteriolog
expert biochimist
expert biolog
expert botanist
expert chimist
expert contabilverificator
expert centre de perfectionare
expert criminalist
expert ecolog
expert economist în comert si marketing
expert economist în economia mediului
expert economist în economie generala
expert economist în gestiunea economica
expert economist în management
expert economist în relatii economice internationale
expert farmacolog
expert financiarbancar
expert forta de munca si somaj
expert geofizician
expert geolog
expert hidrogeolog
expert hidrolog
expert inginer agronom
expert inginer chimist
expert inginer constructii
expert inginer horticol
expert inginer industria alimentara
expert inginer industrializarea lemnului
expert inginer mecanic
expert inginer metalurg
expert inginer miner
expert inginer petro chimist
expert inginer petrolist
expert inginer prelucrarea sticlei si ceramicii
expert inginer tehnologia celulozei si hârtiei
expert inginer textile pielarie
expert inginer zoo tehnist
expert instructor pregatire profesionala
expert învatamânt
expert jurist
expert matematician
expert medic
expert microbiolog
expert pedolog
expert silvic
expert statistician
expert zoolog
extractorist în chimie
extractorist uleiuri volatile naturale si colesterina

factor postal
facturist
faiantar
farmacist
farmacist diriginte
farmacist rezident
farmacist sef sectie, laborator
farmacist de specialitate
farmacolog
fascinar
fasonator calapoade
fasonator cherestea
fasonator creioane si tocuri
fasonator mecanic (cherestea)
fasonator produse azbociment
fasonator produse ceramice
fasonator sortator filme
fasonatoruscator furnire
fazanier
femeie de serviciu
fermentator în chimie
fermentator otet
fierar betonist
fierar
fierbatorspalator celuloza, hârtie
fierbatoruscator de par
figurant
filator
filator corzi pentru piane
filator fibre sticla
filmotecar
filolog
filozof
filtratordeshidratorist
finisator electrozi de sudura
finisor ace si accesorii
finisor asamblator obiecte din mase plastice
finisor calapoade
finisor cocleti
finisor confectii industriale din blana
finisor creioane si tocuri
finisor ferite
finisor fire de matase naturala
finisor hârtie, carton, mucava
finisor încaltaminte
finisor încaltaminte si articole tehnice din cauciuc
finisor la înnobilare PFL
finisor laminate si trefilate
finisor lacuitor lemn
finisor manusi piele
finisor produse abrazive
finisor produse azbociment
finisor produse din carbune
finisorreparator de produse industriale din cauciuc
finisor terasamente
finisor textile (vopsitor, imprimeur)
fizician
florar-decorator
floricultor
flotator la prepararea carbunilor
fochist cazane industriale
fochist la caldari din centrale electrice
fochist la caldari pentru abur industrial
fochist la caldari pentru încalziri centrale
fochist locomotiva cu abur
fochist la masini cu abur
fonotecar
forjor arcurar
forjor manual
forjor matriter
forjor mecanic
formator-finisor placi
formator la înnobilare PFL
formator manusi fibre liberiene
formator PFL
formatorpresator ferite
formator presator placi brute
formator produse refractare
formator tevi prin sudare
formator slefuitor produse stratificate
fotoceramist
fotocopist
fotograf
fotograf si tehnician la echipamente de înregistrare imagine si sunet
fotogravor
fotopoligraf
fotoreporter
fotoreproducator
fototecar
frezor îmbinator furnire tehnice
frezor la masini roti dintate
frezormontator clisee
frezor universal
frigoriferist
frigotehnist
frizer
frânar
functionar în activitati comerciale, administrative si preturi
functionar administrativ
functionar agentie voiaj
functionar documentare
functionar economic
functionar evidenta carte funciara
functionar informatii
funicularist
funicularist, funiculare pasagere
furnalist

