| Adda_5046 a întrebat:

Buna TPU :* eu as vrea sa devin medic dermatolog, dupa ce termin liceul trebuie sa urmez fac de medicina, nu? cati ani de medicina trebuie sa urmez pentru a deveni dermatolog?

7 răspunsuri:
| adrianchira a răspuns:

Trebuie sa urmezi facultatea de medicina generala timp de 6 ani si apoi sa faci rezidentiatul pentru a deveni medic specialist dermatolog 5 ani asta in conditiile in care reusesti sa iei examenul de rezidentiat cu medie suficient de mare ca sa mai prinzi locuri pentru aceasta specialitate.

| Eva a răspuns:

Facultatea de medicina dureaza 6 ani, si dupa... conform tabelului :)
http://www.mersi.ro/? pag=62&id=8478

| Eva a răspuns:

Nu pot edita raspunsul... robotelul (foarte smart, de altfel) mi-a corectat "mersi" din link cu "mersi"! deci, e mersi, de la "ministerul sanatatii". m si s.

| Iasmiine a răspuns:

Da dupa ce termini liceul trebuie sa urmezi facultatea de medicina. Facultatea de medicina dureaza 6 ani ( medicina generala) si inca 5-6 ani specializarea ( adica ce medic vrei sa fi : chirurg, plastician, dermatolog etc ).

| sweetstar2 a răspuns (pentru Iasmiine):

Faci 4 ani medicina generala dupa care 2 specialitate(in cazul tau, dermatologie). Urmatori cativa ani(nu sunt sigura cati anume.) sunt de rezidentiat pe specialitatea pe care ai terminat-o.

| Iasmiine a răspuns (pentru sweetstar2):

Medicina generala dureaza 6 ani, m-am interesat de la cineva care este anul 2 sau 3 la medicina. Si nu are cum sa fie 2 ani specialitatea adica depinde ce medic vrei sa te faci. De ex stiu ca la chirurgie dureaza cam 10 ani specializarea.

| yulliia a răspuns:

Este nevoie neaparat de facultatea de medicina
nu se poate obtine diploma cu un curs?