galvanizator
galvanotipist
garderobier
gardian de închisoare
gardian public
gardinator
gaterist la taiat blocuri de piatra, marmura
gaterist la taiat busteni
gazda club
gauritor filetator
geamgiu
geofizician
geograf
geolog
geolog sef
gestionar custode sala
gestionar depozit
ghemuitor
ghid galerii arta
ghid interpret
ghid montan
ghid turism intern
gipsar
giuvaergiu
glazurator produse din ceramica fina
gonaci
gradator rechizite si articole tehnice din lemn
gradator vase si aparate de laborator
grafician
grafician industrial
granulator abrazive
granulator zgura
gravor manual
gravor mecanic
gravor piese optice
gravor placi litografice
gravor placi metalice
gravor produse de sticla
gradinar
grefier
grefier dactilograf (Curtea de Apel, tribunal, judecatorie)
grefier sef (judecatorie, parchet)
grefier sef de sectie (Curtea de Apel, tribunal, parchete)
gropar
gunoier
guvernanta
guvernator

haham
hamal
harmonist
hatip
heliografist
herghelegiu
hidrolog
hidrogeolog
hidrometeorolog sef
hingher
hipnotizator
honuitor

igienist
ilustrator muzical
imam
impiegat auto
impiegat informatii
impiegat informatii aviatie
impiegat registru miscare
impregnator la înnobilare PFL
impregnator produse cauciuc
impregnatoruscator chibrituri
impresar muzical
impresar teatru
imprimator serigraf
imprimeur textil
incinerator
infirmiera
inginer aeronave
inginer automatist
inginer autovehicule rutiere
inginer aviatie
inginer cai ferate, drumuri si poduri
inginer centrale nuclearo electrice
inginer de cercetare de aeronave
inginer de cercetare în agricultura
inginer de cercetare în agromontanologie
inginer de cercetare în automatica
inginer de cercetare în autovehicule rutiere
inginer de cercetare în cadastru
inginer de cercetare în calculatoare
inginer de cercetare în centrale hidroelectrice în ingineria mediului
inginer de cercetare în centrale nuclearoelectrice
inginer de cercetare în centrale termoelectrice
inginer de cercetare în comunicatii
inginer de cercetare în confectii din piele si înlocuitori
inginer de cercetare în constructii aerospatiale
inginer de cercetare în constructii de cai ferate, drumuri
inginer de cercetare în constructii civile, industriale si agricole
inginer de cercetare în constructii hidrotehnice
inginer de cercetare în constructii de masini agricole
inginer de cercetare în constructii miniere
inginer de cercetare în controlul calitatii produselor alimentare
inginer de cercetare în creatia tehnica în constructia de masini
inginer de cercetare în echipamente de proces
inginer de cercetare în echipamente si instalatii bord
inginer de cercetare în electro energetica
inginer de cercetare în electrofizica
inginer de cercetare în electro mecanica
inginer de cercetare în electronica aplicata
inginer de cercetare în electro tehnica
inginer de cercetare în energetica industriala
inginer de cercetare în exploatari forestiere
inginer de cercetare în exploatari miniere
inginer de cercetare în filaturatesatorie
inginer de cercetare în geodezie
inginer de cercetare în horticultura
inginer de cercetare în ingineria materialelor oxidice
inginer de cercetare în ingineria proceselor siderurgice
inginer de cercetare în ingineria sanitara si protectia mediului
inginer de cercetare în instalatii
inginer de cercetare în instalatii si utilaje pentru transportul, depozitarea produselor petroliere
inginer de cercetare în masini hidraulice si pneumatice
inginer de cercetare în masini si echipamente termice
inginer de cercetare în masini si instalatii mecanice
inginer de cercetare în mecanica fina
inginer de cercetare în metalurgia neferoasa
inginer de cercetare în metrologie
inginer de cercetare în microelectronica
inginer de cercetare în pedologieagrochimie
inginer de cercetare în pescuit si acvacultura
inginer de cercetare în petrochimie si carbochimie
inginer de cercetare în petrol (extractieprospectie)
inginer de cercetare în prelucrarea lemnului
inginer de cercetare în prelucrari plastice si tratamente termice
inginer de cercetare în prepararea substantelor minerale utile
inginer de cercetare în proiectarea mobilei si produselor finite din lemn
inginer de cercetare roboti industriali
inginer de cercetare în silvicultura
inginer de cercetare în sisteme de propulsie
inginer de cercetare în stiinta materialelor
inginer de cercetare în tehnologia celulozei, hârtiei, poligrafiei si fibrelor
inginer de cercetare în tehnologia chimica a produselor textile, pielii, blanurilor si înlocuitorilor
inginer de cercetare în tehnologia compusilor macromoleculari
inginer de cercetare în tehnologia constructiilor de masini
inginer de cercetare în tehnologia prelucrarii produselor agricole
inginer de cercetare în tehnologia substantelor anorganice
inginer de cercetare în tehnologia substantelor organice
inginer de cercetare în tehnologie si echipamente neconventionale
inginer de cercetare în tehnologii carbochimice
inginer de cercetare în telecomenzi si electronica în transporturi
inginer de cercetare în topografie miniera
inginer de cercetare în tricotajeconfectii textile
inginer de cercetare în turnarea metalelor
inginer de cercetare în utilaje si instalatii portuare
inginer de cercetare în utilaje si tehnologia ambalarii
inginer confectii piele si înlocuitori
inginer constructii civile, industriale si agricole
inginer constructii hidro tehnice
inginer constructor instalatii
inginer ecolog
inginer electroenergetica
inginer electromecanic
inginer electromecanic minier
inginer electromecanic SCB
inginer electronist, transporturi, telecomunicatii
inginer electro tehnist
inginer emisie
inginer energetica industriala
inginer geodez
inginer hidroenergetica
inginer imagine
inginer îmbunatatiri funciare
inginer de industrializarea lemnului
inginer în industria alimentara
inginer instalatii pentru constructii
inginer masini termice
inginer masini unelte
inginer masinii hidraulice si pneumatice
inginer material rulant cale ferata
inginer materiale de constructii
inginer mecanic
inginer mecanic masini instalatii miniere
inginer mecanic utilaj tehnologic chimic
inginer mecanic utilaj tehnologic masini agricole
inginer mecanic utilaj tehnologic pentru constructii
inginer mecanic utilaj tehnologic pentru prelucrare la cald
inginer mecanic utilaj tehnologic petrolier
inginer mecanic utilaj tehnologic textil
inginer mecanica agricola
inginer mecanica fina
inginer metalurgie extractiva
inginer metalurgie neferoasa
inginer mineralurg
inginer minier
inginer montaj
inginer nave
inginer navigatie
inginer petrochimist
inginer petrolist
inginer prelucrarea sticlei si ceramicii
inginer prelucrari metalurgice
inginer preparator minier
inginer productie
inginer de receptie si control aeronave
inginer retele electrice
inginer tehnolog în zoo tehnie
inginer tehnolog metalurg
inginer termoenergetica
inginer textile, pielarie
inginer topograf
inginer topograf minier
inginer tricotaje, confectii
inginer silvic
inginer de sistem în informatica
inginer specialitatea industrie alimentara si frig
inginer sunet
inginer sef agricultura, silvicultura, vânatoare, piscicultura, pescuit
inginer sef în constructii
inginer sef exploatare nucleara
inginer sef firme de afaceri si alte servicii comerciale
inginer sef industria extractiva si prelucratoare
inginer sef intreprinderi de reparatii obiecte de uz casnic, curatatorii si alte servicii pentru populatie
inginer sef radioprotectie
inginer sef transporturi
inginer zootehnist
inscriptioner pe produse de sticla si ceramica
inspector pentru acordarea de permise, licente sau autorizatii
inspector aparare civila
inspector asigurari
inspector culte
inspector documente secrete
inspector economist comert si marketing
inspector economist în economia mediului
inspector economist în economie generala
inspector economist în gestiunea economica
inspector economist în management
inspector economist în relatii economice internationale
inspector exploatare postala
inspector exploatare trafic
inspector financiarbancar
inspector general scolar
inspector general vânatoare
inspector învatamânt
inspector ISCIR
inspector justitie
inspector metrolog
inspector pensii si asigurari sociale si asistenta sociala
inspector pilotaj
inspector politie
inspector preturi
inspector protectia muncii
inspector protectie sociala
inspector RNR (Registrul Naval Român)
inspector resurse umane
inspector salarii
inspector sanitar
inspector sanitar sef
inspector de specialitate actuar
inspector specialitate în administratia publica
inspector de specialitate arhitect
inspector de specialitate bacteriolog
inspector de specialitate biochimist
inspector de specialitate biolog
inspector de specialitate botanist
inspector de specialitate chimist
inspector de specialitate ecolog
inspector de specialitate farmacolog
inspector de specialitate forta de munca si somaj
inspector de specialitate geofizician
inspector de specialitate geolog
inspector de specialitate hidrogeolog
inspector de specialitate hidrolog
inspector de specialitate inginer agronom
inspector de specialitate inginer chimist
inspector de specialitate inginer constructii
inspector de specialitate inginer horticol
inspector de specialitate inginer industria alimentara
inspector de specialitate inginer industrializarea lemnului
inspector de specialitate inginer metalurg
inspector de specialitate inginer minier
inspector de specialitate inginer petrochimist
inspector de specialitate inginer prelucrarea sticlei si ceramicii
inspector de specialitate inginer tehnologia celulozei si hârtiei
inspector de specialitate inginer textile, pielarie
inspector de specialitate inginer zootehnist
inspector de specialitate matematician
inspector de specialitate medic
inspector de specialitate microbiolog
inspector de specialitate pedolog
inspector de specialitate silvic
inspector de specialitate statistician
inspector de specialitate zoolog
inspector de stat sef
inspector sef în administratia publica
inspector sef conservarea energiei
inspector taxe si impozite
inspector telegrame
inspector veterinar sef
instalator apa, canal
instalator încalzire centrala si gaze
instalator frigotehnist
instalator retele exterioare apa
instalator ventilare si conditionare apa
institutor
instructor arte martiale
instructor educator în unitati de handicapati
instructor depou
instructor difuzare carte
instructor educatie fizica
instructor de educatie sanitara
instructor ergoterapie
instructor film
instructor instalatii
instructor linii
instructor logoped
instructor parasutism
instructor pregatire profesionala
instructor retea cinematografica
instructor revizie vagoane
instructor scolar auto
instructor statie
instructor sportiv
instrumentist
intendent
intermediar în activitatea financiara si comerciala (broker)
interpret
interpret relatii diplomatice
ipsosar
istoric
istoriograf
izolator fonic
izolator frigorific
izolator hidrofug
izolator lucrari speciale (antiacide si de protectie)
izolator termic
îmbalsamator
îmbuteliator fluide sub presiune
împingator vagoneti
împâslitor pânza sticla
împletitor fibre plastice
împletitor de nuiele
împletitor obiecte din foi de porumb
împletitor din panglica împletita
împletitor papura
împletitor textile
încadrator confectii
încadrator tablouri
încasator si cititor contoare de energie electrica, gaze, apa
încarcator-descarcator
încleietor placi aglomerate
îngrijitoare de copii
îngrijitoare batrâni la domiciliu
îngrijitoare bolnavi la domiciliu
îngrijitoare la unitati de ocrotire sociala si sanitara
îngrijitor animale
îngrijitor cladiri
îngrijitor farmacii, cabinete veterinare
îngrijitor pomi
îngrijitor spatii verzi
îngrijitor vila
înnobilator in si cânepa
înnobilator scândurele pentru creioane
înnodator fire matase naturala
însotitor
însotitor de bord
însotitor transport valori
însotitor vagoane
învatator

jonctor
judecator
judecator si asimilati
jurisconsult

laborant apa si apa grea
laborant chimist
laborant control dozimetrie
laborant determinari fizicomecanice
laborant determinari geologice si geotehnice
laborant farmacie
laborant foto
laborant industria chimica
laborant în industria textilapielarie
laborant în învatamânt
laborant medical sef
laborant în ocrotirea sanatatii
laborant petrolist
laborant structura macroscopica si microscopica
laborant tehnica nucleara
laminator de bandaje si discuri
laminator benzi din fibre
laminator de benzi la rece
laminator pe laminoare continue
laminator, presator tevi plumb
laminator sârma
laminator semifabricate, profiluri tabla groasa si platbanda
laminator tabla subtire
laminator de tevi
lansator produse
lacar
lacatus AMC
lacatus constructii metalice si navale
lacatus-depanator utilaje calcul
lacatus mecanic
lacatus mecanic de întretinere si reparatii universale
lacatus mecanica fina
lacatus de mina
lacatus montator
lacatus montator masini electrice rotative, transformatoare si aparataj electric
lacatus montator agregate energetice si de transport
lacatus montator pentru utilaje industriale, de constructii si agricole
lacatus revizie vagoane
lacatus SDV
lacuitor lemn
lector carte
lector presa
lector scenarii
lector universitar
legator si confectioner depolarizator
legator manual (în poligrafie si ateliere speciale)
legator de par
legator de sarcina
legumicultor
lenger-confectioner lenjerie dupa comanda
lepuitor
librar
liftier
linior
lipitor lentile si prisme
lipitor de placute la scule aschietoare
lipitor si protejator spete
loctiitor al conducatorului de asociatii, filiale organizatii obstesti
logoped
lucrator la amenajarea terenurilor sportive (amenajator baza sportiva)
lucrator în ateliere de modele
lucrator în bataje
lucrator în culturi acvatice
lucrator la prelucrarea pestelui
lucrator calificat în cresterea animalelor
lucrator calificat în culturi de câmp si legumicultura
lucrator calificat în floricultura si arboricultura
lumânarar
lustragiu
lutier

macaragiu
macaragiu macarale plutitoare
macheur
machetist
maestru de balet
maestru cor
maestru lumini
maestru studii de balet
maestru studii canto
maestru sunet
magaziner
magician
magistrat
magistrat asistent
magistrat asistent sef
maistru aparate electro medicale
maistru aparate video si sunet
maistru în arta culinara
maistru aviatie
maistru cazangerie
maistru constructii civile, industriale si agricole
maistru electrician în constructii
maistru electromecanic
maistru electronica, transporturi, comunicatii
maistru energetician/electrician
maistru frigotehnist
maistru în industria alimentara
maistru în industria celulozei si hârtiei
maistru în industria materialelor de constructii
maistru în industria sticlei si ceramicii
maistru în industria textilapielarie
maistru în industrializarea lemnului
maistru instalator în constructii
maistru instalatii navale
maistru-instructor
maistru întretinere si reparatii masiniunelte, utilitati, service, prototipuri
maistru lacatus constructii metalice
maistru lacatus mecanic
maistru materiale emisie RTV si telecomunicatii
maistru mecanic
maistru mecanic auto
maistru mecanic masini si utilaje pentru constructii
maistru mecanica agricola
maistru mecanica fina
maistru metalurgie
maistru miner
maistru mineralurg
maistru montaj
maistru normator
maistruoperator la roboti industriali
maistru petrolist/industria chimica
maistru prelucrari mecanice
maistru presator metale
maistru sculer matriter
maistru sudura
maistru termotehnist
maistru tipograf
majghian
manager sportiv
manechin
manevrant vagoane
mangalizator
manichiurist
manipulant marfuri
marangoz calatachelagiu
marangoz calafatuitor
marcator piese
marinar legator
marinar, pilot naval, barjist
marochiner confectioner marochinarie dupa comanda
maseur
masinist agregate aerodrom
masinist la centrale Diesel
masinist la conditionarea aerului
masinist la confectionarea ambalajelor metalice
masinist la confectionarea foliilor de cauciuc electroizolante
masinist la confectionarea materialelor electroizolante stratificate (mica)
masinist la confectionarea materialelor electroizolante impregnate
masinist la confectionarea spetelor si spiralelor
masinist la confectionarea tuburilor de aluminiu
masinist la confectionarea tuburilor de protectie si a dozelor de ramificatie
masinist la deshidratare pasta hârtie
masinist exhaustor
masinist la fabricarea acelor si accesoriilor
masinist la instalatiile de preparat si turnat beton si mixturi asfaltice
masinist la instalatiile din centrale electrice
masinist la instalatii pentru încalzit tren
masinist la instalatiile de turbine hidraulice
masinist la instalatiile din centrale electrice
masinist la instalatiile hidrotehnice din centrale electrice
masinist la lame de masini pentru automate aschietoare
masinist în legatorie mecanica
masinist la linii automate aschietoare
masinist la litografiat si vernisat tabla
masinist la masina de taiat straifuri si dopuri din pluta
masinist la masina de zdrobit si macinat pluta
masinist la masini de ambalat
masinist la masini pentru terasamente (ifronist)
masinist la alte masini fixe de transport pe orizontala si verticala
masinist pod rulant
masinist pentru utilaje specifice la extractie si executie tunele
masinist la masini cale mecanizare usoara si grea
masinist la masini mobile pentru transporturi interioare
masinist la masini speciale de aschiere
masinist la masini speciale fara aschiere
masinist mecanic la confectionare garnituri carde
masinist mecanic traweling
masinist pentru prefabricate din beton si beton armat
masinist pod rulant
masinist suflante
masinist la umplerea si închiderea cutiilor de chibrituri
matematician
matisor cabluri
masurator de gaze, temperatura si radiatii
macelar
maturator strada
matar
mânuitor carte
mânuitor decor
mânuitor valori (presa, posta)
mecanic agricol
mecanic ajutor locomotiva si automotor
mecanic auto
mecanic aviatie
mecanic camera filmare
mecanic conducator vagon motor de rectificare a liniei aeriene
mecanic locomotiva si automotor
mecanic montator instalatii cu cablu în silvicultura si exploatari forestiere
mecanic navigant aviatie
mecanic navigant instructor
mecanic pentru întretinerea aparatelor de lansare la zbor
mecanizator (muncitor portuar)
medic (farmacist) director adjunct
medic (farmacist) director si asimilati
medic expertiza a capacitatii de munca
medic igienist
medic legist
medic- medicina generala
medic rezident
medic-sef centru de recoltare sânge
medic-sef laborator
medic-sef policlinica
medic-sef sectie
medic-sef statie de salvare
medic de specialitate
medic stomatolog
medic stomatolog rezident
medic stomatolog de specialitate
medic veterinar
medic veterinar sef
melamed
melanjorist
melitator in si cânepa
menajera
meserias întretinere cale
meserias întretinere poduri metalice, viaducte si tuneluri
mestesugar argasitor
mestesugar cenuseritor
mestesugar finisor mineral
mestesugar finisor vegetal
mestesugar sortator în industria pielariei
metalizator prin cufundare în metal topit
metalizator prin pulverizare
metalizator termist
metalurgist pulberi din oxid de fier
meteorolog
meteorolog aeronautic
meteorolog sef
metrolog si depanator mecanica fina, tehnica digitala si analogica (MFTDA)
miezuitor panele si placi celulare
minier în subteran
minier la suprafata
ministru consilier
ministru plenipotentiar
ministru de stat
ministru si asimilati
mitropolit
moasa
moasa sefa
model învatamânt
model atelier artistic si publicitate
modelator miezuitor
modelator ceramica
modelier lemn
modelier confectii
modelier metal
modelier naval
modista
montator accesorii pentru calapoade
montator acumulatori
montator ajustor de acordeoane
montator ajustor spete
montator de aparataj electric
montator-reglor, depanator aparate electronice, telecomunicatii, radio
montator pentru aparate de masura electrice si relee
montator-reglor si depanator de aparate radio si TV, redresoare si amplificatoare
montator aparatura de telecomunicatii si instalatii de semnalizare, centralizare si blocare (SCB)
montator aparatura optica
montator ascensoare
montator corp sonor la piane
montator decor
montator elemente prefabricate din beton armat
montator filme
montatorrelor si depanator de instalatii de electronica si curenti purtatori
montator ite, cocleti, lamele, spete
montator la lipit ace
montator montaj emisie
montator placaje interioare si exterioare
montator-reglor piane
montator tehnica de calcul
montator subansamble
montor articole din piele
montor imagine
montor negative si de pregatire a peliculei
montor pozitive
morar
morar lianti
morar la masini de maruntit roci
morar la prepararea materialelor pentru acumulatori
motorist
motorist la motoagregate si masini în silvicultura
motopompist
mozaicar
muezin
muftiu
multiplicator sabloane croitorie
muncitor în activitatea de gospodarire a spanului
muncitor constructor bârne, chirpici, piatra
muncitor constructor senal navigabil, lucrari hidrotehnice si portuare
muncitor hidrogeolog
muncitor hidrometru
muncitor manipulare si pregatire furaje
muncitor necalificat în agricultura
muncitor necalificat la ambalarea produselor sub forma de praf si granule
muncitor necalificat la ambalarea produselor solide si semisolide
muncitor necalificat la demolarea cladirilor, captuseli zidarie, placi mozaic, faianta, gresie, parchet
muncitor necalificat la întretinerea de drumuri, sosele, poduri, baraje
muncitor necalificat în mine si cariere
muncitor necalificat în pescuit si vânatoare
muncitor necalificat în silvicultura
muncitor plantatii si amenajare zona verde
muncitor radioelectronist
muzeograf
muzician

naphtolator la imprimerie
navigator aviatie civila
navigator dirijare radar
navigator dirijare zbor
navigator dirijare nonradar
navigator instructor dirijare radar si nonradar
navigator sol
namolar
nitrator
nituitor
notar
notar sef
notar-sef adjunct
numarator bani

observator far maritim si statie semnal de ceata
oficiant-medical sef
oficiant medical
oficiant posta telegrame
oficiant presa
oficiant telegraf
oficiant telefoane
ofiter aspirant
ofiter electrician (studii superioare)
ofiter electrician
ofiter intendent
ofiter mecanic (studii superioare)
ofiter mecanic
ofiter port
ofiter punte (studii superioare)
ofiter punte
ofiter RTG
oglindar
oier
olar ceramica artizanat
operator abrazive pe suporti
operator albitor textile
operator apretor textile
operator argasitor
operator batirator fire
operator bobinator dublator
operator calculator electronic si retele
operator calandor govrator textile
operator la camera de comanda termica
operator camera diafilm, diapozitive
operator canelator
operator centru de racire lapte
operator cenuseritor
operator chimist la chimizarea gazelor de rafinarie
operator chimist la chimizarea gazului de cocs
operator chimist la chimizarea metanului
operator chimist la fabricarea altor produse organice
operator chimist la fabricarea colorantilor
operator chimist la fabricarea lacurilor, vopselelor si uleiurilor
operator chimist la producerea compusilor organici ai sulfului si îngrasamintelor fosfatice
operator chimist la producerea compusilor anorganici ai azotului si îngrasamintelor azotoase
operator chimist la producerea diverselor produse anorganice
operator chimist la produsele farmaceutice si chimice pure
operator circuite retea apa
operator circulatie miscare
operator comercial
operator la conditionarea si prelucrarea plantelor medicinale
operator la confectionarea discurilor fonografice
operator la confectionarea industriala a articolelor de sport si protectie din piele si înlocuitori
operator la confectionarea industriala a palariilor
operator la confectionarea industriala a manusilor din piele
operator la confectionarea industriala a îmbracamintei din blana
operator la confectionarea industriala a articolelor din cauciuc si textile cauciucate
operator la confectionarea materialelor electroizolante
operator confectioner industrial îmbracaminte din tesaturi, tricotaje, materiale sintetice
operator confectii îmbracaminte din piele si înlocuitori
operator control nedistructiv
operator cracare, deformare si fabricare bitum
operator curatitor chimic
operator dana
operator decator
operator degamator textile
operator descleietor textile
operator la deservirea razboaielor de tesut
operator devize
operator emisie-receptie
operator extractie gaze
operator extractie sare în salina
operator extractie titei
operator extractie titei în subteran
operator la fabricarea altor produse chimice
operator la fabricarea amidonului si dextrinei
operator la fabricarea berii
operator la fabricarea biscuitilor
operator la fabricarea conservelor din legume sau fructe
operator la fabricarea detergentilor
operator la fabricarea fermoarelor
operator la fabricarea filmelor fotografice
operator la fabricarea glicerinei si acizilor grasi
operator la fabricarea glucozei
operator la fabricarea maltului
operator la fabricarea mezelurilor
operator la fabricarea nutreturilor combinate
operator la fabricarea pielii sintetice
operator la fabricarea produselor abrazive
operator la fabricarea produselor din carbune
operator la fabricarea produselor fainoase
operator la fabricarea produselor refractare
operator la fabricarea sapunurilor
operator la fabricarea spirtului si drojdiei de panificatie
operator la fabricarea sticlei
operator la fabricarea uleiurilor vegetale
operator la fabricarea untului
operator la fabricarea vatei si produselor din vata minerala
operator la fabricarea zaharului
operator la fermentarea tutunului si fabricarea produselor din tutun
operator fierbator textile
operator finisor mineral
operator finisor vegetal
operator fixator textile
operator flotare produse fluide
operator gazator textile
operator ghiseu banca
operator ghiseu birouri de schimb
operator hidraulic în alimentarile cu apa
operator imagine
operator la impregnarea produselor hidroizolatoare
operator impregnator textile
operator imprimeur textile
operator la instalatii automate pentru prepararea amestecului
operator la instalatii automate pentru prelucrarea topiturii de sticla
operator la instalatii de ardere
operator instalatii control antiterorist, antideturnare
operator la instalatii de incinerare
operator la instalatii de tras si laminat geam
operator la instalatiile cazanelor din centrale electrice
operator la instalatiile de turbine cu abur sau gaze
operator la instalatiile din centrale electrice
operator introducere, validare si prelucrare date
operator încheietor fire
operator îngreunâtor matase naturala
operator lacuri e lectroizolante
operator lucrari speciale sonde
operator masina de calculat
operator masina contabilizat
operator la masina de etichetat
operator la masina electronica de gravat
operator la masini de amestecare (produse chimice)
operator la masini de brichetat span
operator la masini de fragmentare (produse chimice)
operator la masini de inscriptionat
operator la masini de macinare fina (produse chimice)
operator masini multiplicat
operator masini puitoare
operator masini refrigeratoare (conservare prin frig)
operator la masini de tricotat circular
operator la masini de tricotat rectiliniu
operator la masini de urzit
operator la masini-unelte semiautomate si automate
operator la masinile de fotoculegere (monofoto)
operator masuratori speciale sonde
operator mercerizator textile
operator metrar volator dublator textile
operator navaditor lipitor înnodator fire
operator la obtinerea produselor din spume poliuretanice si latex
operator oxizi de plumb
operator piuar
operator-pregatitor chimicale în industria textila
operator la prelucrarea cauciucului
operator la prelucrarea maselor plastice
operator la prelucrarea tuburilor din sticla
operator la prepararea bauturilor alcoolice si racoritoare
operator la prepararea brânzeturilor
operator la prepararea conservelor din carne, peste si în amestec legume si peste
operator la prepararea minereurilor
operator la prepararea produselor lactate
operator la prepararea produselor zaharoase
operator la prepararea talpii de încaltaminte din fibre
operator presator tesaturi (storcator) textile
operator la producerea sodei si produselor clorosodice
operator productie RTV
operator mineralurg
operator la produse odorante

| NellieLovett a răspuns:

Scuze, nu sunt toate, nu stiu de ce nu s-au trimis.

| AnetteBurnier explică (pentru NellieLovett):

Mersi... dar... um. XD Cum ai scris toate astea? laughing)

| m07constantine a răspuns:

Poti cauta codurile caen corespunzatoare activitatilor principalewinking
Nu sunt toate, dar e un inceput
Daca nici asta nu iti este suficient si chiar vrei mura-n gura, se pare ca nicio meserie nu te va satisface